Data publikacji:

Jak sprawdzić przebieg aparatu? 

Sprawdzenie przebiegu aparatu jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas zakupu używanej lustrzanki czy bezlusterkowca. Podpowiadamy, jak w prosty sposób sprawdzić historię aparatu fotograficznego. 
Sprawdź również: jaki Kindle wybrać?
jak sprawdzić przebieg aparatu

Dlaczego przebieg aparatu jest istotny? 

Podobnie jak w przypadku zakupu samochodu, przebieg jest niezwykle istotnym parametrem. Migawka aparatu ma określoną żywotność, co oznacza, że po wykonaniu określonej liczby cykli będzie konieczna jej wymiana. W przeciętnych aparatach fotograficznych żywotność migawki wynosi około 100 tysięcy zdjęć. W aparatach wyższej klasy migawka może wytrzymać nawet 200–250 tysięcy zdjęć.
Bardzo trudno przewidzieć, kiedy dokładnie migawka przestaje działać. Może zdarzyć się tak, że wytrzyma więcej niż deklaruje to producent, ale istnieje również ryzyko, że migawka ulegnie uszkodzeniu wcześniej. W przypadku nowego aparatu nie trzeba się martwić o uszkodzenia przez dłuższy czas. Jednak, gdy decydujesz się na zakup używanego aparatu, to warto znać nie tylko jego historię, ale również dokładny przebieg. Na szczęście jest kilka sprawdzonych narzędzi, które umożliwią sprawdzenie migawki. 

Metody na sprawdzenie przebiegu aparatu fotograficznego 

Sposób sprawdzenia przebiegu aparatu fotograficznego jest uzależniony od danej marki. Jedną z popularniejszych jest Camera Shutter Count, która sprawdza przebieg aparatu na podstawie wrzuconego zdjęcia. Plusem jest to, że nie musimy pobierać żadnego oprogramowania. Otwieramy stronę, wrzucamy nieobrobione zdjęcie i czekamy na wyniki. Warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie aparaty działają z Camera Shutter Count. Pełna lista modeli jest dostępna na stronie producenta. Bez większych problemów przebieg sprawdzą posiadacze aparatów Nikona i Pentaxa. 
W przypadku Canona konieczne będzie podłączenie aparatu do komputer za pośrednictwem przewodu USB. Następnie pobieramy aplikację ShutterCount i rozpoczynamy sprawdzanie stanu migawki. Alternatywnie można skorzystać z aplikacji EOSInfo, która jest dostępna na komputery z systemem Windows. W przypadku sprawdzenia przebiegu migawki w aparatach Sony warto odwiedzić dedykowaną stronę. Tam wrzucamy zdjęcie i na jego podstawie otrzymujemy dane dotyczące przebiegu aparatu. 
Dla większości marek aparatów podane metody są skuteczne i pozwalają na uzyskanie informacji na temat przebiegu. Jeśli masz problem z odczytaniem informacji, to skontaktuj się z serwisem producenta. Specjaliści mają niezbędne oprogramowanie do sprawdzania przebiegu migawki. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze używanego aparatu fotograficznego? 

Znając przebieg aparatu, masz cenne informacje, które pomogą podjąć Ci decyzję o zakupie. Jednak zanim to nastąpi, warto dopytać sprzedawcę o kilka szczegółów. Przede wszystkim sprawdź, do jakich celów był używany aparat. Dla przykładu fotografowie ślubni na zleceniach potrafią wykonywać nawet kilka tysięcy zdjęć. Tym samym eksploatacja takich sprzętów jest znacznie wyższa niż w przypadku fotografów amatorów. 
Stan wizualny powinien również powiedzieć nieco więcej o samym aparacie. Zadbany egzemplarz nie będzie miał otarć, rys czy wgnieceń. Jeśli już na pierwszy rzut oka widzisz, że aparat „dużo przeszedł”, to odpuść i rozejrzyj się za innym modelem. 
Podczas zakupu nie bój się testować aparatu. Zrób nim kilka zdjęć, zobacz, jak działają pokrętła, a także, czy wszystkie funkcje są dostępne. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i ewentualnych problemów z zakupionym sprzętem. 
Zdjęcie: Envato Elements