Data publikacji:

Jaki rower MTB do 5000 zł wybrać?

Rowery MTB, czyli górskie, są bardzo popularnym typem jednośladów. Są najbardziej uniwersalne ze wszystkich rowerów, co oznacza, że sprawdzają się do podróży na różnych płaszczyznach. Można poruszać się na rowerach MTB w górach, lasach, na piaszczystych i błotnistych terenach, a nawet na turystycznych ścieżkach rowerowych. Jednak zanim zakupi się rower górski, należy wybrać jego odpowiedni rodzaj ukierunkowany na dany typ jazdy. Czym charakteryzują się rowery MTB? Jaki rower MTB do 5000 zł wybrać? Radzimy, jak dobrać odpowiedni rower górski.
Sprawdź również: Jaki rower MTB wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
jaki rower mtb do 5000 zł

Czym są rowery MTB?

Rowery MTB (Mountain Terrain Bike), czyli po prostu rowery górskie, są najbardziej uniwersalnym rodzajem jednośladów. Przeznaczone są do jazdy po górach, jak sama nazwa wskazuje, jednak tak naprawdę odpowiednie są do każdego typu podłoża. Sprawdzają się zarówno na szlakach górskich, leśnych, piaszczystych lub kamienistych terenach, torach przeszkód oraz specjalnie usypanych pagórkach do ekstremalnych wyskoków. Jedynym miejscem, gdzie raczej nie zaleca się jeżdżenia na rowerze górskim, są miasta. Szerokie i grube koła nie za bardzo sprawdzą się na płaskim terenie, gdyż nawet będzie trudniej wprawić je w ruch, niż na nierównej nawierzchni.

Podstawowe rodzaje rowerów górskich

Wśród rowerów górskich, mimo iż są uniwersalne, zostały wyróżnione poszczególne rodzaje, które różnią się nieco budową i przystosowaniem do różnorodnych powierzchni. Podstawowymi rodzajami rowerów MTB są:
 • ATB (All Terrain Bike) – jest to typ roweru górskiego, który nada się do rekreacyjnych wycieczek. Jest odpowiedni do jazdy w każdym terenie i na każdej nawierzchni (można jeździć nim po mieście, tak samo jak po ścieżkach górskich). Rower MTB turystyczny jest najprostszą wersją roweru górskiego, co czyni go modelem nieco podobnym do zwykłych, klasycznych rowerów. To, co odróżnia go od klasyków, to specyficzna dla rowerów górskich geometria ramy, która wymaga pochylonej pozycji, grubsze i większe koła, a także brak błotników i dodatkowych udogodnień w postaci koszyka czy bagażnika. Ze względu na największą uniwersalność z rowerów MTB, dany rodzaj polecany jest zwłaszcza osobom, które nie mają sprecyzowanego planu, gdzie będą jeździć na rowerze.
 • MTB XC – jest to bardziej profesjonalna wersja roweru górskiego niż powyższy rodzaj. Przeznaczony jest do jazdy sportowej, jednak rower sprawdzi się także na rekreacyjnych wycieczkach. Rowery MTB XC mają mocniejszą amortyzację, lżejsze koła oraz solidniejsze hamulce.
 • Trail – poniższe typy rowerów MTB są już przeznaczone dla grupy odbiorców jeżdżących na ściśle określonym terenie. Rowery MTB trail przeznaczone są do jazdy po ścieżkach i szlakach górskich.
 • Enduro – sprawdzi się do ekstremalnych tras z różnego rodzaju podjazdami, zjazdami, wyskokami itd.
 • Downhill – zgodnie z nazwą ten typ roweru dedykowany jest głównie zjazdom, np. w lesie czy w górach. Rowery te są bardzo ciężkie, przez to podjazd nimi pod stromą górę będzie znacznie utrudniony bądź nawet nieosiągalny.
 • Freeride – dany rodzaj roweru MTB jest dedykowany tylko różnego rodzaju ekstremalnym przeszkodom, trikom, zjazdom po trudnym terenie itd. Jest najbardziej zaawansowanym modelem, co też wpływa oczywiście na jego cenę.
 • Charakterystyka jazdy na rowerze górskim

  Rowery MTB mają charakterystyczną geometrię ramy, która wymusza na rowerzyście pochylenie całego ciała. Zwiększa to aerodynamikę, ciało ma opływowy kształt, jednak z czasem rowerzysta może odczuwać ból pleców i dyskomfort, zwłaszcza jak nie jest przyzwyczajony do tego typu pozycji.
  Rowery MTB mają solidną amortyzację, która bez problemu zniweluje większe i mniejsze dziury i przeszkody spotkane na trasie. Polecany jest zwłaszcza amortyzator powietrzny, który jest nieco droższy niż klasyczny, jednak dysponując budżetem 5000 zł, na pewno wystarczy na ten innowacyjny sprzęt. Amortyzator powietrzny jest solidniejszy niż zwykła stalowa sprężyna, gdyż lepiej się uginają, tłumią wstrząsy i szybciej wracają do swojej pozycji wyjściowej.
  Rowery górskie charakteryzują się również szerokimi, dużymi kołami, dzięki którym rower łatwiej pokona przeszkody i zwiększy stabilność. Z drugiej strony mają one także wadę, gdyż duże koła wpłyną na ciężkość roweru i większą trudność wprawienia ich w ruch. Zaletą większości rowerów MTB są także hydrauliczne hamulce tarczowe, które zwiększają bezpieczeństwo podczas pokonywania stromych zjazdów i ekstremalnych tras.

  Jak dobrać odpowiedni rower mtb do rowerzysty?

  Rower górski, zwłaszcza ten przeznaczony do szybkiej, ekstremalnej jazdy powinien być odpowiednio dopasowany do rowerzysty. Dlatego oprócz dobrania roweru do terenu, po którym będzie się poruszał, warto dobrać go do sylwetki użytkownika, aby czuł się na danym jednośladzie komfortowo. Źle dopasowana wielkość ramy może negatywnie wpłynąć na wygodę podczas wielogodzinnej jazdy, a nawet spowodować różnego rodzaju kontuzje i urazy. Aby tego uniknąć, należy osobiście sprawdzić rozmiar roweru i zobaczyć czy pasuje do długości nóg, czyli czy stopy leżą płasko na pedałach i podczas jazdy kolana nie unoszą się zbyt wysoko.
  Ważnym czynnikiem jest również długość ramy, gdyż zbyt bliskie ustawienie siodełka w stosunku do kierownicy spowoduje, że postawa rowerzysty będzie zbyt sztywna, z kolei zbyt dalekie ustawienie wpłynie na położną postawę, co utrudni odpowiednie pedałowanie.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru górskiego?

  Oprócz powyższych aspektów, wybierając odpowiedni rower mtb, warto zwrócić uwagę na właściwości takie jak:
 • Koła - odpowiedni rozmiar kół musi być dostosowany pod styl jazdy. Do osiągania dużych prędkości, lepszej przyczepności do podłoża i łatwiejszym pokonywaniu przeszkód odpowiednie będą większe koła np. 29”, z kolei do agresywnej jazdy i lepszej zwrotności roweru korzystniejsze będą nieco mniejsze koła np. 27”.
 • Waga - ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla zaawansowanych kolarzy. Lżejszy rower ułatwi podjeżdżanie pod strome góry oraz szybsze rozpędzanie roweru.
 • Hamulce - do ekstremalnej jazdy po górach i nierównych terenach niezbędne będą solidne hamulce tarczowe, które zwiększą bezpieczeństwo podczas konieczności zatrzymania się w nagłych sytuacjach.
 • Amortyzacja - jeżdżąc po górach i ścieżkach z wybojami amortyzacja jest jednym z ważniejszych czynników, która będzie neutralizowała nierówności spotykane na drodze.
 • Przerzutki - duża ilość przerzutek ułatwi jazdę zwłaszcza pod górę, gdyż umożliwi stopniowe zmniejszanie siły oporu.
 • Jaki rower MTB do 5000 zł wybrać?

  Poniżej przedstawiamy kilka propozycji rowerów MTB do 5000 zł:

  Orbea MTB Onna 10

  Dany rower górski ma lekką, a zarazem solidną ramę, szerokie opony, hydrauliczne hamulce oraz profesjonalny amortyzator. Wszystko w połączeniu ze sobą wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, pomimo wertepów, do których przeznaczony jest ten jednoślad. Sprawdzi się on także na stromych stokach, wybojach i krętych ścieżkach.

  Marin MTB San Quentin 1

  Stworzony jest do agresywnej i ekstremalnej jazdy po stromych, wyboistych trasach. Dany model jest typem freeride’u, na co wskazuje jego doskonała skoczność. Ma odpowiednio dobrane koła 27,5, które wpływają na doskonałą zwrotność i dynamikę podczas jazdy.
  Zdjęcie: Envato Elements