Data modyfikacji:

Zestaw na szczupaka. Jak złowić szczupaka i jak wybrać odpowiedni zestaw?

Szczupak to jedna z tych ryb, o której marzy każdy wędkarz niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym spinningistą czy bardziej interesuje cię białoryb. O ostrych zębach i waleczności szczupaka nieraz przekonał się niejeden z nas, a o metrowych osobnikach marzy praktycznie każdy. Niestety, pomimo iż są to bardzo drapieżne ryby, nie atakują bezmyślnie każdej podanej przynęty. Właśnie dlatego postanowiłem zebrać wszystkie informacje, dzięki którym twój zestaw na szczupaka będzie bardzo skuteczny.
zestaw na szczupaka

Szczupak – marzenie każdego wędkarza

Dzięki występowaniu w praktycznie całej Europie szczupak stał się celem każdego, kto łowi na spinning i żywca. Jako że dorosłe osobniki osiągają do 1,5 metra długości i masę około 10 kg, zapewniają bardzo duże emocje na wędce, a co za tym idzie wymagają odpowiedniego sprzętu. Duża siła, jaką dysponują ryby, ale i bardzo dynamiczne ataki przy nieodpowiednim sprzęcie mogą bowiem bardzo szybko skończyć się zerwana przynętą, a nawet popękanym wędziskiem. By tego uniknąć, warto zadbać o dobre przygotowanie, które pozwoli uniknąć takich sytuacji. Podpowiadamy, jak stworzyć zestaw na szczupaka.

Jak zrobić skuteczny zestaw na szczupaka?

Rozwiewając wątpliwości co do tego, jaki zestaw na szczupaka powinieneś posiadać, zaczniemy od doboru odpowiedniego wędziska. Jego wytrzymałość i praca wpływa bowiem bardzo mocno na hole ryb. Dzięki mocniejszemu wędzisku jesteś w stanie wyciągnąć nawet największe okazy z trzcin i podwodnych łąk, co na delikatnych zestawach jest niemożliwe. 


Przeczytaj także: Zestaw na karpia z gruntu, czyli jak wybrać zestaw karpiowy


Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wybór modeli z zapasem mocy, dzięki którym nawet największe osobniki nie mają z nami szans. W takich wypadkach minimalny ciężar wyrzutowy powinien oscylować w graniach od 10 do 35 gram. Pozwala to z powodzeniem stosować zarówno mniejsze, jak i większe przynęty. 
Co do samej długości wędki, jest ona mocno zależna od indywidualnych preferencji i sposobu łowienia. Na łódź dużo lepiej sprawdzają się wędziska do około 240 cm, które zapewniają swobodę rzutu i nie są kłopotliwe w transporcie. Do łowienia z brzegu lepiej sprawdzą się wędki nieco dłuższe do około 270 cm, a nawet 300 cm, dzięki którym swobodnie wykonamy rzuty przed roślinność, bez obaw o zaczepy czy brania dużych ryb.

Kołowrotek podobnie jak wędzisko jest elementem kluczowym całego zestawu na szczupaka na spinning. Odpowiada on za przejmowanie obciążeń, które działają na wędzisko i żyłkę podczas holu. Dodatkowo kołowrotek odpowiada ze wyhamowywania zestawu, co w połączeniu z dobrze ustawionym hamulcem pozwala zmęczyć rybę i ułatwić jej podebranie.

Niezależnie od tego, jakie sprzęty wybierasz, powinieneś brać pod uwagę częstotliwość wyjazdów spinningowych oraz twoje umiejętności. Jeśli jesteś amatorem wędkarstwa i łowisz rzadko, nie ma potrzeby kupować zestawu na szczupaka za setki złotych. Bez najmniejszego problemu kupisz dobrej jakości zestaw kołowrotka z wędziskiem za około 200 zł. 

Kołowrotek i wędka to nie wszystko w dobrym zestawie na szczupaka

Pozostałymi elementami zestawu, bez którego nie uda się złowić ryby, jest żyłka, przypon oraz przynęta z haczykiem.

Na początek temat odpowiedniej żyłki bądź plecionki, która zapewnia złowienie pięknej ryby. Od tego, czy zdecydujesz się na żyłkę czy plecionkę w takich wypadkach zależy tylko i wyłącznie indywidualna decyzja. Najważniejsze jest, by oscylowała ona w granicach 0,18-0,20, dzięki którym z powodzeniem poradzimy sobie z rybami nawet 10 kg.
Następnym elementem zestawu na szczupaka jest przypon, który z racji ostrych zębów drapieżnika musi być bardzo wytrzymały. W tym celu stosuje się stalki, carbon, a nawet kewlar. Tutaj nie warto oszczędzać i dobrze wybierać przypony najwyższej jakości, które zagwarantują nam świetne prowadzenie przynęty, skuteczność i bezpieczeństwo ryb.
Co do samych przynęt, na początku wystarczy zaledwie jeden czy dwa woblery, kilka gum z główkami jigowymi oraz kilka większych obrotówek. Dzięki temu nauczysz się wszystkich istotnych technik prowadzenia oraz wyczujesz, na jakie przynęty chętniej kuszą się drapieżniki. Nie zapominaj przy tym o nieustannych zmianach zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i wielkość przynęt. Drapieżniki takie jak szczupak czy okoń, potrafią być bardzo wybredne co do ataków i brań. Bywają dni, że chętniej będą one połykać jaskrawe gumy o agresywnej pracy, kiedy indziej natomiast tylko naturalnie wyglądające przynęty dadzą ci skuteczność.
Jeśli się nie poddasz to z tak zbudowanym zestawem, możesz być pewnym, że uda ci się złowić naprawdę piękne ryby i zdobyć wiedzę i umiejętności na dalsze jeszcze bardziej obfite podboje.


Przeczytaj także:
  1. Kalendarz brań lina - kompendium dla wędkarzy
  2. Jaka przynęta na karpia, lina, suma, szczupaka? Kompleksowy przegląd przynęt wędkarskich
  3. Wędkowanie gruntowe - rady dla początkujących


Autor: Jakub Grzelak