Tenis stołowy, czyli jaki sprzęt do „ping-ponga”?

Jeśli uczęszczaliście do szkoły podstawowej w latach 90. to z pewnością swoje doświadczenia w tenisie stołowym już macie. Gra w tzw. ping-ponga była wtedy nieodłącznym elementem zajęć wychowania fizycznego. Jeżeli w tamtych czasach sprawiała wam radość, to może warto powrócić do rozgrywki? Tym razem, wbrew nazwie naszego serwisu, nie polecamy wam wyjście poza dom, a stworzenie własnego centrum pink-ponga – np. na strychu.

Poniżej przedstawiamy nasze artykuły na temat tenisa stołowego.

Pokój do tenisa stołowego – wymiary


Jak wiele miejsca potrzebujesz, by stworzyć idealny pokój gier do tenisa stołowego? Według Polskiego Związku Tenisa Stołowego, pole do gry powinno mieć przynajmniej 14 m długości, 7 m szerokości i 5 m wysokości, jednak trudno wyobrazić sobie tak duże pomieszczenie w domu. W praktyce wystarczy pokój o wymiarach ok. 6 x 4 m. Wymiary stołu do tenisa stołowego to 274 cm długości, 152,5 cm szerokości i 76 cm wysokości. Zapas miejsca z tyłu oraz po bokach pozwoli na swobodną i bezpieczną rozgrywkę. Jeśli masz do dyspozycji mniejszy pokój, możesz wybrać mini  stół do tenisa stołowego. Rozmiar blatu popularnych modeli to ok. 160 x 80 x 70 cm.
Uwaga! Podłoga w pomieszczeniu musi być stabilna i przyczepna. Jeśli zamierzasz grać na dywanie lub wykładzinie, upewnij się, że są solidnie przyklejone.

Stół do tenisa stołowego – jaki wybrać?


Klasyczne stoły do tenisa stołowego mają ujednolicone wymiary, dlatego większą wagę warto poświęcić ich konstrukcji. Najtańsze i najlżejsze są stoły jednoelementowe. Mają cienkie blaty oraz nieskomplikowany stelaż. Świetnie sprawdzą się wtedy, gdy  zamierzasz przeznaczyć pokój wyłącznie do gry w ping-ponga. Wadą  stołów jednoelementowych jest bowiem brak możliwości szybkiego złożenia.

Jeśli zależy ci na możliwości postawienia stołu w pozycji pionowej, wybierz składany stół do tenisa stołowego. Zazwyczaj wyposażony jest dodatkowo w kółka, które ułatwiają transport stołu po złożeniu. Duże znaczenie ma stabilność składanego stołu, dlatego zwróć uwagę na jakość nóżek. Tanie modele mogą z czasem się wyginać, co negatywnie wpłynie na rozgrywkę. Do stołu dołączona powinna być siatka z uchwytem wystającym poza obrys stołu. Wysokość siatki do tenisa stołowego to 15- 25 cm.

Rakietki do tenisa stołowego


W internecie znajdziesz wiele zestawów rakietek oraz piłeczek tenisowych, ale ich jakość pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Gdy ujrzysz bardzo cienkie rakietki z chropowatymi okładzinami, niemal na pewno masz do czynienia z tanim bublem. Gra za pomocą takich rakiet jest mało przyjemna i utrudni ci opanowanie techniki. Marki, którym warto zaufać to m.in. Donic, Butterfly, Stiga, Spokey i Atemi.

Dobre  rakietki do tenisa stołowego mają gładkie i przyczepne okładziny, składające się z warstwy zewnętrznej – mającej kontakt z piłeczką – oraz wewnętrznej, zapewniającej amortyzację. Podkład  ma zazwyczaj grubość ok. 1,7-2,2 mm. Producenci rakiet podają trzy główne parametry: szybkość, kontrolę oraz rotację. Parametry te wpływają na bardziej ofensywną lub defensywną specyfikę rakiety. Im szybsza rakietka, tym mniejsza kontrola gry. Rodzaj okładzin rakiety warto dobrać do własnego stylu gry. Wraz z rozwojem umiejętności warto przerzucić się na okładziny naklejane samodzielnie,  pozwalające na skomponowanie idealnie dopasowanej rakietki ping-pongowej.

Piłeczki do tenisa stołowego


Wystarczy raz zagrać tanią piłeczką ping-pongową, by więcej jej nie kupić. Piłeczki do tenisa stołowego powinny być idealnie kuliste, stosunkowo twarde i pozbawione śladów klejenia. Ich średnica to 40 mm. Kolor piłki nie ma większego znaczenia, choć przyjmuje się, że białe przeznaczone są na zielone stoły, a pomarańczowe – na niebieskie. Piłeczki do tenisa oznaczone są umownie gwiazdkami. Jedną gwiazdkę mają piłeczki rekreacyjne, dwie – piłeczki treningowe, a trzy gwiazdki – piłeczki na oficjalne mecze.

Autor: Szymon Sonik
tenis stołowy