Data publikacji:

Jakie okulary górskie wybrać?

Wybierając się w góry pamiętamy oczywiście nie tylko o odpowiednim ubraniu oraz obuwiu, ale także o przydatnych akcesoriach wspinaczkowych i turystycznych. Zapominamy jednak bardzo często o niezwykle ważnej ochronie przeciwsłonecznej. Dobrze dobrane okulary górskie obronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz mogą zapobiec różnego rodzaju incydentom oraz wypadkom.

okulary górskie

Okulary w góry

Bez względu na to, czy nasz pobyt w górach ograniczamy do relaksujących letnich pieszych wycieczek po urokliwych szlakach, czy też uprawiamy ryzykowną wspinaczkę lub szusujemy po zimowych stokach, dobór odpowiedniego stroju i ekwipunku jest niezwykle kluczowy dla naszego bezpieczeństwa.

Z faktu tego zdaje sobie oczywiście sprawę większość miłośników górskich wycieczek. Wielu jednak wciąż ignoruje niebezpieczeństwa związane z nienależytą ochroną przed promieniami słonecznymi, a zwłaszcza przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, którego natężenie rośnie wraz z wysokością na jakiej przebywamy.

Podstawowym sposobem na ochronę wzroku przed potencjalnym podrażnieniem, czasowym oślepieniem, a nawet uszkodzeniem, będzie zakup odpowiednich okularów górskich.

Sprawdź również zimowe okulary przeciwsłoneczne dla aktywnych.

Dlaczego należy nosić przeciwsłoneczne okulary w górach?

Jak już wspomnieliśmy, wraz z wysokością rośnie również poziom promieniowania UV na które jesteśmy wystawieni. Zostało ono dla wygody podzielone przez specjalistów na trzy kategorie – UVA, UVB i UVC, stanowiące wycinki jego spektrum.

Ultrafiolet może nie tylko uszkodzić nasz wzrok, ale jest również jedną z głównych przyczyn nowotworów skóry. Przeciwsłoneczne okulary górskie z odpowiednimi filtrami są niezbędne zwłaszcza w warunkach alpejskich oraz w zimie, gdy odbijający światło śnieg i lód może łatwo utrudnić rozpoznawanie przeszkód lub nawet na chwilę oślepić turystę czy narciarza, doprowadzając tym samym do wypadków.

Okulary przydadzą się również w niższych partiach gór, chroniąc nas przed nadmiernym zmęczeniem i pieczeniem oczu, a także bólami głowy.

Jakie górskie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Dobra reguła mówi, że na zdrowiu się nie oszczędza. Wybierając okulary do górskich wycieczek powinniśmy liczyć się z kosztem co najmniej kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Kupno tanich plastikowych okularów z marketu lub straganu mija się z celem, jeżeli nie są one wyposażone w odpowiednie atesty, gwarantujące ochronę przed promieniowaniem UV.

Najpopularniejsze z nich to ISO 9001:2000, 89/686/EWG, EN 166:2001 oraz EN 1836+A1:2009. Pamiętajmy, że noszenie tanich oprawek z przyciemnianymi szkłami może wystawić nas dodatkowe zagrożenie.

Oczy przyzwyczajają się bowiem do ciemniejszego światła, są bardziej zrelaksowane i rzadziej mrugają, ale nadal otrzymują tą samą wysoką dawkę ultrafioletu.

Dobór odpowiednich szkieł zależeć będzie od celu i warunków naszej górskiej wycieczki. Okulary górskie podzielone są na pięć podstawowych kategorii, różniących się procentem światła przepuszczanego przez ich soczewki. Amatorów gór interesować powinny przede wszystkim dwie ostanie.

  • Kategoria 0 – okulary przepuszczające od 80 do 100 procent światła – prawie w pełni przezroczyste szkła, są to np. okulary przeciwpyłowe;
  • Kategoria 1 – okulary przepuszczające od 43 do 80 procent światła – barwione jasne szkła, przydatne podczas pieszych lub rowerowych wycieczek w pochmurne dni;
  • Kategoria 2 – okulary przepuszczające od 18 do 43 procent światła – szkła o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu, przydatne przy umiarkowanym oświetleniu oraz w zmiennych warunkach pogodowych;
  • Kategoria 3 – okulary przepuszczające od 8 do 18 procent światła – okulary, które z pewnością przydadzą się najbardziej w górach, zarówno w niskich Beskidach lub Sudetach jak i na tatrzańskich szlakach. Posiadają one niebieskie lub brązowe szkła i nadają się świetnie do letnich oraz zimowych wycieczek. W tej kategorii znajdziemy też modele z dodatkowymi cechami, takimi jak np. soczewki zapobiegające zbieraniu się na nich pary wodnej. Podobnie wyspecjalizowane mogą być też oprawki, które posiadają wyprofilowane noski lub zauszniki zapobiegające spadaniu.
  • Kategoria 4 – okulary przepuszczające od 3 do 8 procent światła – profesjonalne okulary do wędrówek wysokogórskich i lodowcowych, wspinaczki himalajskiej i alpejskiej. Posiadają one szare lub bardzo ciemne soczewki, najczęściej wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia.

Autor: Michał Kułakowski