Data publikacji:

Jaki rower elektryczny do 10 000 zł wybrać?

Ostatnimi czasy popularne stały się elektryczne modele kultowych urządzeń, takich jak rowery, hulajnogi oraz deskorolki. Zdecydowanie ułatwiają one poruszanie się oraz dotarcie w krótkim czasie w wyznaczone miejsce bez konieczności stania w korkach. W tym artykule skupimy się na rowerach elektrycznych i ich właściwościach. Jaki kupić rower elektryczny do 10 000 zł? Przedstawiamy nasze wybory rowerów elektrycznych.
Sprawdź również: Jaki rower elektryczny do 5000 zł?
jaki rower elektryczny do 10000 zł

Czym charakteryzują się rowery elektryczne?

Rowery elektryczne zostały przekształcone z klasycznych modeli rowerów i wzbogacone o system napędowy. Rowery te wykorzystywane są zazwyczaj do jazdy miejskiej, gdyż ich budowa i waga nie sprawdzą się podczas nieco trudniejszych, górzystych tras. Rowery elektryczne umożliwiają poruszanie się po mieście na ścieżkach rowerowych, dzięki czemu rowerzysta nie musi stać w korkach, a poprzez siłę napędową rowerzysta nie zmęczy się i bez problemu dojedzie w krótkim czasie do pracy, szkoły, sklepu itd.
Rowery elektryczne charakteryzują się dodatkowymi elementami, których nie posiada żaden innym rodzaj roweru. Są nimi:
  • akumulator – w zależności od producenta roweru jego akumulator znajduje się w bagażniku lub w ramie. Należy go ładować za pomocą specjalnej ładowarki, którą podpina się do gniazda ładowania roweru oraz gniazda elektrycznego. W zależności od pojemności akumulatora jego „żywotność” na jednym naładowaniu może wynosić około 3–4 godziny i można przejechać na nim 20–150 km;
  • silnik – umiejscowiony jest w przednim kole roweru, w tylnym lub centralnie. Odpowiada za napędzanie kół podczas jazdy;
  • urządzenie sterujące – zamontowane jest w zasięgu ręki rowerzysty, czyli na kierownicy, gdyż dzięki niemu można zmieniać ustawienia podczas jazdy. Można zmienić prędkość, jaką wywołuje silnik, oraz tryb pracy roweru.
  • Jak działają rowery elektryczne?

    Jazda na rowerze wpływa na utrzymanie aktywnego stylu życia, pomaga w procesie odchudzania, wpływa na zdrowie organizmu itp. Zatem, czy rowery elektryczne, które mają wbudowaną siłę napędową, wykluczają powyższe? Oczywiście, że nie. Wbrew pozorom, rower elektryczny nie porusza się sam. Aby wprawić go w ruch, należy zacząć pedałować, a dopiero wtedy uruchomiony zostanie silnik. A zatem rower elektryczny nie jest tylko i wyłącznie dla leniwych osób, ponieważ wymagane jest pedałowanie, aby rower jechał. Wspomaganie w postaci silnika pomaga jedynie w jeździe, lecz nie zastępuje pracy mięśni rowerzysty. Dodatkowo rowerzysta może ustawić indywidualne ustawienia roweru, czyli np. zmniejszyć wspomaganie silnika lub kompletnie wyłączyć siłę napędową, dzięki czemu mięśnie będą bardziej aktywizowane. Rowery elektryczne wyposażone są w kontroler mocy silnika, który dodaje tyle mocy, ile potrzebuje rowerzysta, co oznacza, że przy szybszym pedałowaniu otrzymywana jest większe wsparcie silnika niż przy wolniejszej jeździe. Jednak w jaki sposób hamuje się dany rower, skoro silnik ciągle pracuje? Nic prostszego, wystarczy nacisnąć hamulec bądź przestać hamować, a wtedy silnik sam się wyłączy i umożliwi zatrzymanie roweru.
    Przepisy ruchu drogowego regulują jazdę na rowerze elektrycznym i mówią o maksymalnej mocy akumulatora, która może wynosić najwyżej 250 W. Określona jest również największa prędkość, jaką może osiągnąć silnik, czyli 25 km/h, a jeżeli rower przekroczy tę wartość, powinno nastąpić odcięcie siły napędowej. Wtedy rower zacznie stopniowo zwalniać i poruszać jedynie za pomocą siły mięśni rowerzysty.

    Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego?

    Wybór roweru elektrycznego powinien być przemyślany, gdyż nie kosztuje mało. Przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę na silnik roweru i jego umiejscowienie. W zależności od miejsca, po którym zamierzamy poruszać się na rowerze, silnik może znajdować się w przednim kole, co sprawia, że rower jest przystosowany głównie do jazdy po niewymagającym terenie, po utwardzonej powierzchni, czyli po mieście. Silnik w tylnym kole sprawdzi się na polnych ścieżkach, a silnik umieszczony centralnie jest uniwersalnym rozwiązaniem, które zapewnia dobre rozłożenie masy. Wydajność baterii jest również ważna, zwłaszcza gdy chcemy użytkować jednoślad na co dzień. Baterie gorszej produkcji będą wymagały codziennego ładowania, dlatego jeśli chcemy tego uniknąć, lepiej kupić rower z bardziej wydajnym akumulatorem. Ważne jest również dostosowanie sterownika, hamulców, opon, amortyzatorów, konstrukcji oraz wagi do własnych preferencji, aby dany model dobrze się użytkowało.

    Jaki rower elektryczny do 10 000 zł wybrać?

  • HIMO C26 MAX 26” 2021 (4999 zł) – ten jednoślad ma wszystkie wymagane certyfikaty, dzięki czemu spełnia wszystkie normy bezpiecznej jazdy. Ma silnik 250 W umiejscowiony w tylnym kole oraz amortyzację niwelującą wstrząsy podczas jazdy. Ma siedmiobiegową skrzynię biegów oraz trzy tryby pracy – Eco, Medium oraz High, które odpowiadają za większą bądź mniejszą pomoc silnika. Energooszczędna bateria starcza na koło 60 km.
  • Ecobike X Cross 28 2022 (7999 zł) – wydajny akumulator znajdujący się w ramie pozwala na przejechanie 60–140 km. Rower wyposażony jest w błotniki chroniące przed zachlapaniem oraz duży bagażnik. Panel sterujący ma duży wyświetlacz, który umożliwia stałą kontrolę pracy silnika. Pokazuje również informacje na temat liczby przejechanych kilometrów, prędkości i poziomu naładowania baterii.
  • Romet Ert 201 D 28 2022 (9159 zł) – rower posiada mocny i zarazem lekki silnik, dzięki któremu jazda na tym jednośladzie jest płynna i przyjemna w każdych warunkach, a na jednym naładowaniu akumulatora można przejechać do 100 km. Za bezpieczeństwo podczas jazdy odpowiadają hydrauliczne hamulce tarczowe, w które wyposażony jest rower. Posiada on również przednie i tylne błotniki oraz solidne koła, które zapewnią doskonałą przyczepność do podłoża. 
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka