Data publikacji:

Bagażnik rowerowy na hak cztery rowery – ranking

Wraz z nadejściem ciepłych, wiosennych dni dla wielu z nas rozpoczyna się również sezon rowerowych wycieczek. Wybierając się na nie z całą rodziną, chętnie poznajemy nowe miejsca w okolicy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie dojechać do nich rowerami o własnych siłach. Problem pojawia się również w przypadku wakacyjnych wyjazdów. W takiej sytuacji najlepiej zabrać rowery ze sobą samochodem. Pomóc może nam w tym bagażnik rowerowy na cztery rowery. Ranking, który przygotowaliśmy, z pewnością pozwoli ci wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb twojej rodziny.
bagażnik rowerowy na hak

Rodzaje bagażników rowerowych na hak

Warto mieć świadomość, że bagażniki rowerowe na hak występują w dwóch różnych rodzajach. Pierwszym z nich jest bagażnik nożycowy, który określany jest również mianem wieszaka. Drugim rozwiązaniem są platformy.
Bagażnik nożycowy to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku osób, które poszukują ekonomicznych rozwiązań oraz przewożą rowery na stosunkowo niedalekie odległości. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena, dzięki której możemy sporo zaoszczędzić. Co więcej, jest również lekki, a po złożeniu zajmuje mało miejsca. Niestety, jest to rozwiązanie, które ma również słabsze strony - często bagażniki te zasłaniają tablice rejestracyjne lub tylne światła, co może być problematyczne i wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowych akcesoriów.
Alternatywą jest zakup nieco droższej platformy. Ten rodzaj bagażników rowerowych na hak ma wiele zalet. Przede wszystkim są stabilniejsze oraz zapewniają większe odległości między rowerami, co skutecznie zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Kolejnym atutem platform jest fakt, że często są one uchylne, dzięki czemu światła i rejestracja pozostają widoczne, a także możemy bez większych problemów otworzyć bagażnik.
Zdarza się, że wyposażone są w zabezpieczenia przed kradzieżą co zwiększa bezpieczeństwo naszych jednośladów, np. w czasie postoju. Niezależnie od tego, jaki rodzaj bagażnika rowerowego wybierzemy, warto stawiać na modele o lekkiej wadze, które są łatwe w montażu oraz dają się złożyć, jeśli chcemy przewozić mniejszą liczbę rowerów.

Jak odpowiednio zamontować bagażnik rowerowy na hak?

Montaż bagażnika rowerowego na hak holowniczy jest prostą czynnością, jednak mimo wszystko nie należy robić tego intuicyjnie. Wskazane jest zapoznanie się z instrukcją dołączoną do bagażnika przez producenta, w której krok po kroku zostało opisane, jak w bezpieczny i poprawny sposób przymocować bagażnik rowerowy do haka holowniczego samochodu oraz rowerów do danego bagażnika.
Próba samodzielnego uporania się z montażem bagażnika może skończyć się nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi konsekwencjami w postaci odczepienia się rowerów od bagażnika w trakcie jazdy itp. Zatem jak zamontować bagażnik na hak?
W pierwszej kolejności należy nałożyć bagażnik na hak holowniczy samochodu i zacisnąć dźwignię, która zabezpieczy i unieruchomi konstrukcję na rowery. Następnym krokiem jest podłączenie specjalnej wtyczki do gniazda elektrycznego, która spowoduje zasilenie prądem niezbędnego oświetlenia bagażnika rowerowego. Na koniec wystarczy przymocować ramiona z zaciskiem na ramę roweru oraz przytwierdzić do nich rowery i gotowe, można bezpiecznie ruszać w drogę.

W jakie elementy musi być wyposażony bagażnik rowerowy na hak?

Bagażnik rowerowy na hak jest sporym przedmiotem, który zasłania niemalże całą tylną część samochodu. Z tego względu bagażnik musi być wyposażony w oświetlenie niezbędne do poruszania się w bezpieczny sposób wśród innych uczestników ruchu. Mowa tu o kierunkowskazach, światłach hamowania/stopu, światłach oświetlających tablicę rejestracyjną, światłach pozycyjnych, światłach odblaskowych, światłach awaryjnych, światłach przeciwmgielnych oraz światłach cofania.
Konieczne jest także dorobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej wydawanej przez specjalny organ i umieszczenie jej na tyle bagażnika rowerowego. Niedopuszczalne jest jednak zdemontowanie tylnej tablicy rejestracyjnej z samochodu i zamieszczenie jej na bagażnik, gdyż grozi to mandatem. W przypadku posiadania bagażnika rowerowego, koniecznością jest posiadanie trzech tablic.

Czy jazda z czterema rowerami na bagażniku rowerowym na hak jest bezpieczna?

Chcąc przewozić samochodem cztery rowery na raz, konieczny jest zakup specjalnego bagażnika rowerowego, który jest do tego odpowiednio przystosowany. Jazda z taką ilością sprzętu jest jak najbardziej bezpieczna, gdyż nie przeszkadza w jeździe kierowcy oraz innym uczestnikom ruchu.
Jednak, aby jazda była w pełni bezpieczna i kontrolowana, wymagane jest dostosowanie prędkości do warunków pogodowych oraz ogólnego obciążenia samochodu. W normalnych warunkach prędkość, z jaką należy się poruszać, nie może przekraczać 130 km/h, jednak w przypadku silnych wiatrów, opadów atmosferycznych itp. konieczne jest oczywiście osiąganie mniejszych prędkości.

Bagażnik rowerowy na hak cztery rowery – ranking

Aby ułatwić wybór odpowiedniego bagażnika na rowery, przedstawiamy ranking bagażników rowerowych na hak na cztery rowery, skomponowany według popularności i opinii konsumentów:

Amos Tytan Plus 4 Platforma rowerowa na 4 rowery

Bagażnik ma na swoim wyposażeniu wszystkie podstawowe funkcje, które są niezbędne do bezpiecznego przewożenia rowerów. Platforma na rowery jest uniwersalna i pasuje niemalże do każdego typu rowerów i haków holowniczych. Posiada trzypunktowe mocowanie rowerów, niezbędne oświetlenie oraz funkcję uchylenia, umożliwiającą dostanie się do bagażnika samochodowego bez konieczności demontowania konstrukcji z rowerami.

Peruzzo Platforma uchylna na 4 rowery Siena

Posiada funkcję odchyłu, oświetlenie oraz przystosowane miejsce na tablicę rejestracyjną. Wykonany jest z solidnej konstrukcji, która umożliwia przewożenie czterech rowerów na raz, a przy tym montaż tego bagażnika jest prosty i nie stanowi problemu.

Inter Pack Quattro 13-pin na 4 rowery

Jego maksymalna ładowność wynosi 60 kg, co umożliwia przewóz nawet czterech rowerów. Platforma ma funkcję odchylania, zabezpieczenie antykradzieżowe oświetlenie „13 pin” oraz wykonana jest z solidnych stalowych elementów.
Zdjęcie: Envato Elements