Data publikacji:

Spacer z psem – jak powinien wyglądać? Co zabrać na spacer z psem?

Pies nie bez powodu jest określany najwierniejszym przyjacielem człowieka. Coraz więcej osób traktuje psa jak członka swojej rodziny i nie używa określenia „właściciel” (co najwyżej „opiekun”). Pies w domu to nie tylko wielka radość, ale i obowiązki. To konieczność zapewnienia dobrej jakościowo karmy, leczenia weterynaryjnego czy wygodnego legowiska. Bardzo ważnym codziennym zadaniem jest spacer z psem. Dowiedz się, czego może potrzebować pies na spacerze!
spacer z psem

Spacer z psem, czyli co przygotować na psie wyjście

Ogólnie rzecz biorąc, spacer z psem może wymagać odpowiedniego przygotowania. Opiekun powinien zapewnić psu właściwe zabezpieczenie. Jest to w zasadzie obowiązek opiekuna, by pies nie stanowił zagrożenia dla otoczenia. Nieco inną sprawą jest to, że nie wszyscy ludzie są pozytywnie nastawieni do psów i czasami to oni zaczepiają psy (nie odwrotnie!). Idąc z psem ulicą, trzeba mieć gotowość na różne sytuacje i komentarze. Rodzice bardzo często straszą małe dzieci psami (że je pogryzą), co wielokrotnie nie ma przełożenie na rzeczywistość, gdyż dany pies jest niezwykle przyjazny dla dzieci, a co więcej — nawet do dziecka w danej chwili nie podchodzi. Wmawianie dzieciom, że każdy pies jest agresywny i może im zrobić krzywdę, jest przesadzone, chociaż oczywiście nie można wykluczyć ataku źle ułożonego psa. Wszystko zależy od tego, jaki pies ma charakter, jacy są jego opiekunowie (jeśli opiekun jest agresywny, to pies też może taki być).
Pies powinien mieć założoną obrożę (nie kolczatkę!), którą trzeba dobrać pod względem rozmiaru lub wyregulować. Obroża nie powinna się zsuwać. Jest to ważne w kryzysowych sytuacjach typu konflikt pomiędzy psami na spacerze.
Doskonałą alternatywą dla obroży są szelki – ryzyko, że się zsuną, jest minimalne, poza tym pies mniej ciągnie na spacerze. Dobre szelki wystarczą na wiele lat. Są wyprodukowane z oddychających i szybkoschnących materiałów. Niektóre mogą zawierać odblaskowe detale, co sprawia, że w nocy kierowcy zauważą psa, gdy wejdzie on na przejście dla pieszych, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej.
Podstawowe wyposażenie to smycz. Trzeba zapinać psa na smyczy między innymi w miejscach takich jak klatka schodowa, chodnik, ulica, a nawet park (gdy jest dużo ludzi). Nie jest prawdą, że nie można spuścić psa ze smyczy na spacerze. Ogólnie rzecz biorąc, pies ma prawo do pobiegania na wolności na spacerze. Trzeba jednak mieć kontrolę nad psem. Jeśli jest tłum ludzi, lepiej jest nie spuszczać psa lub po prostu zmienić miejsce do spacerów. Nawet jeśli pies jest przyjazny, to nie każdy człowiek życzy sobie, by pies do niego podchodził czy na niego skakał. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy ktoś bez powodu nie uderzy psa. Warto pamiętać, że psa nie można spuszczać ze smyczy w lesie — to akurat grozi bardzo wysokim mandatem, co ma związek z płoszeniem dzikiej zwierzyny. Pies w pogoni za sarną może zaginąć, a samo poszukiwanie psa to ogromny stres dla opiekuna.
Kaganiec dla psa to obowiązek na przykład podczas przejazdu środkami transportu publicznego, wejścia na teren galerii handlowej (dla przykładu, w Łodzi można przychodzić z psem do Manufaktury, można też z nim wchodzić do sklepów i do restauracji, które są odpowiednio oznakowane. Psy są też mile widziane w bibliotekach miejskich). Kaganiec muszą nosić psy wpisane na listę psów ras agresywnych (te psy muszą być prowadzone na smyczy).

Pies na spacerze – co włożyć do torby lub plecaka?

Gdy planowany jest dłuższy spacer, trzeba mieć ze sobą zapas wody. Jest to ważne szczególnie w upały. Nie można narażać psa, zwłaszcza starszego, na udar cieplny. W ciepłe dni zapewnienie psu wody na spacerze powinno być czymś oczywistym.
Można mieć ze sobą przysmaki – pies będzie bardziej skory do przybiegania na zawołanie. Brzmi jak przekupstwo, ale psie przekąski są skuteczne. Nie każdy przecież ma czas na profesjonalne szkolenie psa. Co do przekąsek, nie powinno się ich traktować jak jedzenia. Czyli nie wolno ich dawać garściami. Można je traktować jako nagrodę za wykonanie jakiejś komendy.
W deszczowe lub zimne dni można psa zabezpieczyć odpowiednią kurtką (chroniącą przed opadami deszczu lub przed zimnem). Takie ubranie jest idealne między innymi dla psów, które mają reumatyczne zmiany i muszą być chronione przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.
Każdy opiekun powinien pamiętać o preparatach odstraszających pchły i kleszcze. Niestety, kleszcze są coraz bardziej agresywne, poza tym mogą pojawić się już przy temperaturze +5 stopni Celsjusza. Choroby odkleszczowe są bardzo niebezpieczne — jeśli nie zostaną w odpowiedniej chwili rozpoznane, mogą doprowadzić nawet do zgonu psa.
Bardzo ważnym wyposażeniem są woreczki na psie odchody. Każdy powinien sprzątać po swoim psie. Jak to wygląda w praktyce, to widać zwłaszcza w dużych miastach. Czasami problem wynika z tego, że na ulicach i na skwerkach czy w parkach nie ma odpowiednich koszy (lub w ogóle nie ma żadnych pojemników na odpady).

O której ostatni spacer z psem?

Jeśli chodzi o wyjście z psem przed snem, to wiele zależy od przyzwyczajeń w danej rodzinie, a także od czasu. Powinno się zakładać trzy wyjścia z psem w ciągu doby. Ostatni spacer powinien być uzależniony od tego, o której godzinie rano opiekun może wyprowadzić psa na spacer.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.