Data publikacji:

Siłownia w ogrodzie – jak ją stworzyć?

W ostatnim czasie coraz więcej osób szuka sposobów na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, tuż obok domu. Wiele parków miejskich umożliwia dostęp do stref fitness, jednak taką przestrzeń można stworzyć też samemu, dostosowując ją do własnych potrzeb. Siłownia ogrodowa to świetny sposób na zmotywowanie się do regularnego dbania o formę, a także ciekawego zaaranżowania swojego podwórka. W zależności od dostępnej przestrzeni siłownia w ogrodzie może stanąć pod gołym niebem lub w zadaszonym miejscu. Decydując się na jej przygotowanie, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które znajdziesz poniżej. 
Sprawdź również: Kalistenika w domu
siłownia w ogrodzie

Jak przygotować siłownię w ogrodzie?

Stworzenie siłowni ogrodowej wymaga przemyślenia kilku kwestii. Przede wszystkim zastanów się, jakie ćwiczenia chcesz wykonywać oraz jaki sprzęt będzie do tego potrzebny. Zwróć przy tym uwagę, że warto pracować nad całym ciałem i kondycją, nie skupiając się tylko na jednej grupie mięśni. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na siłownię oraz przygotowanie podłoża. Jeżeli dysponujesz zadaszoną przestrzenią i zależy ci na takich urządzeniach jak bieżnia czy orbitrek, dobrze będzie właśnie tam zlokalizować strefę do ćwiczeń. 

Siłownia ogrodowa – znajdź odpowiednie miejsce

Pierwszym krokiem w budowie siłowni w ogrodzie jest wybranie dla niej właściwego miejsca. Najlepiej, aby było ono w cieniu, co ułatwi ćwiczenia w gorące letnie dni, jednak z dala od drzew i innych przeszkód, które mogą utrudniać treningi. 
Siłownia ogrodowa powinna być umiejscowiona na płaskiej, równej powierzchni. Jeśli podłoże ma spady czy dołki, warto je w miarę możliwości wyrównać, zwiększając bezpieczeństwo treningów. Chcąc stworzyć bardziej profesjonalną strefę workout, która będzie długo służyć domownikom, można przemyśleć wyłożenie wybranej przestrzeni kostką brukową lub zrobienie wylewki, która utwardzi teren. Jeśli masz już w swoim ogrodzie takie miejsce i planujesz korzystać z cięższych urządzeń, warto postawić siłownię na twardym podłożu, np. betonie, aby zapewnić stabilność sprzętu i zadbać o swój komfort podczas ćwiczeń.

Wybierz odpowiedni sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie

Wybierając sprzęt do ćwiczeń w ogrodzie, będziesz mieć do dyspozycji wiele rozwiązań i modeli konkretnych przyrządów, z różnych półek cenowych, dlatego bez wątpienia stworzysz wymarzoną siłownię ogrodową. Jednak aby to zrobić, musisz przemyśleć, jakie są twoje preferencje i potrzeby, a następnie dostosować do nich swoją strefę workout. Możesz zdecydować się na pojedyncze urządzenia lub kompleksowe stacje treningowe. Poniżej znajdziesz przykłady najpopularniejszych elementów wyposażenia siłowni w ogrodzie. 
  • Drążek do podciągania – to jeden z podstawowych akcesoriów używanych w trakcie treningów. To doskonały sposób na wzmocnienie m.in. mięśni pleców, ramion, klatki piersiowej i brzucha. Drążek można zamontować na ścianie lub na specjalnym stojaku, który należy ustawić na równej powierzchni i odpowiednio zabezpieczyć, by był stabilny. 
  • Hantle – uniwersalny sprzęt, który pozwala na pobudzanie pracy wielu mięśni. Wybierając hantle do siłowni w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na ich wagę oraz kształt uchwytów, aby były wygodne w użyciu. Dostępne są różne modele i warianty, w tym regulowane, które pozwalają na zwiększenie lub zmniejszenie ciężaru, a także kuliste czy heksagonalne. 
  • Skakanka – to prosty, ale użyteczny element wyposażenia siłowni ogrodowej. Pozwala na wzmocnienie mięśni nóg i poprawę kondycji oraz koordynacji ruchowej, a ponieważ nie kosztuje dużo i zajmuje bardzo mało miejsca, warto mieć ją pod ręką podczas treningów.
  • Deska do pompek – to sprzęt, który pozwala ćwiczyć wszystkie górne partie mięśni poprzez odpowiednie ustawienia kąta i pozycji uchwytów. Możliwość modyfikowania ułożenia podpórek, uchwytów czy linek sprawia, że możesz dokładnie wybierać, które mięśnia mają w określonym momencie pracować.
  • Poręcze – kolejny element, który można wykorzystać do wykonywania ćwiczeń na górne i dolne części ciała, choć głównie ramion i brzucha. Dostępne są różne modele poręczy, np. wolnostojące, mocowane do ściany lub do ziemi. Pomagają poprawić kondycję fizyczną i siłę.
  • Ławka treningowa – pozwala na wykonywanie ćwiczeń na mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz ramion, ale również na nogi i pośladki. Możesz wybrać np. ławki płaskie, z regulowanym kątem nachylenia lub z dodatkowym oparciem na nogi.
  • Wyciąg górny i dolny – ten przyrząd również pomaga budować silne mięśnie pleców, ramion i klatki piersiowej. W zależności od własnych preferencji możesz wybrać wyciąg z bloczkami lub linami.
  • Stworzenie siłowni w ogrodzie to świetny sposób na aktywny wypoczynek i dbanie o zdrowie. Ważne jest jednak, aby zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo podczas ćwiczeń i regularnie sprawdzać stan sprzętu, regulując go i konserwując.

    Montaż sprzętu w siłowni ogrodowej

    Kolejnym krokiem jest montaż sprzętu, co w zależności od wybranych urządzeń może być proste i szybkie lub nieco bardziej skomplikowane, jednak z pewnością możliwe do samodzielnego wykonania. Warto kierować się wskazówkami zawartymi w instrukcjach. Pamiętaj, że wszystkie informacje o zabezpieczeniach czy mocowaniach przyrządów są bardzo ważne i należy ich przestrzegać, bo mają wpływ na zachowanie prawidłowej postawy podczas ćwiczeń oraz stabilności urządzeń. 
    Ważnym elementem przygotowania do budowy siłowni w ogrodzie jest również zgromadzenie właściwych narzędzi do montażu sprzętu. Mogą się przydać np. klucze, śrubokręty, wiertarka czy młotek. 

    Na co należy zwrócić uwagę, tworząc siłownię ogrodową?

    Podczas planowania budowy siłowni ogrodowej, warto mieć na uwadze, że niektóre urządzenia wymagają stałego podłączenia do źródła energii elektrycznej. Chodzi tutaj przede wszystkim o bieżnie, orbitreki czy rowerki stacjonarne. Jeśli chcesz korzystać z takiego sprzętu, musisz zadbać o dostępność gniazdek elektrycznych w pobliżu.
    Innym ważnym czynnikiem jest oświetlenie. Prawdopodobnie chętnie skorzystasz ze swojego sprzętu do ćwiczeń w ogrodzie nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorem, dlatego musisz zadbać o odpowiednie światło, które pozwoli na bezpieczne korzystanie z urządzeń.

    Zalety siłowni w ogrodzie

    Siłownia ogrodowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą ćwiczyć w domowym zaciszu o dowolnej porze. Oto kilka zalet takiej prywatnej strefy workout:
  • Wygoda i swoboda – siłownia w ogrodzie to idealny sposób na trening dla tych, którzy nie lubią ćwiczeń w miejscach publicznych i czekania w kolejce na wolny sprzęt. Dodatkowo, można korzystać z urządzeń według własnego planu i harmonogramu, bez konieczności przestrzegania godzin otwarcia siłowni.
  • Świeże powietrze – aktywność fizyczna na zewnątrz jest bardziej korzystna dla zdrowia niż treningi w zamkniętym pomieszczeniu, a często też mocniej oddziałuje na dobre samopoczucie. 
  • Oszczędność czasu i pieniędzy – wybudowanie siłowni ogrodowej to inwestycja, która w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić czas na dojazdy oraz środki na członkostwie w siłowni. 
  • Przy dobrej organizacji i niewielkim wysiłku, własna siłownia w ogrodzie może stać się idealnym miejscem zarówno do ćwiczeń, jak i relaksu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!