Data publikacji:

Rower na zimę – jaki rower na zimę wybrać?

Jazda rowerem w zimie zauważalnie hartuje organizm i świetnie przygotowuje do kolejnego letniego sezonu, zwłaszcza jeśli jesteś fanem maratonów lub po prostu – długodystansowcem. Jak wybrać rower na zimę, na co zwracać uwagę przy wyborze roweru na zimę i o czym pamiętać, aby jazda w chłodniejszych warunkach była równie bezpieczna i komfortowa, co wiosną i latem 
Przedstawiamy przegląd rowerów na zimę, spośród których na pewno wybierzesz model dla siebie. Analizujemy modele zarówno pod względem jakości i nowości, specyfikacji, jak i ceny. 
rower na zimę

Jaki rower na zimę wybrać? 

Sezon zimowy jest nietypowym okresem na rowerowe wypady dla większości użytkowników rekreacyjnych. Aby podnieść swoją wytrzymałość i umiejętności na wyższy poziom, warto przekonać się do zimowej jazdy. Zwłaszcza że po odpowiednim doborze sprzętu i przygotowaniu jazda rowerem zimą jest równie bezpieczna i niemal tak samo komfortowa, jak jazda latem. 
Jaki rower na zimę wybrać? Na pewno nie rower szosowy! Jeśli jesteś zawodnikiem szosowym, zimą trenuj na rowerze MTB. MTB to świetny rodzaj sprzętu, który wyjątkowo dobrze sprawdza się jako rower na zimę – również na polskich drogach. Rower szosowy, który zazwyczaj jest znacznie droższym sprzętem, łatwo uszkodzić w zimie, a jego naprawa jest niestety droższa i dotkliwsza dla rowerzysty. 

Co powinien posiadać rower na zimę? 

Jak wybrać model roweru na zimę? 
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie elementy jak: 
  • napęd; 
  • hamulce – unikamy hamulców szczękowych, pamiętamy o hamowaniu pulsacyjnym; 
  • waga – lepiej wybrać cięższy rower, niż lekki; 
  • opona – szukamy opon zbliżonych do górskich i MTB, które zapewnią lepszą przyczepność, z możliwie najniższym ciśnieniem; 
  • niezawodne błotniki – must have, jeśli potrzebny ci rower na zimę. 
Warto zaznaczyć, że im rower na zimę cięższy, tym lepszy. Dlatego na zimę poleca się rowery MTB, ponieważ rozwijając zbyt dużą prędkość na szosówce, nie tylko zwiększamy ryzyko poślizgu, ale także wychładzamy organizm przez zbyt dużą prędkość. 
Możesz również wybrać opcję sprzętu predysponowanego pod nasze potrzeby w jednym z warsztatów. Niestety, tego rodzaju customy są o wiele droższe w produkcji i naprawie. 

Jaki rower na zimę wybrać? Przegląd modeli 

Szukasz modelu przeznaczonego do jazdy zimą? Najlepszy rower na zimę, jaki możesz wybrać spośród modeli obecnych w sklepach, to typy MBT, Cross i gravel. Stosunkowo najłatwiej jest przygotować rower tego typu na zimę i wyzwania, jakie czekają cię na oblodzonym/ośnieżonym szlaku. Możesz w nich też wymienić opony na przystosowane do zimowych warunków. 
  • Rower Rondo Ruut X 2021  
Rower predysponowany pod wyścigi crossroadowe na górskich szlakach i błotnistych terenach będzie idealnym zamiennikiem letniej kolarki. 
  • Indiana Fat Bike 
Ten rower będzie nie tylko odskocznią od typowego miejskiego roweru. Model radzi sobie o niebo lepiej w zaśnieżonym terenie od wielu innych rowerów konkurencji – tak naprawdę na ośnieżonej drodze pokazuje swoje największe zalety. Nietypowa konstrukcja Fat Bike sprawia, że to idealny rower na zimę. 
  • Kross Level Te 29  
To jeden z flagowców MTB, jeśli chodzi o firmę Kross. W powstaniu modelu brała udział Maja Włoszczowska. Marka Kross dostarcza wiele niezawodnych górskich modeli, które sprawdzają się na różnego rodzaju trasach. Warto rozważyć kupno jednego z nich, np. Te 29, jeśli mamy zamiar jeździć rowerem zimą. 
  • Giant MTB Talon 3 
Historyczna już marka Giant sprawdzi się również zimą. Talon 3 posiada aluminiowy hardtail, dzięki czemu jest niezawodny nie tylko na szlaku, ale również zimą. Pieczołowicie zaprojektowana rama i amortyzator zapewniają pewne zachowanie w terenie. 

Rower na zimę – jak jeździć? 

Ekstremalna pogoda naraża nasz rower na różne przeciwności, z którymi zazwyczaj nie musi się zmagać. Dlatego warto zadbać o odpowiednią konserwację (tak jak opisujemy poniżej), ale również o odpowiednią jazdę. Mając na uwadze dobrostan naszego roweru zimą, warto zwolnić, aby oszczędzać mechanizmy łańcucha i hamulców. 

Jak przygotować rower na zimę? 

Trzeba pamiętać o tym, że jazda na rowerze zimą naraża rower na szereg problemów i uszkodzeń. Ostry lód, ciężkie zmrożone gule śniegu z lodem, o które możemy obić rower czy zerwać łańcuch, sól na drodze, ekstremalne temperatury – te wszystkie czynniki mogą wpływać na nasz rower, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią konserwację. Nawet jeśli kupiliśmy model specjalnie jako rower na zimę. 
W obliczu niskich, minusowych temperatur naturalne jest, że hamulce, przerzutki czy łańcuch będą przymarzać i pracować oporniej, wolniej niż w „normalnych” temperaturach. Warto jest przed jazdą przesmarować linki, wkropić nieco oleju w mechanizmy przerzutki i łańcucha. To samo w przypadku rowerów z hamulcami typu V-break; warto jest wkropić w mechanizm nieco oleju, uważając oczywiście, aby nie zabrudzić klocków. 
Czynności konserwujące, jakie powinien wykonać rowerzysta, przygotowując rower na zimę: 
  1. Zmniejszenie ciśnienia w oponach. Średnio wystarczy zmniejszenie ciśnienia o 2-3 psi. 
  1. Ustawienie zawieszenia – analogicznie do zmniejszenia ciśnienia w oponach, podkręć sag na większy (poprawi to trakcję) oraz tłumienie wolnej kompresji. 
  1. Sprawdź gripy – uchwyty na kierownicy. Jeśli są zdejmowane, lepiej zmień je na przykręcane. 
  1. Zdejmij dętki lub wlej do nich nieco uszczelniacza – dzięki temu jeszcze bardziej obniżysz ciśnienie. 
  1. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Typowo letnie lampy mogą nie wystarczyć na ciemne i zimne styczniowe noce. 
  1. Zmień opony na te z agresywnym bieżnikiem, projektowane pod jazdę w błocie i crossroad. Szukaj wysokiego bieżnika z dużymi odstępami między klockami. Im szersze, tym lepsze – uważaj jednak, by nie były zbyt ciężkie, bo gdy opona nabierze śniegu i wody, jazda stanie się bardzo trudna. 
  1. Wysmaruj dobrze łożyska. 
  1. Zabezpiecz gwinty smarem – dotyczy to pedałów, piast i sztycy. 
  1. Zrezygnuj z letnich smarów do łańcucha – olejuj go gęstym, odpornym na wypłukiwanie smarem, który wytrzyma niskie temperatury. 
  1. Obowiązkowo zainstaluj błotniki. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo