Data publikacji:

Pielęgnacja konia – jak pielęgnować konia?

Koń wymaga od opiekuna wielu starań, żeby zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Konieczne jest regularne czyszczenie sierści, grzywy, ogona i kopyt. Pielęgnacja to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu zwierzęcia, ale szereg czynności, które utrzymają go w dobrej formie. Podczas czyszczenia można sprawdzić, czy koń nie doznał urazu lub nie ma problemów skórnych. Jest to również doskonała okazja do zacieśniania więzi. Jak prawidłowo wykonywać pielęgnację konia krok po kroku?
pielęgnacja konia

Dlaczego pielęgnacja konia jest tak ważna?

Jazda na koniu i kontakt z tym imponującym zwierzęciem to niezwykle satysfakcjonujące zajęcia. Również pielęgnacja konia może być bardzo przyjemna. Podczas rutynowych czynności higienicznych buduje się wzajemne zaufanie i więź. Czesząc i czyszcząc zwierzę, masz szansę szczegółowo obejrzeć całe jego ciało, sprawdzając w ten sposób, czy nie znajdują się na nim ślady doznanych urazów lub inne niepokojące oznaki, które mogłyby świadczyć o chorobie.
Koń wymaga pomocy człowieka podczas czyszczenia sierści i kopyt oraz rozczesania grzywy i ogona. Choć w naturze brud i stara sierść mogą zostać usunięte podczas kąpieli piaskowej lub wodnej, żyjące pod opieką człowieka zwierzęta muszą liczyć na wykonywane przez niego zabiegi pielęgnacyjne.

Pielęgnacja sierści konia

Czyszczenie sierści powinno odbywać się przed każdą jazdą, a czasami wskazane jest również po zakończonym treningu. Jest to proces kilkuetapowy, dlatego potrzebne są do niego różnego rodzaju szczotki i zgrzebła. Jakie są etapy pielęgnacji sierści konia? Najpierw konieczne jest użycie twardego zgrzebła, wykonanego z plastiku lub gumy; następnie sierść czesze się twardą szczotką, a na końcu używa się szczotki miękkiej.
Etapy pielęgnacji sierści konia:
  1. Czyszczenie zgrzebłem, które pozwala usunąć największy brud, taki jak błoto oraz pot. Konia należy masować okrągłymi ruchami, w ten sposób sklejona sierść stanie się po pewnym czasie gotowa na szczotkowanie.
  2. Czyszczenie twardą szczotką pomaga wydobyć brud spod sierści, dlatego najpierw wykonuje się je pod włos, a później z włosem. Dzięki temu udaje się zebrać wszystkie zanieczyszczenia.
  3. Czyszczenie miękką szczotką ma na celu wymiecenie z sierści kurzu i wszelkich drobnych zabrudzeń. Taka szczotka pozwala też na delikatne oczyszczenie głowy zwierzęcia.

Jak kąpać konia?

Oprócz regularnego czyszczenia, raz na jakiś czas powinno się wykonać kąpiel całego ciała jako uzupełnienie pielęgnacji konia. Trzeba wybrać na to odpowiedni dzień – powinien być słoneczny i bezwietrzny, najlepiej jeśli na dworze będą minimum 22 stopnie Celsjusza.
Zacznij od porządnego wyszczotkowania całego ciała, oczyszczenia kopyt i wyczesania ogona i grzywy. Następnie konia trzeba powoli zmoczyć, omijając głowę, i użyć specjalnego szamponu, najlepiej naniesionego na gąbkę lub rozcieńczonego, żeby nie ryzykować podrażnienia skóry. Ostatnim etapem kąpieli powinno być dokładne spłukanie ciała konia. Oczy, uszy i nozdrza nie powinny być polewane wodą ani myte szamponem, wystarczy oczyszczenie ich wilgotną szmatką lub gąbką. Ważną kwestią jest używanie oddzielnych akcesoriów do pyska, kopyt i okolic intymnych.

Pielęgnacja grzywy i ogona konia

Długie włosy są piękną ozdobą, ale wymagają starannej pielęgnacji. Grzywa i ogon konia muszą być regularnie wyczesywane i ważną sprawą jest, by robić to bardzo delikatnie. Do usuwania błota, słomy i innych zanieczyszczeń oraz rozczesania włosów używa się specjalnych szczotek lub grzebieni. Jeśli nie są bardzo splątane i zabrudzone, można jedynie przeczesać je palcami.
Dostępne są kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji grzywy i ogona: suche szampony oraz odżywki nawilżające, nabłyszczające i ułatwiające rozczesywanie. Dzięki nim włosy będą bardzo efektowne i pełne blasku.

Czyszczenie kopyt

Do pielęgnacji kopyt konia konieczna jest kopystka, która pomaga pozbyć się z nich błota, piasku, kamieni, obornika i innych zanieczyszczeń, które koń zbiera podczas chodzenia. Oczyszczanie twardą częścią kopystki wykonuje się od piętki do palca kopyta. Następnie szczotką wymiata się kurz i drobne zabrudzenia. Konieczne jest również opłukanie kopyt wodą oraz nasmarowanie ich olejem po zakończeniu czynności higienicznych.
Dlaczego pielęgnacja kopyt konia jest ważna? Jeżeli dopuścisz do sytuacji, gdy w rowkach przy strzałce lub w podeszwie kopyta podczas treningu będą znajdowały się ciała obce, możesz doprowadzić do urazu. Konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu kopyt i czyszczenie ich zarówno przed, jak i po jeździe.

Pielęgnacja koni a pora roku

Sposób pielęgnacji konia zależy od pory roku. Chociaż wiele elementów jest niezmiennych, warto wiedzieć, jak odpowiednio troszczyć się o zwierzę zimą, a jak latem. Podczas upałów konie o różowej skórze powinny mieć zapewnioną ochronę przeciwsłoneczną. Możesz wtedy również pozwolić sobie na regularne kąpanie zwierzęcia, pod warunkiem, że dzień jest słoneczny. Istotną sprawą jest również schłodzenie go po treningu. Świetnym pomysłem jest polewanie nóg konia wodą po wysiłku, dzięki czemu rozgrzane mięśnie się zrelaksują, a strumień będzie dodatkowo sposobem na masaż.
Zimą konieczne jest zrezygnowanie z kąpieli i skupienie się na szczotkowaniu. Polecane jest jedynie mycie kopyt i dolnej części nóg. Jeśli sytuacja tego wymaga, kąpiel można zastąpić wycieraniem zwierzęcia mokrym, ciepłym ręcznikiem. Pamiętaj, by po tym zabiegu dokładnie wytrzeć całe ciało. Zdrowy koń, który spędził jesień w stajni, jest na tyle zahartowany, że nie potrzebuje na co dzień derki. W czasie chłodnych dni po treningu powinno się jednak zarzucić na zwierzę jej osuszającą, polarową wersję, żeby zapobiec wychłodzeniu, które mogłoby skutkować przeziębieniem.
Zdjęcie: DegrooteStock/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym