Data publikacji:

Plany na weekend – propozycje. Co można zrobić ciekawego w weekend?

Wiele osób narzeka na brak czasu na podróże, tymczasem, żeby zorganizować ciekawą wycieczkę i oderwać się od codziennych obowiązków, wystarczy często weekend. Wcale nie jest trudno zostać turystą we własnej okolicy lub złapać tani lot, który pozwoli ci szybko zmienić miejsce pobytu. W sobotę i niedzielę możesz też odwiedzić kino, muzeum i teatr. Również domatorzy nie muszą się nudzić – wystarczy, że zorganizują wieczór z grami lub pizzą. Doskonałe plany na weekend to nawet najzwyklejsze czytanie w fotelu lub praca na działce – wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz, żeby się zrelaksować. Najważniejsza jest dobra zabawa!
co można robić w weekend

Plany na weekend z dziećmi

W niektórych rodzinach jedyne plany na weekend to generalne porządki, jednak działając według tego systemu, możecie nigdy nie mieć czasu na wyjazdy lub inne aktywności. Lepszym pomysłem będzie rozłożenie sprzątania na poszczególne dni tygodnia i zostawienie sobie soboty i niedzieli na rozrywkę. Przynajmniej raz na jakiś czas.
Warto wyjeżdżać i szukać atrakcji już kiedy dzieci są bardzo małe, dzięki temu mają szansę wyrosnąć na odważniejszych, bardziej otwartych na ludzi oraz nowe doświadczenia dorosłych.
Co można robić w weekend z dziećmi? Zostańcie turystami we własnej okolicy. Może was zaskoczyć, jak wiele ciekawych miejsc znajdziecie. Sprawdźcie, czym wyróżniają się najbliższe i nieco dalsze miejscowości, jakie atrakcje turystyczne się w nich znajdują i co ma do zaproponowania natura. Nie każdy mieszka w okolicy morza, gór czy jezior, jednak Polska jest pięknym krajem, który warto zwiedzać wzdłuż i wszerz, gdy tylko jest okazja.
Inne pomysły na plany na weekend z dziećmi to:
  • szukanie imprez kulturalnych, rozwijających warsztatów i innych wydarzeń, którymi warto zainteresować maluchy;
  • wycieczka rowerowa;
  • wyjście na lodowisko, basen lub trampoliny;
  • wspólne granie w gry planszowe, jeśli nie macie ochoty wychodzić z domu;
  • dzień z kuchniami świata – gotowanie co tydzień potraw charakterystycznych dla różnych rejonów.

Co można robić w weekend? City break

Zwiedzenie dużego miasta w weekend? Dlaczego nie! Chociaż z pewnością nie uda ci się poznać wszystkich jego zakamarków i skorzystać z każdej dostępnej atrakcji, dwa dni to czas, w którym możesz poczuć klimat odwiedzanego miasta i zajrzeć do najważniejszych miejsc.
Sposobów na zwiedzanie w krótkim czasie jest sporo. Niektórzy lubią błąkać się po uliczkach i siedzieć w kawiarniach, obserwując ludzi i chłonąc atmosferę. Inni robią listę najważniejszych punktów, które każdy powinien odwiedzić, a następnie po kolei sumiennie je odhaczają, by zobaczyć jak najwięcej.
W czasach, gdy tanie loty są tak łatwo dostępne, a pociągi jeżdżą coraz szybciej, plany na weekend mogą obejmować zarówno wyjazd do polskiego, jak i innego europejskiego miasta. Wystarczy chwycić plecaki, zapakować najważniejsze rzeczy i ruszyć w drogę.
Miasta, które doskonale nadają się do tego typu zwiedzania, to na przykład: Budapeszt, Praga, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Berlin, Wiedeń i Amsterdam. Możesz też zaplanować systematyczne odwiedzanie po kolei wszystkich europejskich stolic.

Plany na weekend wśród natury

Mieszkając w głośnym mieście, w którym zawsze dużo się dzieje, po trudnym tygodniu wiele osób marzy o odpoczynku na łonie natury. Co robić w weekend? Dobrych pomysłów jest mnóstwo, a wszystko zależy od twoich upodobań i możliwości: ruszajcie na długi spacer z kijkami lub zabierzcie ze sobą do lasu rower, zorganizujcie dla dzieci poszukiwanie skarbów albo odetchnijcie na własnej działce.
Latem spakujcie namiot i śpiwory, a później wybierzcie się na prawdziwy biwak, który będzie wielką przygodą. Spędzenie jednej lub dwóch nocy w namiocie, nawet podczas wypadu niedaleko miejsca zamieszkania, pozwala na zapomnienie o wszystkich codziennych obowiązków i problemach, dlatego wśród ciekawych planów na weekend taki wyjazd zawsze plasuje się wysoko. Ognisko lub kąpiel w rzece czy jeziorze to dodatkowe atrakcje, które urozmaicą biwak.

Co robić w weekend? Romantyczne plany na weekend we dwoje

Nie jest tajemnicą, że gdy jesteśmy ze swoją drugą połówką, wszystko staje się bardziej ekscytujące, dlatego plany na weekend we dwoje nie zawsze potrzebują fajerwerków. Wspólne oglądanie filmu, granie w gry planszowe dla dwojga czy zjedzenie samodzielnie przygotowanej kolacji to ogromna przyjemność po tygodniu pełnym pracy i innych zadań.
Od czasu do czasu warto zaplanować wspólny wyjazd, wyjście do kina, na koncert i do teatru, wszystko to jednak są pomysły standardowe. A co z bardziej oryginalnymi propozycjami? Co robić w weekend z ukochaną czy ukochanym? Zaplanujcie coś niezwykłego i romantycznego, co warto będzie wspominać przez lata. Jeśli brakuje wam pomysłów, oto kilka z nich:
  • wspólny wschód lub zachód słońca oglądany w pięknym miejscu, na przykład nad morzem czy z punktu widokowego;
  • wypad na łódkę;
  • próbowanie nowych rzeczy i aktywne spędzanie czasu, na przykład park linowy czy ścianka wspinaczkowa;
  • piknik w odludnym miejscu;
  • seans filmowy w ogrodzie, w klimatycznej atmosferze.

Plany na weekend – dobrze je przemyślcie

Planowanie soboty i niedzieli wydaje się mało istotne, jednak często z powodu braku organizacji i pomysłów spędzamy wolne dni w nieciekawy sposób, na przykład siedząc w domu przy komputerze lub robiąc porządki. Jeśli robicie tak co tydzień, tracicie niepowtarzalną okazję do przeżycia czegoś niezapomnianego! Plany na weekend najlepiej snuć wcześniej, dzięki temu kupicie tańsze bilety na samolot lub pociąg, a także przygotujecie niezbędny ekwipunek.
Z drugiej strony nie działajcie wbrew sobie – jeśli macie ochotę na spędzenie soboty lub niedzieli w łóżku z dobrą książką lub na oglądaniu filmów, nie zmuszajcie się do wymyślania co tydzień coraz ciekawszych planów na weekend. Podstawą zadowolenia jest równowaga i słuchanie swoich potrzeb.
Zdjęcie: Envato/ Pressmaster