Data publikacji:

Squash - zasady. Jak grać w squasha i jakie są zasady gry w squasha?

Trochę niedoceniany, za to bardzo popularny. Squash, to fajny sport pozwalający zachować wysportowaną sylwetkę, a jednocześnie dający mnóstwo frajdy z gry. No i jest łatwo dostępny dla każdego. Proste zasady, tani sprzęt, korty w każdym dużym czy mniejszym mieście i nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Jakie są zasady gry w squasha? Jakiego sprzętu potrzebujemy? Na jakim boisku będziemy grać?
squash - zasady gry

Squash - parę słów o grze

Gdyby chcieć opisać squash totalnemu amatorowi, można by go określić jako grę w tenisa bez siatki. Zamiast na drugą stronę boiska, piłeczkę odbijamy od ściany. Cel jednak jest ten sam, co w tenisie, aby rywal nie był w stanie jej odegrać.

A mówiąc precyzyjniej, squash to bardzo intensywny sport halowy, polegający na odbijaniu piłeczki o ścianę tak, aby rywal nie był w stanie kontynuować gry przez ponowne odbicie piłeczki. Mimo organizowania mistrzostw Polski czy mistrzostw świata, squash nie został wpisany na oficjalną listę dyscyplin w naszym kraju. Nie jest też dyscypliną olimpijską, chociaż w tej ostatniej kwestii trwają starania o zmianę tego stanu rzeczy. Skoro jazda na deskorolce czy wspinaczka po ścianach jest już dyscypliną olimpijską, to dlaczego znacznie dłużej istniejący squash jeszcze nie?

Squash jest sportem dość prostym i niewymagającym. Nie potrzeba specjalistycznego i drogiego sprzętu, a korty są łatwo dostępne. Potrzeba chęci do ruszania się, a nie wyjątkowych umiejętności. No i łatwiej znaleźć jednego kompana do gry, niż szukać kilkunastu osób do skompletowania dwóch zespołów do gry w piłkę.

Boisko do squasha

Squash należy do dyscyplin rozgrywanych w zadaszonych obiektach – halach czy klubach sportowych. Samo boisko tworzy parkiet o wymiarach długość 975 cm i szerokość 640 cm, które jest otoczone czterema ścianami, które również biorą udział w grze. Tylna ściana, która jest szklana, pozwala obserwować rywalizację i cała jej powierzchnia bierze udział w grze. Pole do gry na bocznych ścianach i ścianie frontowej jest wyznaczone przez linie. Wymiary kortu określone zostały przez Międzynarodową Federacją Squasha i pozostają niezmienne od 1920 roku.

Pomimo wyraźnego podziału kortu na dwie części, gracze w trakcie spotkania poruszają się po całym parkiecie. W squashu nie występuje siatka, a piłeczkę obija się od wszystkich ścian, o czym więcej w zasadach gry.

Poprzez lokalizację kortów do squasha w obiektach zamkniętych, sport ten jest uprawiany przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych.

Sprzęt do squasha

Zanim przejdziemy do zasad gry w squasha, to jeszcze krótko odnośnie sprzętu do tej dyscypliny. Strój graczy jest tutaj dowolny, chociaż ze względu na grę na hali, zaleca się krótkie spodenki i koszulkę, u pań mogą to być legginsy i bluzeczka na ramiączkach. Do tego niezbędne będą sportowe buty o płaskiej podeszwie. Teoretycznie nadadzą się każde adidasy, ale na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do tego sportu, które z powodzeniem możemy stosować, np. buty Mizuno Wave Storm 3.

Skoro już wiemy, w czym grać, to jeszcze słowo o tym, czym będziemy grać. Gracze potrzebują gumowej piłeczki oraz rakiet do squasha. Piłeczka koloru czarnego ma dodatkowe oznaczenie w postaci małej kolorowej kropki, która informuje o poziomie twardości piłki. Amatorzy grają miękkimi piłeczkami, zaś profesjonalni wybierają te twardsze, które miękną wraz z jej rozgrzaniem poprzez uderzanie piłeczki o ścianę.

Jeżeli chodzi o rakiety, te są całkiem inne niż te w tenisie czy badmintonie. Oprócz ich charakterystycznego kształtu liczy się tutaj odpowiedni naciąg siatki oraz waga rakiety (bardziej wprawieni gracze preferują te lżejsze). Rakiety dla początkujących kosztują kilkadziesiąt złotych (przykład Dunlop Force Ti). Profesjonaliści potrafią wydać na nie nawet kilkaset złotych – Karakal Tec Pro.

Squash jest bardzo intensywnym sportem, więc nie zapomnijmy o butelce wody dla każdego zawodnika.

Jak grać w squasha?

Do zabawy w squasha potrzebujemy dwóch osób. Oczywiście możemy wybrać się grupką znajomych na kort i rozgrywać krótkie spotkania na przemian. Minimum to jednak dwie osoby z rakietami i piłeczką. Jeżeli nie posiadamy własnego sprzętu, zawsze go możemy wypożyczyć na obiekcie wynajmującym nam kort.

Gra w squasha polega na odbijaniu piłeczki o frontową ścianę kortu, a gracze uderzają w nią na przemian. Można przy okazji odbijać o pozostałe ściany, ale zawsze minimum raz musi dotknąć pola gry na frontowej ścianie. Do tego piłeczka może raz odbić się od ziemi – dwukrotne odbicie to strata punktu.

Piłeczkę należy odbijać w ograniczonym liniami polu. Linie ograniczające boisko znajdziemy na obu bocznych i frontowej ścianie boiska. Frontowa ściana ma ograniczenie zarówno u góry, jak i kilku dziesięciocentymetrowe na dole, które jest oddzielone metalową blachą oraz linią. Linie, w przeciwieństwie do tenisa, nie zaliczają się do boiska i trafienie w nie jest traktowane jako aut. Tak samo jak trafienie w blachę na przedniej ścianie boiska.

Gracze poruszają się po korcie w taki sposób, aby nie utrudniać przeciwnikowi odbicie piłeczki. Najlepiej tuż po uderzeniu udać się na środek kortu i oczekiwać, w którym kierunku uderzy przeciwnik.

Zasady gry w squasha

Doszliśmy do najważniejszego, czyli zasad gry w squasha. Te wcale nie należą do najtrudniejszych, ale jest kilka elementów, o których należy pamiętać.

Grę rozpoczyna się serwisem ze swojej ćwiartki. Podczas serwisu osoba serwująca musi dotykać częścią jednej stopy podłogi wewnątrz pola serwisowego (ale nie linii), które ma kształt małego kwadratu. W praktyce jedna stopa musi być w tym kwadracie, a druga może być poza jego obrębem. Przyjmujący serwis nie ma takiego obowiązku.

Serwis odbywa się poprzez bezpośrednie uderzenie piłeczki o przednią ścianę, tak by ta odbiła się i przeleciała na oddzieloną liniami ćwiartkę, w której znajduje się rywal. Piłka może przy okazji odbić się od bocznej ściany. Nie przebicie piłeczki przy serwisie na wspomnianą ćwiartkę, oznacza stratę punktu.

Po serwisie każde następne uderzenie może odbijać piłeczkę o dowolną ilość ścian (z czego przynajmniej raz o ścianę frontową). Piłeczkę można też odbić, zanim ta dotknie podłogi i za pierwszym razem. Odbijanie piłki następuje na zmianę, aż do utraty punktu przez któregoś z graczy.

Rywal traci punkt, jak nie zdąży uderzyć piłeczki przed jej drugim odbiciem od podłogi, gdy piłeczka trafi na którąkolwiek z linii boiska, trafi w pole poza liniami, w blachę zamontowaną na frontowej ścianie lub w pole pod tą blachą.

Serwujący rozpoczyna grę tak długo, aż przegra wymianę i serwuje na przemian raz z lewego pola, a raz z prawego. Dopiero po przegranym punkcie następuje zmiana serwującego, który może wybrać stronę, od której zacznie.

Przez poruszanie się obu graczy po całym korcie, istnieje ryzyko, że nie raz wejdą sobie w drogę podczas rozgrywki. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeżeli istnieje ryzyko trafienia drugiego gracza, należy zrezygnować z uderzenia i zasygnalizować tzw. leta. Leta zgłaszamy też, gdy gracz uniemożliwił szybkie dobiegnięcie do piłki. W przypadku gry z sędzią to on decyduje, czy przeszkadzanie było celowe (punkt dla osoby zgłaszającej leta). Może też uznać, że wszystko było w porządku, wtedy to zgłaszający leta straci punkt, lub nakazać powtórzenie całej akcji, co jest najsprawiedliwszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy gramy rekreacyjnie.

Gra toczy się do 11 zdobytych punktów w secie, przy czym od stanu 10:10 wygrywa ten, który zdobędzie dwupunktową przewagę. I tak do dwóch lub trzech wygranych setów lub tak długo, aż skończy się czas wynajmu kortu.

To tylko tyle. Jak widać, opanowanie zasad gry w squasha zajmie dosłownie chwilkę. Wystarczy parę próbnych serwisów i kilka minut gry, by załapać, o co chodzi. A gdy na początku zagramy z kimś, kto już zna zasady, to wszystko pójdzie jeszcze sprawniej.

No to miłej gry.

Autor: Krzysiek Wróbel