Data publikacji:

Polka – taniec. Jak tańczyć polkę? Podstawowe kroki

Polka – wesoły, energiczny, skoczny taniec. Jest to jeden z najpopularniejszych tańców mieszczańskiej Europy z czasów XIX wieku. Dziś popularny jest na weselach. Polka – taniec, którego bardzo łatwo się nauczyć. Dowiedzmy się o nim więcej i poznajmy podstawowe kroki.
Polka taniec
Jego nazwa często mylnie kojarzona jest z naszym krajem. Jednak wielu etnografów uważa, że taniec polka ma czeskie pochodzenie. Wskazuje na to także nazwa nawiązująca do czeskiego słowa „pulka”, które oznacza połowę, półkrok, półkole. Właśnie tak – na okrągło – tańczy się polkę. Powstanie tańca datuje się na około 1830 rok. Utwory w rytmie polki komponowali najwięksi kompozytorzy, m.in. Piotr Czajkowski (w suicie „Dziadka do orzechów”), Igor Strawiński i Dymitr Szostakowicz (w balecie „Złoty wiek”).

Polka – taniec energii i optymizmu

Polkę tańczy się wyjątkowo przyjemnie. Jest tak za sprawą wartkiego rytmu i dynamiki – szybkie tempo muzyki narzucane jest przez metrum 2/4. Metrum to schemat muzyczny, który wskazuje na układ akcentów w obrębie taktu i sposób zapisu wartości rytmicznych. Polka to taniec pełen radości i optymizmu, zaś tupanie, skakanie i klaskanie w dłonie dodają pewności siebie. Badacze twierdzą, że właśnie z elementów polki, mazurka i kubańskiego tańca habanero powstały wczesne wersje tanga.

Taniec dla dzieci

Polka to jeden z pierwszych tańców ludowych, którego uczą się dzieci w początkowych klasach szkół baletowych. Polkę tańczy się wirowo – po trasie biegnącej po kole. Można tańczyć solo – i tak zazwyczaj tańczą ją dzieci na lekcjach tańca ludowego. Ale bardzo dobrze tańczy się polkę w parach. Rytmiczność muzyki, jej energia i szybkie tempo sprawiają, że dzieci bardzo chętnie ją tańczą. Dla nauczyciela nauka tego tańca jest też okazją do obserwacji poczucia rytmu poszczególnych uczennic i uczniów.

Taniec polka – podstawowe kroki

Jak tańczyć polkę? Według adeptów szkół baletowych, jest kilka sposobów, a różnią się one układem kolan. Można więc polkę tańczyć, trzymając kolana szeroko na zewnątrz albo przekładając nogę nad kolanem sąsiedniej nogi. Jak najprościej tańczyć ten taniec ludowy? Po pierwsze należy stanąć tak, by ciężar ciała przenieść na jedną nogę, ręce powinny opierać się na biodrach. Zanim wykonamy kroki dostawne po okręgu, licząc do pięciu, trzeba nauczyć się kroków podstawowych. Oto one:
  1. Pięta, palec, pięta, palec – jest to sekwencja kroków wykonywanych w miejscu. Polega na dotykaniu podłoża kolejno piętą i placami najpierw jednej nogi, a następnie drugiej – krok należy powtórzyć dwa razy.
  2. Następnie skaczemy w prawą stronę cztery razy krokiem dostawnym i zatrzymujemy się w miejscu.
  3. Stojąc powtarzamy dwukrotnie obiema nogami krok pierwszy – pięta, palec, pięta, palec.
  4. Wracamy do miejsca początkowego.
  5. Dołączamy krok wykonywany rękami – trzy razy klepiemy się w uda, a następnie trzy razy klaszczemy i jeszcze raz klepiemy się w uda.
  6. Obracamy się w miejscu, skacząc do góry trzykrotnie.
  7. Skaczemy również trzy razy w miejscu i powtarzamy sekwencję kroku klepania dłońmi w uda, klaskania i ponownego klepania w uda.
Oczywiście najlepiej jest ćwiczyć przy muzyce – na początek dobrym wyborem będzie utwór „Polka Dziadek”. Tańcząc te same kroki w parze, wykonujemy wszystkie sekwencje dokładnie tak samo, z tą różnicą, że zamiast we własne dłonie, klaszczemy w dłonie drugiej osoby w parze. Na koniec dołączamy jeszcze krok zwany haczykiem. Polega on na zaczepieniu się łokciami i tańczeniu krokiem dostawnym w obrocie po okręgu.

Najsłynniejsza radiowa polka – taniec skomponowany przez anonimowego kompozytora 

Wspomniany wyżej utwór „Polka Dziadek” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów w rytmie polki. Skomponowany został przez nieznanego autora, a popularny był początkowo szczególnie w Niemczech i Austrii. Po raz pierwszy jego zapis nutowy ukazał się w Austrii w 1906 roku. W naszym kraju utwór ten szybko zyskał popularność, zwłaszcza gdy w 1971 roku stał się czołówką codziennego program Lato z Radiem w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Polka – taniec dla każdego

Nie trzeba być profesjonalnym tancerzem, by tańczyć polkę. Nie musisz też mieć specjalnego stroju, choć w klasycznej wersji scenicznej kobiety noszą zazwyczaj białe bluzki oraz folkowe, kolorowe i obficie marszczone spódnice oraz sznurowane trzewiki. Do nauki wybierz po prostu wygodne, miękkie baleriny – najlepsze będą modele bez szwów na palcach oraz z dwuczęściową, skórzaną podeszwą.
Zdjęcie: Unsplash
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.