Data publikacji:

Unihokej – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Klasyczny hokej na lodzie to dynamiczny i ciekawy sport. Wymaga jednak określonych warunków, a także doskonałego opanowania umiejętności jazdy na łyżwach – co nie jest osiągalne dla każdego. Z tego powodu dużą popularność zdobył unihokej. Czym dokładnie jest? Jakie są jego zasady i jaki sprzęt jest potrzebny do gry?
Unihokej – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Unihokej – zasady

Podobnie jak w przypadku hokeja na lodzie, w rozgrywce unihokejowej rywalizują ze sobą pięcioosobowe drużyny z bramkarzem. Uczestnicy rozgrywającej się na boisku o wymiarach 40 x 20 m gry posługują się charakterystycznymi kijami o długości poniżej metra. Gumowy krążek zostaje jednak zastąpiony plastikową piłeczką. 
Sport ten jest znacznie mniej kontaktowy niż hokej na lodzie, a reguły nie są skomplikowane. Główne przepisy gry w unihokeja to:
  • prowadzenie piłki może odbywać się wyłącznie za pomocą płaskiej końcówki kija (blendy). Nie jest dozwolone używanie ręki, nogi lub innej części ciała – można nimi dokonać pojedynczego dotknięcia piłki, jednak bezpośrednio po tym gracz musi użyć kija. W praktyce gracze wykorzystują taką możliwość do przechwycenia wysoko lecącej piłki,
  • zawodnicy nie mogą się blokować ani popychać. Dozwolony jest jedynie kontakt bark w bark,
  • kij może mieć kontakt jedynie z piłką i podłożem. Nie może być wykorzystywany do podbijania kija rywala lub blokowania mu dostępu do piłki,
  • bramkarze nie posługują się kijami. Mogą odbijać i łapać piłkę za pomocą rąk, ale tylko gdy znajdują się w polu bramkowym.
Złamanie reguł gry grozi karą nakładaną przez sędziów. Zazwyczaj polega ona na wykluczeniu zawodnika z gry na czas od 2 do 5 minut. 
Mecz unihokeja rozgrywa się w trzech dwudziestominutowych tercjach, rozdzielonych dziesięciominutowymi przerwami. Jeśli po tym czasie wynik rozgrywki nie zostanie rozstrzygnięty, przeprowadza się serię karnych.

Jak wybrać kij do unihokeja?

Niewątpliwie najważniejszym elementem wyposażenia do unihokeja jest kij. Wybierając go, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, z jakością wykonania na czele. Do innych istotnych parametrów należą:
  • długość – ma kluczowe znaczenie dla komfortu gry, w tym oddawania strzałów oraz prowadzenia piłeczki. Najlepsza długość kija jest kwestią indywidualną – przed zakupem warto sprawdzić „na sucho” posługiwanie się danym modelem. Przyjmuje się jednak, że dobrze dobrany kij powinien sięgać do pępka gracza. Zbyt długi kij sprawia, że gracz zostaje spowolniony. Zbyt krótki z kolei nie tylko utrudni grę, ale też zwiększa ryzyko kontuzji, zwłaszcza kręgosłupa,
  • sztywność – miękkie kije bardzo mocno wyginają się podczas strzału. Polecane są osobom, które nie posiadają dużo siły. Sztywność kija podawana jest w milimetrach. Im wartość ta jest mniejsza, tym kij jest sztywniejszy. Należy pamiętać, że parametr ten powinien być dobrany nie tylko do siły strzału gracza, ale także do jego wagi,
  • materiał – najczęściej spotyka się kije do unihokeja wykonane z tworzyw sztucznych. Na uwagę zasługują jednak także modele z innych materiałów. Godne polecenia są kije wykonane:
    • z włókna szklanego – są szczególnie polecane dla początkujących ze względu na lekkość i łatwość manewrowania; jednocześnie są stosunkowo kruche,
    • z karbonu – najwyższej jakości kije wykonane są właśnie z tego materiału. Jest jednocześnie lekki i wytrzymały, dlatego może służyć przez wiele lat. Dodatkowo gracz posługujący się karbonowym kijem mniej się męczy – przede wszystkim dlatego, że pochłania on wewnętrzne uderzenia, przenosząc na ręce znacznie mniej energii niż kije innego typu,
    • z kompozytu – materiału o przeciętnej wytrzymałości, wyróżniającego się niską ceną. Najczęściej stosowany jest podczas treningów lub przez początkujących, młodych graczy.

Niezbędne akcesoria do unihokeja

Kije i strój sportowy to nie jedyne elementy, które są potrzebne podczas gry w unihokeja. Do podstawowych sprzętów, które są niezbędne do rozpoczęcia rozgrywki, należą przede wszystkim:
  • bramki – wymiary standardowej bramki wynoszą 160 x 115 x 65 cm. Na rynku można znaleźć także takie o nietypowych gabarytach, w tym dla dzieci,
  • piłeczki – zdarza się, że stosowane są plastikowe krążki, jednak najbardziej standardowym wyborem jest właśnie piłka,
  • wymienne blendy – ta część kija jest bowiem najbardziej narażona na uszkodzenia podczas gry.

Zasady gry w unihokeja – jakie taktyki warto znać?

Podobnie jak w każdym sporcie, również w unihokeju można spotkać się z różnymi taktykami zwiększającymi szansę na zwycięstwo. Są one bardzo podobne do tych znanych nie tylko z hokeja na lodzie, ale także innych gier, takich jak piłka nożna – jak choćby rodzaje ataków. 
Atak pozycyjny polega na stosunkowo wolnej wymianie podań, często na całej szerokości boiska. Z kolei atak szybki to szybka wymiana podań połączona z próbą przedostania się pod bramkę przeciwnika w jak najkrótszym czasie. 
Atak pozycyjny ma na celu spokojne wyczekanie przeciwnika i doprowadzenie do sytuacji, w której szybka wymiana podań umożliwi zdobycie gola.
Z kolei do popularnych taktyk obronnych należy zabezpieczanie konkretnych obszarów boiska przez poszczególnych zawodników. Mają oni za zadanie przeszkadzanie przeciwnikom znajdującym się w poszczególnych sferach. 
Można spotkać się także z taktyką obrony indywidualnej, w której każdy gracz ma za zadanie przeszkadzać jednemu graczowi z drużyny przeciwnej.
Jak widać, zasady gry w unihokeja sprawiają, że jest to stosunkowo prosty do opanowania sport. Z tego powodu cieszy się on coraz większą popularnością. Jest także kandydatem do wpisania na listę dyscyplin olimpijskich. 
Autor: Redakcja Ceneo