Data publikacji:

Sprzęt bokserski, czyli co zabrać ze sobą na trening boksu?

Sprzęt bokserski to podstawa dla każdego, kto trenuje dłużej niż kilka tygodni. Oczywiście, nie wszystko trzeba kupować od razu, a trener zapewne poinformuje o konieczności zakupu konkretnego rodzaju akcesoriów do treningu boksu, jednak wraz z upływem czasu, konieczne będzie zainwestowanie w sprzęt do boksowania, który ułatwi treningi. Dowiedz się, jaki warto kupić sprzęt do boksu, aby być z niego zadowolonym.
Jak przygotować się na trening boksu?
Na pierwszy trening boksu nie jest potrzebne żadne wyposażenie. Wystarczy wziąć ze sobą butelkę wody i wygodny, niekrępujący ruchów strój. Pierwsze treningi rozpoczyna się zazwyczaj od nauki chodzenia, techniki przy lustrze oraz wyprowadzania prostych ciosów. Kiedy podstawy zostaną opanowane, można przejść do ćwiczeń w parach. Jaki sprzęt bokserski wtedy wybrać?Potrzebne będą takie rzeczy jak ochraniacz na zęby, rękawice i owijki. Warto zainwestować także w buty do boksu.
Strój na boks oraz odpowiednie obuwie
Strój na boks zazwyczaj stanowi mniej lub bardziej luźna koszulka, która może być z rękawkiem lub bez. Potrzebne będą także spodenki bokserskie, które charakteryzują się bardzo luźną konstrukcją oraz szeroką gumą w pasie, uniemożliwiającą ich zsuwanie się. Taki strój do boksu jest sprawdzony i pozwala na przeprowadzenie komfortowego treningu. Większość osób inwestuje po pewnym czasie również w obuwie bokserskie – ma bardzo elastyczną konstrukcję, która umożliwia poprawną pracę nóg, jest wiązane, więc idealnie dopasowuje się do stopy i zapobiega ślizganiu się w ringu lub na macie.
Rękawice bokserskie, czyli niezbędny sprzęt bokserski
Podstawowym sprzętem do treningu bokserskiego są rękawice. Powinny być pełne i najlepiej, jeśli będą zapinane na rzepy. Chociaż rękawice wiązane niewątpliwie są ekstrawaganckim klasykiem, ich samodzielne zakładanie i zdejmowanie jest niemożliwe. Nawet jeśli zdecydujemy się na trenowanie w takim sprzęcie do boksu i uda się go założyć, podczas treningów niejednokrotnie trzeba się napić lub zdjąć sprzęt do niektórych ćwiczeń.
O czym należy pamiętać, wybierając sprzęt bokserski?Nie należy przesadnie na nim oszczędzać. Najtańsze rękawice szybko się zniszczą, a czasem dokładając jedynie kilkadziesiąt złotych, można nabyć akcesoria, które posłużą przez lata. Wagę rękawic (podawaną w uncjach) należy dopasować do swojego wzrostu i wagi. Rękawice treningowe nierzadko różnią się od tych, które wykorzystujemy do sparingu czy na zawodach. Siateczka po wewnętrznej stronie pięści przeważnie ułatwia schnięcie rękawic po treningu i zapewnia cyrkulację powietrza.
Owijki lub bandaże bokserskie – dodatek do sprzętu do boksowania
Akcesoria niezbędne do treningu boksu to również bandaże bokserskie, popularnie nazywane owijkami. Do wyboru mamy różne długości owijek – najpopularniejsze są te 3-metrowe oraz 5-metrowe. Występują w różnych kolorach i przeważnie zapinane są na rzepy. Są potrzebne, ponieważ zapobiegają zapoceniu rękawic i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, a także zabezpieczają palce i nadgarstki przed urazami.
Ochraniacz na zęby jako konieczne akcesorium do treningu bokserskiego
Ochraniacz na zęby to podstawa nawet podczas ćwiczeń wykonywanych w parach. Podczas sparingów są już absolutnie niezbędne – niektórzy trenerzy nie wpuszczają na salę bez ochraniacza na zębach. Sprzęt do trenowania boksu tego rodzaju powinien być wykonany z miękkiego materiału – najlepiej silikonu, który jest bezzapachowy. Ochraniacz musi dawać się formować w gorącej wodzie. Dzięki temu będzie można dopasować go idealnie do własnych zębów. Wśród profesjonalnych zawodników popularne jest wykonywanie odlewów szczęki u dentysty, jednak na początek wystarczy podstawowy ochraniacz do kupienia w sklepie sportowym.
Podstawowy sprzęt bokserski – kask ochronny
Kiedy już zaopatrzyliśmy się w podstawowy sprzęt do boksu, jakim są ochraniacze na zęby, rękawice i owijki, należy pomyśleć o ochronie głowy. Chociaż na samym początku kaski nie są potrzebne, przydają się do sparingów oraz niejednokrotnie są wymagane na zawodach. Nie tylko chronią głowę przed urazami i złamaniami, ale również ograniczają mogące się pojawiać uszkodzenia mózgu.
Kask to podstawa bezpieczeństwa na treningu. Można wybierać spośród tych całkowicie otwartych (turniejowych), sparingowych, z ochroną policzków, nosa czy nawet takich z kratą. Tutaj również trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie kasku do wymiarów swojej głowy. Warto pamiętać o dodatkowej ochronie uszu, otworach wentylacyjnych czy łatwym systemie zapinania i regulacji. Materiał, z którego wykonany jest kask, powinien być prosty w czyszczeniu i nie wchłaniać potu.
Trening na workach w domu – domowy sprzęt bokserski
Kiedy już uda się opanować podstawowe ciosy, poruszanie się w walce czy uniki, można zacząć domowe treningi na worku. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie rozpoczynać ich zbyt wcześnie – nieprawidłowo wyprowadzane ciosy utrwalą się, a później coraz trudniej będzie to zmienić. Domowy sprzęt bokserski może charakteryzować się różnym stopniem twardości, kształtem i sposobem montażu. Ponieważ nie każdy ma możliwość zawieszenia w domu worka na haku, coraz popularniejsze w takich zastosowaniach stają się worki na stojakach. Do wyboru mamy także gruszki czy tarcze ścienne, które zajmują o wiele mniej miejsca.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!