Data modyfikacji:

Sprzęt wojskowy na wyprawy — odzież i gadżety militarne


Militaria, czyli odzież i akcesoria wojskowe, już jakiś czas temu stały się dostępne dla każdego cywila. Znalazły zastosowanie w działaniach, które nie są związane z wojskowością. Sprzęt wojskowy okazał się funkcjonalnym rozwiązaniem podczas rozmaitych wypraw o charakterze turystycznym, rajdów terenowych i obozów survivalowych. 
sprzęt wojskowy na wyprawy

W jakim celu wykorzystuje się militaria?

Militaria to wszelkiego rodzaju rzeczy związane z wojskiem, a miłośnicy wojskowości często je kolekcjonują. Z wojskiem kojarzy się przede wszystkim  broń, jednak to zupełnie inne produkty użytkowe są wykorzystywane przez cywilów. W kolekcjach pojawiają się najróżniejsze naszywki wojskowe charakterystyczne dla określonych oddziałów.

Obecnie odzież wojskowa i plecaki wojskowe, a także akcesoria, takie jak scyzoryki czy menażki, zdają egzamin podczas rozmaitych wypraw — zarówno wysokogórskich, jak i w odległe, a na dodatek nie zawsze bezpieczne lub bardzo trudne do przebycia części świata. W odzieży o jednolitej nierzucającej się w oczy kolorystyce lub o specyficznym wzorze moro łatwiej gra się w paintball oraz typowo taktyczne gry ASG. W rekonstrukcjach historycznych maskujące ubrania po prostu pozwalają na lepsze wcielenie się w postaci wielkich bohaterów narodowych, jak również zwykłych żołnierzy. 


Czym wyróżnia się odzież wojskowa?

Umundurowanie każdej armii wygląda inaczej. Różni się fasonem i kolorem, ponadto także naszywki wojskowe, które je zdobią i informują o przynależności do danego oddziału, są rozmaite. Amatorzy odzieży militarnej też mogą pochwalić się zupełnie odmiennymi, wyjątkowymi naszywkami wzorowanymi na oryginalnych, a nawet wzorami stworzonymi na indywidualne zamówienie. Wśród militariów, z których korzysta wiele osób, znajdują się plecaki wojskowe, ale to odzież wzbudza największe zainteresowanie.

Dzieje się tak dlatego, że odzież wojskowa jest odzieżą najwyższej jakości przeznaczoną do użytkowania w trudnych, a nawet ekstremalnych warunkach i cechuje ją duża wytrzymałość. Spodnie militarne to najbardziej pożądane spodnie wśród osób wybierających się na wymagające wyprawy i oddających się survivalowej przygodzie. Wielozadaniowe ponczo z kapturem chroni przed chłodem i deszczem. Można pod nie zakładać nawet duże plecaki wojskowe.

W odzieży militarnej wykorzystuje się najnowsze technologie. To nie tylko solidne okrycie zewnętrzne i wytrzymałe buty, lecz także termoaktywna bielizna czy kominiarka. Odzież militarna — ozdabiana naszywkami wojskowymi lub bez nich — to praktyczne rozwiązanie podczas różnych rodzajów aktywności turystycznej. 

Jak wybierać plecaki wojskowe?

Z plecakami militarnymi zyskujesz pewność, że spakujesz wszystko, czego potrzebujesz, a na dodatek najpotrzebniejsze rzeczy będziesz mieć zawsze pod ręką. Są one wyposażone w odpowiednie regulacje i zapięcia umożliwiające dostosowanie ich do własnej sylwetki, a także dopięcie lub przytroczenie takich rzeczy, jak kije trekkingowe, karimata lub namiot. Regulowany system nośny umożliwia wędrówkę z dużym obciążeniem. Jeśli chcesz zyskać jeszcze bardziej profesjonalny wojskowy wygląd, wybierz plecak, który ma naszywki wojskowe.

Możesz też samodzielnie je dobrać i przyszyć do plecaka, dzięki czemu zyska on indywidualny charakter. Dokonując przeglądu plecaków wojskowych, zwróć uwagę, czy są wyposażone w pas na klatkę piersiową. Pas biodrowy nie zawsze jest wystarczający. Obecność pasa napiersiowego chroni przed przesuwaniem się plecaka podczas marszu. Należy wybrać plecak o odpowiedniej pojemności, aby idealnie spełniał swoje zadanie. Jednodniowe wycieczki wymagają zabrania z sobą modelu 30-litrowego, w którym zmieszczą się tak podstawowe rzeczy, jak jedzenie, woda, mapy, peleryna.

Dłuższe wycieczki, gdy pogoda jest zmienna, a w szczególności, kiedy planuje się nocleg w schronisku, wymagają plecaka 50-litrowego. Zmieścisz w nim nie tylko jedzenie, lecz także dodatkowe ubrania i śpiwór. Kilkudniowe lub dłuższe wycieczki to już konieczność zaopatrzenia się w plecak o pojemności 80‒100 litrów. Powinien mieć pas biodrowy i napiersiowy.

Umożliwia zabranie z sobą wszystkich rzeczy, które przydadzą się podczas spania na dziko. Zapakujesz do niego śpiwór i namiot. Regulacja pasków na ramiona jest niezbędna, ponieważ każda osoba charakteryzuje się inną budową ciała. Odrębne komory na różne rzeczy i kieszenie na zewnątrz to specyficzne cechy wielu modeli plecaków militarnych, które spełniają bardzo praktyczną funkcję. Plecaki to doskonałe uzupełnienie odzieży wojskowej. 

Jakie gadżety militarne przydatne są podczas wypraw?              

W zależności od tego, dokąd i na jak długo się wybieramy, przydatne są różne gadżety i akcesoria militarne, które nie zawsze mogą być ozdobione naszywkami wojskowymi. Noże i scyzoryki przydają się bez względu na miejsce, w jakim się znajdujemy. Są użyteczne podczas przygotowywania posiłków i zastępują otwieracz. Kompaktowa konstrukcja z kilkoma rodzajami ostrzy, a nawet końcówką umożliwiającą otwarcie zakorkowanej butelki to uniwersalne rozwiązanie sprawdzające się w wielu sytuacjach.

Nóż o odpowiednim ostrzu jest niezastąpiony podczas aktywności outdoorowych. Nie tylko jest pomocny podczas przygotowywania jedzenia, lecz także ułatwia wykonanie wielu zadań w obozie. Umożliwia cięcie drewna czy skracanie lin. Jest pomocny przy naprawie sprzętu turystycznego. Nóż i scyzoryk zawsze powinny mieć stałe miejsce w plecakach wojskowych. Nie można nie docenić odzieży wojskowej, ponieważ na przykład spodnie militarne są wyposażone w praktyczne kieszenie, w których warto trzymać wielofunkcyjny scyzoryk.

Nóż nie zawsze powinien być trzymany przy sobie, ponieważ podczas intensywnych aktywności można zrobić sobie nim krzywdę, nawet jeśli umieszczony jest w odpowiednio dopasowanym futerale. Lepiej pozostawić go w plecaku. Do akcesoriów wojskowych niewątpliwie należą maczety, ale przydadzą się one raczej podczas wypraw do Ameryki Południowej, gdy trzeba przeprawiać się przez gęstą amazońską dżunglę.

W Polsce nie będą przydatne. Niezależnie od tego, w jakiej części świata wędrujemy, latarka wojskowa jest wręcz niezbędna. Jest solidna, wytrzymała i zapewnia światło przez długi czas. Działa niezawodnie i jest potrzebna zawsze, gdy czeka nas nocny biwak. Wędrując po górach, nierzadko można zobaczyć osoby z pojemnymi plecakami, do których przytroczone są zestawy naczyń. Wojskowe menażki można wykorzystywać jako garnki, patelnie i talerze.

Kilkuczęściowe rozwiązania umożliwiają wygodne pożywienie się w każdych warunkach. Manierka ułatwia przenoszenie wody i innych napojów w warunkach polowych. Można do niej nabrać wody ze źródła przeznaczonej do gotowania lub uzupełnić zapas picia na drogę. Bukłak na wodę to kolejny gadżet wspomagający wyprawę, podobnie jak wysokogatunkowa odzież wojskowa, na której widnieją naszywki wojskowe, czy też buty.

Bukłak zapewnia stałe nawodnienie organizmu. Może być przymocowany do paska i przewieszany przez ramię, dzięki czemu można sięgać po napój, kiedy ma się ochotę. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na trzymanie bukłaka w plecaku i nadal posiadanie nieograniczonego dostępu do wody.

Obecnie bukłaki turystyczne mają po prostu system z rurką, którą wystawia się poza plecak — najczęściej przez specjalny niewielki otwór — i po rurkę można sięgnąć w każdej chwili, gdy tylko chce się ugasić pragnienie. 

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo