Data modyfikacji:

Jak przygotować rower do sezonu? Przygotowanie roweru do jazdy

Na okres wiosenno-letni wszyscy czekają z utęsknieniem. Zwłaszcza rowerzyści, dla których oznacza to jedno – długie, często nawet codzienne przejażdżki. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem jazdy odpowiednio przygotować rower. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak przygotować rower do sezonu. Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać przed wyjechaniem na ulicę.
jak przygotować rower do sezonu
Pierwszy wiosenny wyjazd rowerowy w wielu przypadkach okazuje się mało satysfakcjonujący. Łańcuch skrzypi, hamulce pracują z wyraźnym oporem, a opony stawiają większy opór niż zazwyczaj. Jeśli rower nie został poprawnie zakonserwowany po sezonie, w nowym roku może sprawić nie lada kłopot. Jak przygotować rower do sezonu, by jazda była czystą przyjemnością?
Podobno prawdziwy rowerzysta nigdy nie kończy sezonu i korzysta ze swojego jednośladu cały rok. Jazda rowerem zimą jest oczywiście możliwa i to nie tylko w Polsce. Niskie temperatury i śnieg nie są przeszkodą nawet dla mieszkańców Skandynawii, nie mówiąc o zakochanych w rowerach Holendrach. Większość osób w Polsce odstawia jednak rower jesienią do garażu, piwnicy lub na balkon. Przechowywany w wilgotnych lub chłodnych warunkach rower może po kilku miesiącach stracić swoją świeżość, dlatego przed pierwszą wiosenną przejażdżką przyda mu się solidny serwis.
Dzięki kilku prostym etapom nie tylko poprawisz stan techniczny roweru i zadbasz o swoje bezpieczeństwo, ale też ułatwisz sobie jazdę. Przygotowany do jazdy rower prowadzi się znacznie lżej, z mniejszymi oporami niż ten, który został po prostu wyjęty spod pokrowca. Przygotowanie roweru do jazdy nie zajmie Ci wiele czasu, a pozwoli uniknąć wielu powszechnych problemów.

Zacznij od dokładnego umycia roweru

Nawet jeśli Twój rower przechowywany był w czystym i dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, a dodatkowo przykryłeś go pokrowcem na rower, po kilku miesiącach może być solidnie zabrudzony. Osiadający na elementach roweru kurz przyspiesza zużycie elementów, a dodatkowo nie wygląda estetycznie, dlatego warto zacząć od umycia roweru. Jest to szczególnie ważne w przypadku jednośladów, które przechowywane były na balkonie, pod wiatą, w kotłowni lub w innym niezbyt czystym miejscu.
Przedsezonowe mycie roweru nie wymaga specjalnych narzędzi. Wręcz przeciwnie, nie powinno się do niego używać myjki ciśnieniowej, która mogłaby wtłoczyć wodę w uszczelki, łożyska i inne miejsca wrażliwe na wilgoć. To oczywiście mało prawdopodobne, ale lepiej dmuchać na zimne. Wystarczy wiadro z wodą i łagodnym detergentem. Istnieje też wiele dedykowanych płynów do mycia roweru, które zdecydowanie przyspieszą ten proces. Wystarczy spryskać nimi cały rower, następnie spłukać czystą wodą i wytrzeć jednoślad ręcznikiem.

Zadbaj o napęd

Czy wiesz, jak przygotować rower do jazdy? Rzeczą, o której nie można zapomnieć po myciu roweru jest konserwacja napędu. Jeśli łańcuch jest czysty, wystarczy go przesmarować smarem do łańcucha. Po zimie najczęściej jednak napęd będzie wymagał gruntownego czyszczenia, dlatego warto to zrobić przy okazji mycia roweru.
Jeśli nie chcesz rozpinać łańcucha, możesz skorzystać ze specjalnej maszynki i płynu do czyszczenia łańcucha. Czyszczenie polega wówczas na przewleczeniu łańcucha przez kółka szczotek i energicznym kręceniu korbą w tył. Znacznie skuteczniejszym sposobem jest jednak rozpięcie łańcucha i wyczyszczenie go w benzynie ekstrakcyjnej lub dedykowanym odtłuszczaczu. Zaletą dedykowanego płynu jest to, że jest on biodegradowalny i nieszkodliwy dla środowiska, więc nie trzeba go utylizować.
Po rozpięciu łańcucha przy pomocy skuwacza należy umieścić go w słoiku z płynem, a następnie pozostawić na chwilę. Większość zabrudzeń powinna pozostać w naczyniu. Czysty łańcuch zamontuj przy pomocy spinki – to wygodniejszy sposób niż zakuwanie łańcucha na nowo, bo pozwoli Ci w łatwy sposób demontować łańcuch podczas kolejnych myć.
Jeśli natomiast łańcuch jest mocno zardzewiały lub rozciągnięty, wymień go na nowy. Wyciągnięcie łańcucha skontrolujesz za pomocą niedrogiego przymiaru. Jest to ważne, bowiem rozciągnięte ogniwa nie tylko sprzyjają przeskakiwaniu łańcucha, ale przede wszystkim niszczą zębatki kasety oraz korby,

Jak przygotować rower do sezonu? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Zastanawiasz się, jak przygotować rower do sezonu? Właśnie dla ciebie jest nasz poniższy poradnik. W dalszej części artykułu krok po kroku omawiamy, co musisz zrobić, aby twój rower był gotowy na nowy sezon.
  • Czyszczenie
  • Przygotowanie roweru do sezonu warto zacząć od jego wyczyszczenia. Rower należy najpierw wyczyścić powierzchownie – pozbyć się kurzu, brudu i wszelkiego tłuszczu. Umyj go dokładnie wodą z mydłem. Sprawdzi się do tego gąbka. Do miejsc bardzo brudnych albo trudno dostępnych użyj szczoteczki z długim, twardym włosiem. Jeśli masz możliwość, to zmyj pianę strumieniem wody pod dużym ciśnieniem, np. z węża ogrodowego.
    Co jeszcze warto dokładnie umyć? Nie pomijaj ważnych części, takich jak łańcuch, przerzutki czy piasty. Musisz dokładnie umyć rower wszędzie tam, gdzie widzisz brud.
    Pamiętaj, aby po takim myciu od razu wytrzeć rower do sucha. Dlaczego? Ponieważ trzymanie roweru długo w wilgoci może prowadzić do korozji. Do wytarcia roweru użyj ściereczek z mikrofibry.
  • Smarowanie
  • Dbasz o swój rower? Przygotowanie do sezonu nie może więc obejść się bez dokładnego nasmarowania. Bez tego twój rower szybko zacznie piszczeć, skrzypieć, a nawet wycierać się. Ponadto, jeśli nie będziesz smarować roweru regularnie, to w jego elementy szybko wda się korozja. Smarowanie roweru jest też istotne ze względów bezpieczeństwa. Dzięki niemu przejażdżka będzie płynna i komfortowa.
    Jak zabrać się za smarowanie roweru? Zacznij od amortyzatora. Ten odpowiada w rowerze za to, aby jazda po wszelkich nierównościach nie była tak uciążliwa i stała się przyjemniejsza. Specjalny olej do amortyzatorów nanieś na jego ramiona. Najpierw zdejmij jednak z amortyzatorów ochraniacze.
    W dalszych krokach nasmaruj łańcuch rowerowy. Jak zrobić to dobrze? Obejrzyj poniższy filmik i dowiedz się więcej na ten temat.
    Nie zapomnij oczywiście o smarowaniu hamulców, piasty, przerzutek i steru.
  • Sprawdź opony
  • Przed wyjazdem na ulicę musisz dokładnie sprawdzić opony. Najpierw dokładnie je obejrzyj. Czy guma w każdym miejscu wygląda dobrze? Może coś odstaje albo nietypowo się odkształciło? W takim przypadku niezbędna może okazać się wizyta w serwisie rowerowym, a czasem kupienie nowych opon. Następnie sprawdź, czy opony mają wystarczającą ilość powietrza. Podczas pompowania nasłuchuj, czy powietrze nie wylatuje przez jakieś dziury.
  • Nie zapominaj o hamulcach!
  • Hamulce oczywiście musisz dobrze wyczyścić i nasmarować. O tym wspominaliśmy już powyżej. Nie zapominaj o sprawdzeniu stanu klocków hamulcowych. Sprawdź, czy nie są one zbyt mocno wytarte.
  • Śruby też musisz sprawdzić
  • Dobrze przejrzyj każdą śrubę w rowerze i dokręć te, które tego wymagają. Szczególną uwagę zwróć na oś pedałów i suportu oraz stery. Sprawdź, czy w rowerze nie ma luzów. Jeśli luzy pojawiają się w kilku miejscach, to skorzystaj z serwisu rowerowego, który pomoże je wyeliminować. Możesz też spróbować zrobić to samodzielnie, korzystając z internetowych porad oraz tutoriali.
    I to by było na tyle, jeśli chodzi o przygotowanie roweru do sezonu. Warto dodać, że wszystkie te czynności musisz powtarzać za każdym razem, gdy rower nie jest używany przez 2 miesiące lub dłużej. To zagwarantuje ci bezpieczeństwo i komfort jazdy.
    Rower możesz także oddać do serwisu. Polecamy to osobom, które nie czują się pewnie w roli mechanika.

    Jak samemu przygotować rower do sezonu?

    Dalsza konserwacja roweru jest już znacznie prostsza. Zazwyczaj wystarczy przesmarować linki hamulców i przerzutek, aby swobodnie przesuwały się w pancerzach. Jeśli są mocno zatarte, utrudnią zmianę przełożeń i mogą prowadzić do zbyt wolnego odpuszczania klocków hamulcowych. Przy okazji warto skontrolować stan samych klocków i wymienić je, jeśli są zbyt mocno starte. To również można zrobić na własną rękę – w Internecie nie brakuje filmów instruktażowych z wymiany klocków w hamulcach różnego typu.

    Co jeszcze należy zrobić, przygotowując rower do sezonu?

  • Dopompuj opony – po wielu tygodniach nieużywania roweru ciśnienie w oponach na pewno będzie zbyt niskie. Informację o właściwym ciśnieniu znajdziesz na boku opony. Im węższa opona, tym większego ciśnienia wymaga.
  • Wyreguluj przerzutki – jeśli linka swobodnie porusza się w pancerzu, a mimo to biegi nie zmieniają się płynnie, należy je wyregulować. Uwaga! Nie służą do tego śrubki oznaczone literami H i L. Drobne korekty można wykonać za pomocą śrubki baryłkowej. Jeśli łańcuch spada z kasety, należy przekręcić śrubkę w prawo, a jeśli próbuje wdrapać się na większą zębatkę – w lewo.
  • Dokręć śrubki – podczas jazdy elementy roweru podlegają sporym drganiom, co najmocniej odczuwalne jest na rowerze szosowym. Warto więc co jakiś czas dokręcać śruby, zwłaszcza te mocujące kierownicę. Luzy sprawdź też na osi suportu oraz na pedałach. Pamiętaj, by do dokręcania śrub elementów wykonanych w karbonu używać klucza dynamometrycznego.
  • Nasmaruj łańcuch – po wyczyszczeniu starego łańcucha lub założeniu nowego należy go nasmarować. Wbrew pozorom nie chodzi tu jednak o oblepienie go gęstym smarem. Wręcz przeciwnie, najlepiej użyć płynnej oliwki, np. z teflonem. Olej ten powinien znaleźć się wewnątrz ogniw, a nie na nich. Nakładaj więc pojedyncze krople na ogniwa łańcucha, a na koniec wytrzyj cały łańcuch suchą ścierką. Dzięki temu łańcuch nie będzie brudził ubrań i nie zbierze zabrudzeń.
  • Na wiosenny przegląd roweru zarezerwuj przynajmniej kilka godzin i zawczasu przygotuj wszystkie akcesoria. Dużym ułatwieniem będzie stojak serwisowy, na którym zawiesisz rower i wykonasz wszystkie czynności w wygodny sposób. Po takiej pielęgnacji rower powinien prowadzić się lekko, bez żadnych wyczuwalnych oporów ani nieprzyjemnych dźwięków. Jeśli jednak wymaga poważniejszych interwencji, np. rozbierania piast lub centrowania kół, najlepiej oddać rower do serwisu. Zakup potrzebnych narzędzi mógłby być droższy niż wykonanie usługi przez profesjonalistę.

    Nie zapomnij o akcesoriach

    Przypominamy, by na wiosnę zatroszczyć się nie tylko o sam rower, ale i towarzyszące mu akcesoria. Być może pedały wymagają już wymiany, a oświetlenie trzeba przed pierwszą jazdą doładować lub wymienić baterię. Torebki rowerowe przechowywane w wilgotnym pomieszczeniu mogą nieprzyjemnie pachnieć, dlatego czasem trzeba je po prostu wyprać. Jeśli korzystasz z błotników lub bagażnika, upewnij się, że wszystkie elementy są solidnie dokręcone. W rowerze wyposażonym w amortyzator powietrzny warto też sprawdzić ciśnienie w układzie i w razie niedoboru uzupełnić powietrze. Wstępne ugięcie amortyzatora powinno być dobrane do wagi użytkownika.

    Konserwacja roweru – nigdy o niej nie zapominaj!

    Przygotowanie roweru do sezonu to jedno. Istotne jest także to, aby po zakończonym sezonie odpowiednio go zakonserwować na sezon zimowy. Jak to zrobić? O czym musisz pamiętać?
  • Ponowne mycie i smarowanie
  • Niezależnie od tego, czy rower przez ciepłe miesiące był użytkowany często, czy rzadko, przed zamknięciem go w garażu czy piwnicy warto go ponownie umyć. Zrób to tak, jak opisywaliśmy wyżej. I nie zapominaj o tym, aby wytrzeć rower do sucha! Ponadto nasmaruj ponownie wszystkie elementy roweru. Chyba że nie wszystkie z nich tego wymagają, np. łańcuch.
  • Przerzutki
  • Przed pozostawieniem roweru w bezruchu należy ustawić przerzutki na najniższe wartości. Dzięki temu sprężyna przerzutki jest mniej napięta, a więc na dłużej zachowa swoją żywotność.
  • Rozepnij hamulce
  • Zdejmij akcesoria
  • Wszelkiego rodzaju lampki, dzwonki itp. Dodatkowo pamiętaj, aby wyjąć z nich baterie. W przeciwnym razie te mogą się wylać i uszkodzić rower.
  • Przykryj rower
  • To jeden z najważniejszych punktów. W przeciwnym razie twój rower będzie przez kilka miesięcy zbierać cały kurz. Nie mówiąc już o tym, że w sytuacji awaryjnej, np. gdy wyleje się rozpuszczalnik czy stara farba, twój rower obrywa od razu. Pokrowiec będzie go chronić. Ważne jest to, aby przykryć rower materiałem oddychającym. Najlepiej sprawdzi się bawełna. Nie przykrywaj roweru folią! Będzie pod nią zbierać się wilgoć, co jest prostą drogą do korozji.
    Regularnie dbaj o swój rower, a będziesz cieszyć się nim na długo. W dodatku odpowiednia pielęgnacja i konserwacja ograniczą serwisowanie. Najważniejsze jest oczywiście regularne mycie i smarowanie roweru oraz jego poszczególnych części. Dalej musisz regularnie sprawdzać opony, hamulce i przerzutki. I pamiętaj, aby po sezonie odpowiednio przygotować rower do jego przechowywania! To niezwykle istotne, a wiele osób pomija ten krok.
    A ty, regularnie dbasz o swój rower? Jak przygotowujesz go do sezonu? O czym zawsze pamiętasz i co według ciebie jest najważniejsze?
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.