Data publikacji:

Smycz przepinana – jak działa? Jak używać smyczy przepinanej?

Przepinana smycz dla psa to strzał w dziesiątkę, jeśli twój pupil ma różne potrzeby na spacerze. To także świetny wybór, który sprawdzi się zarówno w przypadku spaceru dookoła bloku, jak i wycieczki do lasu czy parku. Jak wybrać przepinaną smycz dla psa? Jaką powinna mieć długość i szerokość? Sprawdź, jak używać smyczy przepinanej.
smycz przepinana jak działa

Jak działa smycz przepinana?

Taka smycz jest zaopatrzona w dwa karabińczyki. Pierwszy z nich należy przypiąć do obroży lub szelek psa, dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłej smyczy taśmowej lub automatycznej. Drugiego używa się do regulacji długości smyczy.

Jak używać smyczy przepinanej?

W zależności od producenta i danego modelu, smycz przepinana ma dwa lub nawet trzy, cztery czy aż pięć różnych długości. Dzięki temu możesz dostosować smycz do zmieniających się warunków. Przepięcie smyczy jest bardzo proste i co ważne, nie zajmuje dużo czasu.
Przepiąć należy tylko ten karabińczyk, który znajduje się najbliżej twojej ręki. Karabińczyka, który jest przypięty do obroży lub szelek, nie należy ruszać. Na całej długości smyczy znajdują się metalowe lub materiałowe oczka, do których karabińczyk możesz przepiąć, przez co smycz się wydłuży lub skróci.
W większości modeli smycz przepinana nie ma stałej rączki. To ty ją tworzysz, przepinając karabińczyk. Oznacza to, że rączka będzie najmniejsza, gdy smycz będzie długa, i największa w przypadku skrócenia długości smyczy.

Kiedy zmieniać długość smyczy przepinanej?

Długość smyczy należy zmienić przede wszystkim w momencie zagrożenia, gdy w środowisku pojawia się obiekt, człowiek lub inne zwierzę, które może skrzywdzić twojego pupila lub twój czworonóg może coś lub kogoś skrzywdzić. Taka smycz może pomóc poczuć się pewniej na spacerze i uchronić przed wypadkiem.
Oczywiście, długość smyczy możesz też zmieniać, gdy chcesz mieć lepszą kontrolę nad psem podczas nauki komend. To także świetna metoda, by kontrolować pupila, który na spacerze zjada wszystko, co wpadnie mu pod nos. Trzymając go nieco bliżej siebie w miejscu, w którym mogą znajdować się śmieci oraz inne niejadalne przedmioty, możesz uchronić go przed wizytą u lekarza weterynarii z biegunką czy ciałem obcym, które utknęło w przewodzie pokarmowym.
Maksymalne wydłużenie smyczy na pewno przyda się, jeśli planujesz spacer w parku czy lesie. Pies będzie mógł wówczas wejść nieco w głąb lasu lub parku, by powęszyć czy wytarzać się w świeżej trawie. Pozwoli mu to nieco bardziej skupić się na interesujących go zapachach.

Jaką smycz przepinaną wybrać?

Taką, która spełni twoje potrzeby, czyli umożliwi ci przepięcie smyczy w taki sposób, by jej długości były odpowiednie i dostosowane do konkretnych sytuacji na zewnątrz. Warto także, by była wytrzymała i mogła posłużyć na lata, wodoodporna, lekka i w przystępnej cenie. Jej atutem będzie na pewno możliwość wyprania w pralce.

Rodzaje smyczy dla psa:

  • smycz tradycyjna (spacerowa),
  • smycz przepinana,
  • smycz automatyczna typu flexi,
  • smycz z amortyzatorem,
  • smycz behawioralna,
  • smycz typu linka dla psa,
  • smycz podwójna dla psów,
  • smycz do biegania z psem,
  • smycz do samochodu dla psa,
  • smycz do roweru dla psa,
  • smycz ringówka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie smyczy przepinanej?

Długość smyczy przepinanej

Szukasz smyczy, która da twojemu psu nieco więcej swobody na spacerach, ale jednocześnie pozwoli trzymać go blisko siebie na klatce schodowej czy na ulicy? Smycz przepinana to zdecydowanie produkt warty twojej uwagi.
Długość smyczy zależy od potrzeb twojego psa, ale też od ciebie. Jeśli nie ufasz pupilowi, który dopiero uczy się chodzić na smyczy i jest na tyle sprytny, że potrafi się czasem oswobodzić z szelek czy obroży, zdecydowanie warto zainwestować w smycz przepinaną, ale nie korzystać jeszcze z tej najdłuższej opcji.
Pies, który ma dużą potrzebę węszenia, na pewno ucieszy się, jeśli smycz znacznie wydłużysz. Pozwoli mu to na bardziej efektywne zaspokojenie swoich naturalnych potrzeb.
Smycze przepinane mają długość od około 2 do aż 5 metrów długości. Pamiętaj, że dłuższe smycze są też o wiele cięższe od tych, które mają 2 czy 2,5 metra długości.

Ilość przepięć w smyczy przepinanej

Ilość oczek, do których możesz przepiąć karabińczyk, decyduje o ilości przepięć. Tradycyjne smycze przepinane mają zazwyczaj 2–3 długości, które dostatecznie pozwalają opiekunowi na szybką i satysfakcjonującą zmianę jej długości. Jeśli zależy ci na większej ilości możliwości, koniecznie kup taką smycz, która ma więcej oczek. Na rynku dostaniesz smycze, które dają ci nawet 4–6 różnych długości smyczy.

Ciężar smyczy przepinanej

Oczywiście najlepiej by było, gdyby smycz była możliwie lekka, ale jednocześnie bardzo wytrzymała. Skórzane smycze przepinane są bardzo wytrzymałe, jeśli zostały starannie uszyte z wysokiej jakości skóry i innych materiałów, ale są też dość ciężkie.
Materiałowe smycze przepinane są o wiele lżejsze, ale mogą też charakteryzować się niską jakością. Zwróć uwagę, czy materiał, z którego smycz została wykonana, to przypadkiem nie jest cienka taśma, która rozerwie się po kilku miesiącach.

Rodzaj i wielkość karabińczyków w smyczy przepinanej

Małe karabińczyki sprawdzą się u psów małych i miniaturowych. Jeśli masz jednak psa rasy dużej lub olbrzymiej, potrzebujesz dużych karabińczyków, które wyglądają solidnie i przeszły testy producenta. Ich jakość jest kluczowa, ponieważ to one trzymają czworonoga i muszą wytrzymać nawet podczas spaceru z bardzo aktywnym psem.
Zdjęcie: Pexels