Data modyfikacji:

Maltańczyk – pielęgnacja maltańczyka. Jak wykonywać pielęgnację maltańczyka?

Maltańczyki są uroczymi psami o miłym usposobieniu. Towarzyszą ludziom już od setek lat, będąc wiernymi towarzyszami ich codziennego życia. Charakterystyczny wygląd zapewniają im miłe w dotyku białe włosy i okrągłe, ciemne oczy. Są to wesołe i żywiołowe zwierzęta, które mogą prowadzić długie życie w dobrym zdrowiu, wymagają jednak od opiekuna troski. Jak wygląda właściwa pielęgnacja maltańczyka?
pielęgnacja maltańczyka

Podstawy pielęgnacji maltańczyka

Maltańczyk to rasa, którą łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka, wyróżniają go długie i gęste, proste włosy o bardzo jasnej barwie – białe, ewentualnie wpadające lekko w kość słoniową. Powinny być miękkie i jedwabiste w dotyku, jednak żeby tak było, konieczna jest regularna i właściwa pielęgnacja maltańczyka, której nie można zaniedbać.
Okrywa włosowa psów tej rasy pozbawiona jest podszerstka, dlatego w nieznacznym stopniu linieją. Włosy mają tendencję do plątania i kołtunienia, zbierają również wszystkie zanieczyszczenia w czasie spacerów, jedzenia i innych codziennych aktywności. Troska o dobry stan włosów jest czasochłonna i wymaga systematyczności.
Maltańczyk ma wrażliwe oczy. Pielęgnacja tego psa obejmuje zatem również ich przemywanie. Do obowiązków opiekuna należy też dbałość o stan uszu i zębów oraz kontrola długości pazurków. Jak widzisz, planując przyjęcie do domu psa tej rasy, musisz liczyć się z wieloma dodatkowymi zadaniami. W zamian dostaniesz natomiast wiernego, towarzyskiego przyjaciela, który umili każdy twój dzień.

Maltańczyk – pielęgnacja włosów

Do najważniejszych zadań opiekuna maltańczyka należy troska o stan jego wyjątkowych włosów. Najmniejsze zaniedbanie może doprowadzić do przykrych konsekwencji w postaci kołtunów, które trzeba będzie wycinać. To nie tylko problem estetyczny, ale też niepotrzebny stres.
Co obejmuje pielęgnacja okrywy włosowej maltańczyka? Konieczne jest regularne wyczesywanie, kąpiele oraz przycinanie włosów.

Pielęgnacja oczu maltańczyka

Okrągłe, czarne jak węgielki oczy maltańczyka są, zaraz po włosach, najbardziej rozpoznawalną cechą jego wyglądu. Niestety, mają tendencję do podrażniania i wymagają odpowiedniej troski. Charakterystyczna dla tej rasy jest skłonność do powstawania zacieków, czyli przebarwienia na włosach pod oczami. Ich przyczyną jest łzawienie o różnym podłożu. Jeśli występują regularnie, wymagają konsultacji lekarskiej, niektóre psy mają do nich genetyczną skłonność.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja oczu maltańczyka? Trzeba je regularnie przemywać solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. Unikaj naparów ziołowych, które mogłyby podrażnić wrażliwe oczy. Możesz również spróbować stosować specjalne płyny do usuwania plam łzowych. Oczy należy również chronić przed dostawaniem się do nich włosków i wszelkich ciał obcych.

Inne elementy pielęgnacji maltańczyka

Maltańczyki mają skłonność do kamienia nazębnego, dlatego musisz dbać o regularne czyszczenie zębów swojego pupila. Możesz również podawać mu zabawki i smakołyki, które w naturalny sposób pomagają ścierać osad.
Jeśli wybierzesz się do salonu groomerskiego, możesz też liczyć na dodatkowe zabiegi – wyrywanie włosków z uszu oraz przycinanie pazurów specjalnymi nożyczkami. Czynności te wykonasz również bez problemu w domu. Nie wszystkie maltańczyki wymagają wyrywania włosków, warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Uszy trzeba też regularnie kontrolować, żeby nie dopuścić do rozwoju infekcji.

Pielęgnacja szczeniaka maltańczyka

Pierwsza kąpiel maltańczyka-szczeniaka powinna odbyć się po kwarantannie poszczepiennej. Wszystkie zabiegi wokół młodego psa muszą być wykonywane z niezwykłą delikatnością, żeby nie zrobić mu krzywdy, ale też nie zrazić go do pielęgnacji. Czesanie maltańczyka-szczeniaka powinno odbywać się regularnie już od pierwszych miesięcy życia. Młody pies nie ma jeszcze typowych włosów, lecz tak zwany puch szczenięcy. Pierwsze strzyżenie powinno nastąpić w okolicach 6. miesiąca życia, kiedy zaczynają rosnąć dorosłe włosy, jednak już wcześniej można zaprowadzić zwierzę na zapoznawczą wizytę do groomera, żeby oswoić z nim maltańczyka.
Planujesz przygarnięcie do domu małego psa? W przypadku maltańczyka wychowanie i pielęgnacja mogą być czasochłonne, jednak są również bardzo satysfakcjonujące – zyskujesz pięknego, puchatego i oddanego przyjaciela na dobre i złe.
Zdjęcie: stockfilmstudio/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym