Data publikacji:

Lekki rower elektryczny damski: jaki wybrać?

W czasach rozwoju technologii wszystko zostaje ulepszone i rozwinięte, aby ludziom łatwiej się żyło. Coraz więcej pojawia się samochodów elektrycznych, hulajnóg, rowerów, desek itp. Dziś uwagę skupimy na rowerach elektrycznych i ich specyfice. Czym charakteryzują się rowery elektryczne? Jak wybrać lekki rower elektryczny damski? Przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o rowerach elektrycznych, zanim zdecydujesz się na ich kupno.
lekki rower elektryczny damski

Czym są rowery elektryczne?

Rower jest pierwszym pojazdem, na którym większość osób uczy się jeździć w swoim dzieciństwie. Już kilkuletnie dzieci same potrafią poruszać się na danym jednośladzie. Na początku daje się dzieciom rowerki bez pedałów, które służą do odpychania się nogami, potem rowerki z czterema kołami, a potem już normalny rower. Ta umiejętność zostaje z dzieckiem już na całe życie, gdyż mówi się, że jazdy na rowerze nie da się zapomnieć.
Przeczytaj również jakie są najlżejsze rowery.
Sama w sobie jazda na rowerze sprawia przyjemność, ale także jest formą aktywności fizycznej, która wpływa na przyspieszenie procesu chudnięcia, utrzymanie zdrowia itd. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rowerów, np. szosowe, trekkingowe, miejskie oraz rowery elektryczne. Zazwyczaj rowery elektryczne wykorzystywane są do jazdy miejskiej, gdyż dzięki sile napędowej zmniejszają one nakład siły, jaki musi wykonać rowerzysta, żeby wprawić rower w ruch. Dlatego jadąc np. do pracy, rowerzysta poruszający się na rowerze elektrycznym dojedzie do niej bez wysiłku, a zatem nie będzie zmęczony.
Rowery elektryczne z wyglądu praktycznie nie różnią się od swoich klasycznych odpowiedników. Posiadają one dodatkowo silnik i akumulator, które znacznie ułatwiają jazdę na rowerze, dzięki czemu rowerzysta nie musi wkładać dużego wysiłku w jazdę. Mimo to, poruszając się na danym jednośladzi, nadal trzeba pedałować, aby wprawić silnik w ruch.

Jak zbudowane są rowery elektryczne?

Rowery elektryczne, jako że posiadają dodatkowe elementy w postaci silnika itd., są stosunkowo ciężkie. Ważą około 20 kilogramów, dlatego też nie należą do kategorii lekkich modeli, które można swobodnie przenosić np. po schodach. Rower elektryczny składa się oczywiście z segmentów, które posiada każdy klasyczny rower, a dodatkowo posiada trzy kluczowe elementy:
  • akumulator – umieszony jest zazwyczaj w bagażniku lub w ramie roweru. W zależności od modelu roweru jego bateria może mieć różną żywotność. Zazwyczaj czas ładowania trwa kilka godzin i można na nim przejechać 20–150 kilometrów. Akumulator ładuje się jak wszystkie elektryczne rzeczy, podłączając jego gniazdo ładowania do klasycznego gniazda elektrycznego;
  • silnik – umiejscowiony jest w kole roweru. Jego zadaniem jest napędzanie kół podczas jazdy na rowerze, co znacznie odciąża siłę mięśni rowerzysty;
  • urządzenie sterujące – umieszczone jest na kierownicy, aby było w zasięgu ręki rowerzysty. Dany element potrzebny jest, aby zmienić ustawienia dotyczące jazdy, czyli prędkość i tryb pracy roweru elektrycznego.
  • Właściwości rowerów elektrycznych

    Rower elektryczny wbrew pozorom nie wyklucza pracy mięśni rowerzysty. Żeby wprawić go w ruch, wymagana jest siła nóg w formie pedałowania, zatem dany jednoślad nie jest stosunkowo dla leniwych. Włączenie wspomagania elektrycznego pomaga w jeździe, jest wygodne i komfortowe, jednak nie powoduje samoistnego poruszania się roweru. Dzięki systemowi zawartemu w rowerach elektrycznych jazda na nim jest płynna i naturalna. Można dostosować do siebie prędkość i tryb jazdy, czyli dla bardziej leniwych wskazany jest tryb z większym wsparciem elektrycznym, a dla osób wolących wykonać trening na rowerze i się trochę bardziej zmęczyć polecany jest tryb z mniejszym wspomaganiem bądź z wyłączonym silnikiem.
    Zgodnie z przepisami prawa rower elektryczny może mieć maksymalną moc 250 W i osiągać prędkość wynoszącą maksymalnie 25 km/h. Po przekroczeniu danej prędkości następuje odcięcie wspomagania. Rowery elektryczne skonstruowane są w bezpieczny sposób, aby dane przejście nie było gwałtowne, tylko stopniowo dostosowało się do jazdy za pomocą wyłącznie pracy nóg.

    Lekki rower elektryczny damski – jaki wybrać?

    Na rynku dostępnych jest wiele propozycji rowerów elektrycznych. Modele jednośladów zostały dostosowane także do płci osoby, która będzie z niego korzystać. Zatem jak wybrać damski rower elektryczny? Przedstawiamy nasze propozycje.
  • Devron 28122 28’’ 2019 – dany rower jest idealny dla kobiet, jak i starszych osób, gdyż ma specjalnie obniżoną ramę, ułatwiającą swobodne wsiadanie. Przystosowany jest do jazdy miejskiej, np. do pracy czy na zakupy. Bateria jest bardzo wytrzymała, gdyż jedno naładowanie starcza na dystans 80 kilometrów. Waży 22 kilogramy, co stanowi jedną z najniższych wag rowerów elektrycznych w przystępnej cenie (koszt: 7469 złotych).
  • Motus Damski Etta 28 Red+ – tak jak powyższy model, dany jednoślad waży 22 kilogramy. Na jednym naładowaniu baterii przejedzie około 45–80 kilometrów. Jest wyposażony w wygodne siodełko oraz rączki, co zapewni komfort jazdy. Dzięki ramie stylizowanej na wzór holenderski dany e-bike jest elegancki, modny i zapewnia wysoki komfort jazdy.
  • Lancia Ypsilion Incato Szary 26 2022 – waży nieco więcej niż jego poprzednicy, bo 24,8 kilograma. Wyposażony jest w wygodne siodełko i pojemną baterię, która starcza na przejechanie 40–70 kilometrów. Dany model idealny jest na miejskie podróże oraz do codziennej jazdy, np. do pracy.
  • Autor: Dominika Mańka