Data publikacji:

Jaka trampolina do 150 kg jest najlepsza?

Trampolina to w ostatnich latach wyjątkowo popularny sprzęt sportowy. Można go zauważyć w przydomowych ogrodach, na placach zabaw dla dzieci, a także w niektórych klubach fitness. Trampolina ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wynika to z tego, że przy nieostrożnym użytkowaniu trampoliny może dojść do kontuzji. Miłośnicy trampolin uważają jednak, że trampolina daje im możliwość uprawiania sportu poprzez zabawę. Jest to szczególnie ważne dla dzieci i dla osób, które ogólnie nie przepadają za ruchem. Dowiedz się, jaka trampolina do 150 kg jest najlepsza!
trampolina do 150 kg

Trampolina dla dzieci do 150 kg

Ogólnie rzecz ujmując, dzieci zazwyczaj są wulkanami energii. W ich przypadku może sprawdzić się trampolina ogrodowa do 150 kg z wszystkimi zabezpieczeniami (powierzchnia antypoślizgowa, siatka). Rodzice chętnie kupują trampoliny, gdyż uważają, że jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Rodzice powinni jednak pilnować dzieci w trakcie zabawy na trampolinie. Szczególnie muszą uważać, gdy na trampolinie bawi się więcej dzieci. Chodzi o to, że rzeczywiście przez przypadek jedno dziecko może zranić drugie. Dzieci skaczące na trampolinie nie mogą więc pozostawać nawet na chwilę bez opieki. Dzieci za pomocą trampoliny mogą poprawić swoją kondycję, ale w głównej mierze chodzi tutaj o motorykę. Skoki na trampolinie faktycznie rozładowują energię pociech.
Część dzieci może mieć problem z aktywnością fizyczną. Może to wynikać z ich niechęci do jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych. Niestety, dzieci mogą preferować granie w sport za pomocą urządzeń mobilnych czy komputera, niż samo uprawianie sportu. Jeśli dojdzie do tego niewłaściwe odżywianie, w szczególności spożywanie słodyczy, to prędzej czy później może pojawić się problem otyłości. Na każdym kroku trzeba podkreślać, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Co gorsza, nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Atakuje młode pokolenie. Tak więc trampolina do ćwiczeń do 150 kg może być dobrą metodą zachęcenia swojej pociechy do aktywności sportowej. Trzeba po prostu zapobiegać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, gdyż takowa może być trudna w zwalczaniu przez całe dalsze życie.

Jakie zalety i wady ma trampolina fitness do 150 kg?

Trampolina fitness pozwala na modny w ostatnich latach trening jumping fitness. Jej zaletą jest to, że łączy się aktywność fizyczną z przyjemnością. Ten rodzaj fitnessu z pewnością przyczynia się do spalania wielu kalorii. Doskonale odpręża i poprawia samopoczucie. W trakcie jumping fitness pracuje wiele grup mięśniowych. Można w ten sposób poprawić ogólną kondycję organizmu. Ćwiczenia tego rodzaju ujędrniają pośladki i nogi. Mówi się, że mają właściwości odmładzające. Trening jest przeprowadzany na trampolinie jednoosobowej. Nie ma więc możliwości, że druga osoba wywoła jakiś uraz na ciele. Największą korzyścią jest to, że skoki na trampolinie spalają trzy razy więcej kalorii niż na przykład bieganie. Trening w warunkach domowych może być przeprowadzany pod okiem trenera personalnego (jak najbardziej może być to współpraca zdalna). W tym przypadku bardzo ważna jest technika.
Z jumping fitnessem wiąże się dość dużo przeciwwskazań. Przy czym każda dyscyplina sportu może takowe mieć. Zawsze można skonsultować treningi z lekarzem i z trenerem, który wyspecjalizował się w tym gatunku fitnessu. Z trampolinami w ogóle jest tak, że wokół nich krąży wiele mitów. Trzeba znać swój stan zdrowia, zalecenia medyczne i stosować się do zasad bezpieczeństwa. To jednak nie dotyczy wyłącznie trampolin fitness. Należy przyjąć, że gdy w grę wchodzi trampolina (obciążenie 150 kg lub inne), to powinny z niej korzystać osoby zdrowe. Natomiast jest to sprzęt, który nie generuje żadnych ograniczeń wiekowych.

Trampolina do ćwiczeń do 150 kg – kto nie powinien skakać?

Z trampoliny nie mogą korzystać kobiety w ciąży. Z takim treningiem lepiej jest się wstrzymać nawet do sześciu miesięcy po porodzie. Jeśli chodzi o kobiety, to funkcjonuje przekonanie, że nie jest to dla nich najlepszy sport, gdyż może to wywołać na przykład problem z nietrzymaniem moczu, a także inne dolegliwości natury ginekologicznej. Są też głosy negujące tego typu twierdzenia. Taką teorię najlepiej jest skonsultować z lekarzem lub z fizjoterapeutą uroginekologicznym, gdyż najprawdopodobniej może to zależeć od kondycji zdrowotnej danej kobiety.
Z pewnością trampolina nie jest przeznaczona dla osób:
  • ze schorzeniem kręgosłupa;
  • po operacjach chirurgicznych w obrębie kręgosłupa;
  • z wadami postawy;
  • z chorobami stawów (zwłaszcza przy chorobach reumatycznych);
  • z chorobami układu krążenia (w szczególności z nadciśnieniem).
  • Zawsze trzeba dobierać sport na miarę własnych możliwości. Wybór musi też bazować na wiedzy o stanie swojego zdrowia. Jeśli lekarz lub fizjoterapeuta mówi czemuś „nie”, to nie należy się temu sprzeciwiać. Jest wiele innych dyscyplin sportowych, które można uprawiać.
    Zdjęcie: Enavto Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.