Data publikacji:

Sprawdzone woblery na szczupaka, czyli jaki wobler na szczupaka jest najlepszy?

Dobre woblery na szczupaka pozwolą nam w skuteczny sposób złapać okazałą rybę. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o tym rodzaju przynęty oraz jej przydatności podczas wędkowania w poszukiwaniu szczupaka.
Sprawdzone woblery na szczupaka
Szczupaki są nieodmiennie niezwykle poszukiwanymi przez wędkarzy rybami. Złapanie dorodnego i dużego egzemplarza jest powodem do dumy. Ryby łowimy, korzystając najczęściej z metody spinningowej lub spławikowej. Podczas polowania na jak największą sztukę niezbędne są jednak odpowiednie przynęty. Do najskuteczniejszych należą modele syntetyczne typu wobler. Sprawdzone woblery na szczupaka zwiększą znacząco skuteczność połowu oraz szansę na złapanie okazałej ryby.

Łowienie szczupaka a przynęty woblerowe

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć na to, czym są woblery. Woblery produkuje się z drewna lub tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do np. błystek, które przyjmują abstrakcyjne kształty, woblery wykonuje się w taki sposób, by w jak najbardziej realistyczny sposób przypominały one pożywienie drapieżnych ryb. Naśladują więc one larwy, owady, ryby, a nawet drobne ssaki i płazy. Obowiązkowym elementem każdego woblera są również dwa haczyki, które zmniejszają ryzyko utraty złapanej ryby.
Najlepsze woblery na szczupaka i inne ryby są małymi dziełami sztuki, często wzbogaconymi o drobne detale nadające im dodatkowego „życia”. Wielu doświadczonych wędkarzy często samodzielnie wykonuje i maluje przynęty tego typu, korzystając ze zdobytej na przestrzeni lat wiedzy o upodobaniach ryb i specyfiki ulubionych łowisk. Większość amatorów wędkowania nie dysponuje jednak odpowiednimi umiejętnościami manualnymi oraz zapałem, dlatego sięga po bogatą ofertę specjalistycznych sklepów, w których znajdzie szeroki wybór przeróżnych modeli woblerów przeznaczonych dla szczupaków.
Woblery różnią się sposobem zachowania w wodzie oraz głębokością, na jakiej utrzymują się po zarzuceniu. Gdy mowa o szczupakach, bardzo często używamy woblerów pływających, które unoszą się nad powierzchnią wody. Świetnie sprawdzają się one w zbiornikach porośniętych gęstą roślinnością, w której żeruje ten gatunek.
Ze względu na zachowanie się w wodzie oraz budowę, woblery na szczupaki oraz inne drapieżne ryby możemy dodatkowo podzielić na cztery kategorie (swimbaity, crankbaity, stickbaity oraz jerki).
Tak zwane swimbaity to woblery zbudowane z trzech połączonych ze sobą elementów reprezentujących np. trzy segmenty ciała ryby, co dodaje realizmu przynęcie i pozwala lepiej symulować jej naturalny ruch w wodzie.
Crankbaity wzbogacone są natomiast o specjalny obciążnik, który pozwala wędkarzowi dokładnie określić, na jaką głębokość zanurzy się przynęta. Poza rybami bardzo często naśladują one również inne zwierzęta, takie jak płazy, a nawet myszy. Z tego też powodu bardzo szybko zainteresują przebywającego w pobliżu szczupaka.
Stickbaity mają wąski i bardzo smukły kształt, wykonuje się je z jednego kawałka drewna lub plastiku pozbawionego jakichkolwiek dodatków. Bardzo często stosowane na morzu, świetnie sprawdzą się więc na wybrzeżach Bałtyku, które zamieszkują szczupaki.
Jerki to z kolei przynęty o dość dużych rozmiarach i ciężarze, utrzymują się blisko lustra wody. Świetnie sprawdzają się na płytkich zbiornikach oraz podczas polowania na duże osobniki. By zainteresować szczupaka, wprawiamy je w ruch za pomocą precyzyjnych ruchów wędką.

Szczupak – najważniejsze fakty

Na koniec przytoczmy kilka najważniejszych informacji o szczupakach. Szczupak pospolity jest rybą drapieżną, którą spotkamy w niemal całej Europie. Na Starym Kontynencie swoim zasięgiem nie obejmuje on jedynie Półwyspu Apenińskiego, Bałkańskiego oraz Iberyjskiego. Szczupaki łowimy też w wodach Środkowej Azji oraz Ameryki Północnej. Jak już wspomnieliśmy, gatunek zamieszkuje też lekko słone wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Szczupak – wygląd i budowa ciała

Szczupak odznacza się smukłą sylwetką i wydłużonym ciałem. Jego cechą charakterystyczną jest niewielka płetwa grzbietowa, która znajduje się tuż przy jego ogonie. Ryba rośnie maksymalnie do około 1,5 metra długości, a jej waga waha się w granicach od 10 do nawet 20 kilogramów (ogromna rzadkość. Przeciętny złapany w Polsce szczupak mierzyć będzie od 50 centymetrów do 1 metra, a jego waga nie przekroczy 5 kilogramów.
Łuski szczupaka przyjmują zielonkawy lub oliwkowy kolor. Boki ryby oraz jej płetwy pokrywają widoczne jaśniejsze plamy, podczas gdy brzuch przyjmuje prawie białą barwę. Ryby są drapieżnikami, o czym świadczą ich wyposażone w kły szczęki oraz szeroki otwór gębowy.

Szczupak – zachowanie i dieta

Poza tarłem szczupaki unikają kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Są to ryby terytorialne, które poszukują pożywienia tylko na niewielkim obszarze. Nie polują aktywnie na swoje ofiary, ale cierpliwie czekają, aż znajdą się one w ich pobliżu, atakując znienacka. Przez większą część czasu ukrywają się więc w gęstej wodnej roślinności.