Data publikacji:

Rasy kotów – jakie są rasy kotów?

Hodowla psów ma swoją długą historię, z kotami sprawa ma się nieco inaczej, klasyfikacja kocich ras jest stosunkowo nowa. Chociaż znanych jest ich obecnie ponad 100, tylko 3% kotów to zwierzęta rasowe. Zazwyczaj rozpoznajemy kilka najpopularniejszych ras, długowłosych i krótkowłosych, ale koci świat jest znacznie bogatszy i ciekawszy. Czym wyróżniają się rasy kotów i które z nich zasługują na największą uwagę? Dowiedz się więcej o tych fascynujących zwierzętach.
rasy kotów

Rasy kotów domowych – klasyfikacja

Istnieje kilka klasyfikacji ras kotów, porządkuje się je według wyglądu lub pochodzenia. Żeby nazwać zwierzę rasowym, konieczne jest posiadanie rodowodu. Organizacje felinologiczne dzielą koty według opracowanych przez siebie kategorii, w Polsce najpopularniejszy są dwa podziały.

Podział ras kotów według organizacji FIFe:

  • kategoria I – koty perskie i egzotyczne,
  • kategoria II – koty półdługowłose,
  • kategoria III – koty krótkowłose i somalijskie,
  • kategoria IV – koty syjamskie, orientalne, tajskie, peterbaldy.

Podział ras kotów według WCF:

  • kategoria I – koty długowłose,
  • kategoria II – koty półdługowłose,
  • kategoria III – koty krótkowłose,
  • kategoria IV – koty orientalne,
  • kategoria V – koty nagie.

Najpopularniejsze rasy kotów długowłosych

Wszystkie rasy kotów długowłosych mają zachwycający wygląd. Ich miękkie futerko zachęca do przytulania i głaskania, a wiele z tych zwierząt bardzo lubi pieszczoty. Długa sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji i skłania do częstszych porządków w domu, jednak puchaty przyjaciel jest tego wart. Zwierzakom tym powinno się podawać specjalne karmy dla kotów długowłosych.
  • Perski – do niedawna był najpopularniejszy wśród ras kotów długowłosych. Ma jedwabiste futerko i charakterystyczny spłaszczony pyszczek, który nadaje mu uroczy wygląd, jest jednak również przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Koty te wymagają szczególnej troski i dbałości o właściwą pielęgnację.
  • Ragdoll – wyjątkowo łagodne i urocze, duże koty o miękkiej sierści, która zwykle nie sprawia problemów pielęgnacyjnych.
  • Maine coon – koty tej rasy zachwycają wyglądem i charakterem. Mają długie futro, piękny ogon i charakterystyczne uszy, zakończone pędzelkami. Wyglądem przypominają koty norweskie leśne. Maine coony są niezwykle przyjacielskie, wesołe i aktywne. Doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi.
  • Syberyjski – duży, puszysty kot o silnym instynkcie łowieckim i żywiołowym charakterze. Uwielbia wspinać się i skakać, dlatego konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich ku temu warunków, na przykład poprzez duże drapaki dla kotów.

Najpopularniejsze rasy kotów krótkowłosych

Przedstawiciele ras kotów krótkowłosych sprawiają mniej problemów pielęgnacyjnych i łatwiej przy nich utrzymać porządek w domu.
  • Kot brytyjski – średniej wielkości kot o muskularnej budowie ciała i charakterystycznym okrągłym pyszczku. Spokojny i bardzo inteligentny.
  • Rosyjski niebieski – emanuje spokojem i gracją, jest smukły i umięśniony. Wyróżnia się niezwykłym kolorem grubego futra.
  • Kot syjamski – przyciąga do siebie ciekawym umaszczeniem i przenikliwym spojrzeniem niebieskich oczu. Ma silny charakter i bywa dominujący, lubi kiedy opiekun skupia na nim swoją uwagę.
  • Sfinx – kot, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. Jest to zwierzę nagie o trójkątnej głowie i charakterystycznych dużych uszach. Ponieważ jego skóra nie jest chroniona sierścią, jest bardzo delikatna.

Kocie rekordy

Czasami wybór rasy jest podyktowany nieoczywistymi względami. Ludzie często cenią to, co odmienne i wyjątkowe. Które rasy kotów są najmniejsze, największe lub najdroższe?

Największa rasa kota

Największymi kotami są koty rasy savannah, które są hybrydą kota domowego oraz dzikiego serwala. Zwierzęta te ważą od 15 do 18 kilogramów, czyli mniej więcej trzy razy więcej niż przeciętny „dachowiec”. Koty mają długie, szczupłe ciało, duże uszy i krótką sierść, zazwyczaj brązową, pokrytą cętkami, chociaż mogą być również czarne.
Wśród naturalnie występujących ras kotów największe są norweskie leśne, piękne zwierzęta, występujące w Skandynawii. Mają długą i grubą sierść, składającą się z dwóch warstw, oraz imponujący ogon i zakończone pędzelkami uszy. Są mocnej budowy ciała, o grubych kościach.

Najmniejsze rasy kotów domowych

Wśród najmniejszych kotów pojawiają się rasy powstałe specjalnie po to, by cieszyć ludzkie oko oryginalnym wyglądem, na przykład krótkimi nóżkami lub miniaturowym ciałem. Hodowanie takich zwierząt budzi kontrowersje i nie jest uznawane przez szanowane organizacje felinologiczne.
Na szczęście istnieją również rasy kotów, których przedstawiciele są niewielkich rozmiarów, co nie wpływa negatywnie na ich życie oraz zdrowie, a rasy są w pełni uznawane. Do niewielkich kotów można zaliczyć uroczego wielkookiego kota singapurskiego, szczupłego cornish rexa o miękkim futerku oraz podobnego do niego devon rexa o charakterze zbliżonym do psiego.

Najdroższe rasy kotów

Cena kota zależy od kilku czynników. Duże znaczenie ma ograniczona dostępność, renoma hodowli, koszty utrzymania oraz przeznaczenie kociaka. Jakie są najdroższe rasy kotów? Na czele rankingu z pewnością znajduje się kot Ashera – może kosztować nawet 500 000 zł. Daleko za nim znajdują się inne kosztowne koty:
  • savannah,
  • bengalski,
  • khao manee,
  • toyger,
  • peterbald,
  • lykoi.

Rasy kotów – którą wybrać?

Które rasy kotów są najlepsze do domu? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości lokalowych. Do dużego mieszkania z dziećmi warto szukać zwierząt przyjacielskich i kochających przytulanie, takich jak maine coon lub ragdoll. Jeśli pragniesz zwierzaka, który nie będzie odstępował cię na krok, zdecyduj się na kota syjamskiego lub devon rexa. Jeżeli cenisz spokojne, zrównoważone koty, idealny będzie brytyjski lub rosyjski niebieski. Najważniejsza jest jednak kocia miłość, a tę zyskasz również, przygarniając zwierzę ze schroniska.
Zdjęcie: photocreo/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym