Data publikacji:

Romet czy Kross? Na jaki rower się zdecydować?

Romet i Kross to świetnie rozpoznawalne polskie firmy specjalizujące się od dziesiątek lat w produkcji rowerów, działają one zarówno na rodzimym, jak i zagranicznym rynku. Obaj producenci oferują bardzo szeroki katalog jednośladów przeznaczonych zarówno do jazdy po mieście, jaki i przejażdżek w bardziej niesprzyjających warunkach terenowych. Przedstawiamy zatem krótkie porównanie rowerowej oferty obu marek, prezentując ich mocne oraz słabsze strony.
Male cyclist driving by rural dirt road outdoors

Romet – charakterystyka firmy

Romet to marka z kilkudziesięcioletnią tradycją. Narodziła się ona niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej, w 1948 roku. Romet w PRL był głównym producentem rowerów, jego filie i fabryki działały w różnych miejscach kraju. Dla osób wychowanych w tym okresie pojazd z charakterystycznym logo z pegazem był pierwszym rowerem. W latach 90. przedsiębiorstwo została sprywatyzowane i podzielone. Współczesna historia firmy zaczyna się w 2006 roku, kiedy spółka została ponownie skonsolidowana. Od tamtej pory rozwija się w dynamicznym tempie, wysyłając co roku do sklepów tysiące rowerów. Co ważne, większa część produkcji cały czas umiejscowiona jest w Polsce.

Rowery Romet – przegląd produktów

Romet ze swoją oferta wychodzi głównie naprzeciw potrzebom przeciętnego konsumenta, zainteresowanego względnie tanimi konstrukcjami, przeznaczonymi do codziennego użytku. W katalogu znajdziemy jednak także nieco bardziej zaawansowane jednoślady, bez problemu konkurujące pod względem jakości z modelami innych producentów.
Romet wytwarza rowery we wszystkich najpopularniejszych kategoriach. Najważniejszą z nich pozostają pojazdy górskie, dostępne w ramach serii Jolene, Rambler i Mustang, które zaprojektowane są z myślą o różnym typie odbiorców. Do bardziej rekreacyjnej jazdy nadają się przedstawiciele dwóch pierwszych, ostatnia przeznaczona jest dla osób preferujących agresywniejsze i szybsze szusowanie.
Produktami Rometu nie będą również zawiedzeni rowerzyści poszukujący uniwersalnych pojazdów trekkingowych i turystycznych, przeznaczonych do poruszania się po drogach i chodnikach, a także pokonywania nieco trudniejszych tras terenowych. Firma zaspokoi też potrzeby rowerzystów poszukujących solidnych pojazdów miejskich i typowo szosowych.
Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną kilkadziesiąt lat temu, Romet ma wciąż bardzo duży wybór rowerów dla dzieci i nastolatków, w bardzo zróżnicowanej konfiguracji. Idąc z duchem czasu, sprzedaje też elektryczne jednoślady.

Kross – charakterystyka firmy 

Firma Kross powstała w 1990 roku i przez ostatnie 30 lat zbudowała nie tylko renomę i zaufanie konsumentów, ale także szeroką bazę produkcyjną w naszym kraju. Poza rowerami pozostającymi głównym zainteresowaniem spółki wytwarza ona również odzież i akcesoria kolarskie, od bielizny i spodenek, na kaskach i częściach zamiennych skończywszy. Fani jednośladów, mogą więc ubrać się od stóp do głów, korzystając wyłącznie z produktów opatrzonych logo Kross.

Rowery Kross – przegląd produktów

Podobnie jak Romet, Kross stara się dotrzeć ze swoją ofertą do jak najszerszego kręgu odbiorców. Podstawowe linie rowerów firmy to jednoślady górskie oraz miejskie. W przypadku pierwszej kategorii wiodąca jest tutaj seria Hexagon oraz przeznaczona dla kobiet Lea. Obie z nich skierowane są do osób zaczynających przygodę z jazdą terenową. Dla bardziej doświadczonych i wymagających stworzono linię Level. Kross ma również kilka profesjonalnych modeli górskich w cenie kilkunastu tysięcy złotych.
W przypadku rowerów miejskich konsumenci mogą zdecydować się na klasyczne i komfortowe jednoślady do jazdy po ulicach, jak również wzmacniane pojazdy trekkingowe. Kross pamięta również o fanach rowerów gravelowych i szosowych. Podobnie jak Romet, firma inwestuje również w pojazdy typu e-bike, które są coraz chętniej kupowane przez klientów w Polsce i zagranicą. 
Ciekawostką są tutaj też specjalistyczne elektryczne modele e-cargo, pozwalające na przewożenie większych towarów, których przewóz ułatwia wbudowany silnik. Dostępne są one w różnych wariantach, ze specjalnymi podestami na ładunek umieszczonymi przed kierownicą. W sprzedaży znajduje się również wariant wyposażony w osłonięte siedzisko do przewożenia dziecka. 
W przeciwieństwie do Rometu, Kross nie ma w katalogu praktycznie żadnych rowerów dziecięcych czy młodzieżowych. 

Romet czy Kross?

Katalogi firm Kross i Romet jest zadziwiająco zbliżone do siebie rozmiarami oraz rodzajami dostępnych pojazdów. Nie powinno to oczywiście dziwić, ponieważ obaj producenci konkurują ze sobą praktycznie o tego samego klienta. W przypadku rowerów górskich i miejskich, a więc najpopularniejszych jednośladów obu wytwórców, wyścig jest bardzo wyrównany, zarówno pod względem ceny, jak i możliwości poszczególnych konstrukcji. Kwestia właściwego wyboru jest więc tutaj bardzo otwarta i zależy od indywidualnych preferencji. W przypadku bardziej specjalistycznych i sportowych modeli warto porównać je z zagranicznymi produktami. 
Romet wygrywa zdecydowanie w kategorii produktów dla dzieci, z drugiej strony Kross ma świetny wybór akcesoriów i odzieży. Warto dodać również, że obie spółki oferują pełny serwis i długą ochronę gwarancyjną. Dzięki temu, że mamy do czynienia z rodzimymi wytwórcami, mamy też stosunkowo łatwy dostęp do części zamiennych.
Zdjęcie: Envato Elements