Data publikacji:

Podróżowanie na dwóch kołach. Motocyklowe przygody

Dalekie podróże motocyklowe to czysta przyjemność dla fanów jednośladów. Nierzadko wiążą się one z nie lada wyzwaniem. Zmienne i uciążliwe warunki drogowe oraz różnego rodzaju nawierzchnia wymagają od kierującego pełnej koncentracji i kontroli na drodze. Dalekie wyjazdy motocyklowe znacznie ułatwiają niezbędne akcesoria, które pozwalają na większą kontrolę, bezpieczeństwo oraz mogą okazać się pomocne w najmniej oczekiwanych momentach. Do czego może przydać się dodatkowe wyposażenie motocykla? Jaki sprzęt motocyklowy warto zabrać ze sobą w dalekie podróże?
podróże motocyklem

Niezbędne akcesoria podczas dłuższej podróży motocyklem?

Akcesoria motocyklowe można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich przeznaczenia. Wyróżnia się przede wszystkim dodatki wpływające na bezpieczeństwo, ułatwiające poruszanie się i nawigowanie, pozwalające na zwiększenie pakowności i zwiększające wygodę oraz komfort jazdy. Inwestycja w akcesoria motocyklowe to przede wszystkim poprawa warunków jazdy.
Zwiększony poziom bezpieczeństwa na pewno pozytywnie wpłynie na zdrowie kierującego. Poprawa komfortu i wygody pozwala na przyjemniejsze podróżowanie, szczególnie na dalekich, długich trasach. Dodatki motocyklowe pozwalają zrekompensować trudne warunki pogodowe i drogowe, a dodatkowe sakwy zwiększające pakowność ułatwiają zaplanowanie i zapakowanie się na dalekie podróże w przeróżnych warunkach.
Poza dodatkowymi, wyszukanymi akcesoriami motocyklowymi warto posiadać też te najbardziej podstawowe, które pomogą nam wydostać się z nagłych, nieoczekiwanych sytuacji. Mowa tu przede wszystkim o apteczce, zestawie kluczy naprawczych, podnośniku motocyklowym czy latarce.
Dalekie motocyklowe podróże warto sobie ułatwiać. Niektóre z nich wpływają na wygodę i praktyczność podczas kierowania, inne zwiększają poziom bezpieczeństwa i przekładają się bezpośrednio na ochronę kierującego. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i najchętniej kupowane akcesoria motocyklowe, w które warto zainwestować dla poprawy swojego komfortu jazdy.

Podróżowanie na dwóch kołach – akcesoria

Interkom

Interkom jest zintegrowanym systemem komunikacyjnym używanym przez motocyklistów. Jest to urządzenie, które swoim działaniem przypomina krótkofalówkę. Należy je sparować z innym urządzeniem, z którym chcemy nawiązać łączność. Najczęściej interkomy podczas wspólnej jazdy paruje się z pozostałymi kompanami podróży.
Pełni on funkcję nie tylko wzajemnej komunikacji dla umilenia podróży, ale przede wszystkim w nagłych sytuacjach motocykliści w bardzo szybki sposób, bez konieczności wykonywania dodatkowych ruchów czy manewrów, mogą poinformować się o niebezpieczeństwie czy poprosić o wzajemną pomoc.

Zatyczki do uszu

Są dodatkiem, który wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort podróżowania. Poziom wyciszenia kasków motocyklowych jest bardzo wysoki, jednak nie daje on stuprocentowej skuteczności. Dalekie podróże mogą być uciążliwe i bardzo obciążające dla narządu słuchu. Bezpieczeństwo to przede wszystkim zdrowie i dobra kondycja aparatu słuchowego, komfort to wyciszenie i tłumienie hałasów z zewnątrz.
Można pomyśleć, że zatyczki do uszu kolidują z systemami komunikacji, jednak większość, szczególnie dedykowanych zatyczek, jest kompatybilna z interkomami i nie staje im na przeszkodzie.

Uchwyty do telefonów

Użytkowanie telefonu podczas jazdy motocyklem jest nie tylko nielegalne i karalne, ale przede wszystkim prawie niemożliwe. Nowoczesne telefony wyposażone są w doskonałe mapy, dzięki czemu znakomicie nadają się do nawigowania. Uchwyt do telefonu pozwala zamontować go na kierownicy naszego motocykla tak, że urządzenie nie zasłania żadnego z kluczowych elementów budowy motocykla ani nie ogranicza widoczności, a zarazem jest dobrze widoczne i łatwe w obsłudze.
Dobry uchwyt motocyklowy do telefonu musi być znacznie bardziej solidny niż samochodowy, ponieważ poddany będzie bezpośredniemu oddziaływaniu otoczenia oraz wiatru. Musi on utrzymać telefon, aby nie wypadł w czasie jazdy. Dodatkowo dobre uchwyty można regulować w kilku płaszczyznach, co pozwala na optymalne ustawienie kąta ekranu tak, aby nie odbijał on światła prosto w oczy motocyklisty.

Szyby i owiewki

Wymienne owiewki i szyby pozwalają użytkownikom motocykli na dopasowanie poszczególnych elementów budowy do ich indywidualnych potrzeb. Niesie to korzyści wizualne, ponieważ motocyklista może dostosować motor do swojego gustu, oraz pozwala dobrać elementy tak, aby zwiększyć poziom komfortu, wygody i bezpieczeństwa.
Bardzo często zdarza się, że klasyczne, seryjne owiewki są zbyt małe i niepraktyczne dla doświadczonych motocyklistów. Bardzo szeroka gama szyb i owiewek dostępna na rynku motoryzacyjnym znacznie ułatwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Lokalizator GPS

Lokalizator GPS jest przydatny, kiedy nie mamy garażu lub nasz motocykl nie stoi na strzeżonym parkingu, a boimy się o jego bezpieczeństwo. Ciągłe zachodzenie w głowę, czy nasz jednoślad nie został skradziony, powoduje liczne negatywne myśli. Lokalizator GPS można połączyć z aplikacją w telefonie, dlatego sprawdzanie położenia motocykla można sprawdzić nie zerkając przez okno.

Kamizelka ochronna

Kamizelki bezpieczeństwa to nowoczesny produkt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród motocyklistów. Jest to nic innego jak zbiornik na powietrze, które podłączone jest do niego i magazynowane w metalowym naboju. Posiada on zawór bezpieczeństwa, który podłącza się do zrywki motocykla.
Zerwanie zaworu lub oderwanie się od powierzchni jednośladu powoduje odplombowanie zaworu i wypełnienie kamizelki ochronnej powietrzem. W ciągu ułamka sekundy posiadamy na sobie dodatkową ochronną warstwę, która osłania klatkę piersiową i kręgosłup.

Systemy podgrzewania

Doceniają je szczególnie motocykliści, którzy cenią sobie komfort w dalekich podróżach o każdej porze roku. Najpopularniejsze są wkłady grzejne do kombinezonu, podgrzewane kanapy czy manetki. Podgrzewane manetki szybko potrafią osuszyć rękawice oraz ogrzać dłonie. Czucie w dłoniach jest niezwykle ważne podczas jazdy motocyklem, dlatego tego rodzaju produkty kupowane są najchętniej. Grzana kanapa to kwestia dodatkowego poziomu komfortu, szczególnie w chłodniejsze dni. Ogrzewacze do kombinezonu sprawdzą się o każdej porze roku, czy to podczas zimy, czy ulewnych deszczy.

Sakwy i kufry

To doskonałe dodatki dla motocyklistów, którzy lubią dalekie podróże. Zdania na ich temat są podzielone, gdyż zmieniają one geometrię motocykla, a niekiedy zasłaniają znaczną jego część. Są jednak niezwykle praktyczne i pozwalają zapakować bagaż na kilka dni podróży. Istnieją modele modułowe, które pozwalają na demontaż kufra i pozostawienie samego noszaka na ramie motocykla.
Pozwala to zabrać kufer ze sobą jako torbę z bagażem lub walizkę. Kufry i sakwy są bardzo pojemne, można w nich przechowywać znaczne ilości bagażu czy innych niezbędnych rzeczy, a ich wykonanie pozwala zabezpieczyć wnętrze przed deszczem czy wysoką lub niską temperaturą.
Zdjęcie: Envato Elements