Data publikacji:

Wybieramy niezniszczalne legowisko dla psa

Stało się: pod twoją nieobecność, twój pies rozszarpał na strzępy kolejne posłanie. Choć według obietnic producenta miało być niezniszczalne, nie wytrzymało starcia z ostrymi ząbkami twojego pupila. Zanim na dobre zrezygnujesz z kupna nowego posłania, daj sobie jeszcze jedną szansę. Przychodzimy z poradami, jak wybrać wytrzymałe legowisko dla psa, które zniesie naprawdę wiele!
niezniszczalne legowisko dla psa

Niezniszczalne legowisko dla psa – czy takie istnieje?

Właściciele żywiołowych psiaków często rezygnują z zakupu legowiska z obawy, że stanie się ono przedmiotem nadmiernego zainteresowania zwierzaka, a co za tym idzie – zostanie pogryzione.
Warto wiedzieć, że na rynku można znaleźć wytrzymałe legowiska dla psów, które naprawdę trudno zniszczyć. Takich modeli warto poszukiwać w renomowanych internetowych sklepach zoologicznych. Zanim jednak przejdziemy do podpowiedzenia ci, jakie legowisko dla psa warto wybrać, odpowiemy na pytanie, dlaczego twój pupil gryzie swoje posłanie.

Czemu pies niszczy swoje legowisko? Najczęstsze powody

Jeśli twój pupil zniszczył już niejedno posłanie, musisz wiedzieć, że dzieje się to z jakiegoś powodu. Gryzienie jest naturalnym mechanizmem, który uspokaja psy i działa pozytywnie na ich nastrój. Wprost mówiąc, pies od czasu do czasu musi gryźć, aby uregulować swój stan psychiczny.
Jeśli pies gryzie legowisko, a także buty, meble i inne przedmioty, może być to powodem:
 • nadmiernego stresu,
 • nudy,
 • lęku separacyjnego,
 • rzadziej – chorób psychicznych i problemów behawioralnych.
Zdecydowanie najczęstszym powodem, dla którego psy gryzą swoje posłania, jest zwykła nuda. Psiak, który nie ma okazji „wybiegać się” oraz pozytywnie zmęczyć, szuka ujścia nadmiaru energii w innych miejscach. To właśnie dlatego gryzie przedmioty znajdujące się w domu.

Co zrobić, aby pies przestał gryźć legowisko?

Niezniszczalne legowisko dla psa nie jest rozwiązaniem problemu. Oczywiście, warto je mieć, jednak zanim je kupisz, popracuj ze swoim zwierzakiem. Oto drobne zmiany, które powinny zmniejszyć problem gryzienia domowych przedmiotów.
 1. Codziennie zabieraj swojego psa na 30-minutowy spacer. Aktywność fizyczna poprawi psie samopoczucie oraz dosłownie zmęczy zwierzaka, dlatego nie będzie on myślał o niszczeniu przedmiotów.
 2. Jeśli to możliwe, podczas spacerów zachęcaj psa do aktywności. Baw się z nim w aport lub przeciąganie liny.
 3. Jeśli pogoda na zewnątrz nie zachęca do zabaw, zorganizuj je w domu. Nie wszystkie wymagają twojego zaangażowania. Wystarczy pozostawić psa z zabawką na przysmaki lub matą węchową. Te gadżety zajmą go na długi czas i pozytywnie zmęczą.
 4. W sklepach internetowych można nabyć specjalne odstraszacze, które mają nieprzyjemny posmak. Środkiem należy spryskać przedmiot – w tym przypadku legowisko dla psa. Niesmaczny spray powinien skutecznie zniechęcić psiaka do podgryzania materiału.
 5. Zadbaj o to, by pies miał atrakcyjne zabawki do gryzienia. Sprawdzą się wszelkie akcesoria z wypustkami masującymi dziąsła – psy po prostu je uwielbiają.
 6. Wychodząc z domu na dłużej, wyjmij wszystkie zabawki psa, aby pod twoją nieobecność mógł się nimi zająć.
Jeśli pomimo dużej aktywności twój pies wciąż znajduje w sobie siły na gryzienie przedmiotów, warto odwiedzić behawiorystę, który ustali, czy za nadpobudliwością zwierzaka nie stoją poważniejsze zaburzenia lub choroby.

Jak wybrać niezniszczalne legowisko dla psa?

Nie zaszkodzi być zapobiegawczym – wytrzymałe legowisko dla psa to dobry wybór dla małego i dużego Burka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu niezniszczalnego posłania?
 • Przede wszystkim wygoda
Legowisko dla psa ma służyć jego zdrowemu wypoczynkowi. Znajdź więc model, który jest dopasowany do gabarytów pieska oraz solidnie wypełniony. Dobrym rodzajem wsadu będzie kulka silikonowa lub pianka termoplastyczna. Te tworzywa są elastyczne i nie odkształcają się, dlatego zapewniają psu dobre podparcie sylwetki. Ponadto wspomniane materiały są hipoalergiczne, dlatego sprawdzą się w przypadku wrażliwych psów.
 • Wytrzymały, gruby materiał
Poszycie legowiska dla psa powinno być grube i solidnie zszyte. Przy bardzo żywiołowym psiaku modne, puchate legowiska niestety się nie sprawdzą. Zdecydowanie lepszym wyborem jest posłanie obszyte gruby materiałem poliestrowym, który nie tylko trudno rozedrzeć, ale także złapać w zęby. Popularnym wyborem pozostaje także legowisko obszyte grubym naturalnym płótnem, wyjątkowo odporne na rozdarcia.
 • Łatwość pielęgnacji
Cennym udogodnieniem będą zamki błyskawiczne wszyte w poszycie legowiska, co pozwoli zdjąć je i wyprać w pralce.

Pies wciąż gryzie legowisko? Zareaguj właściwie

Odzwyczajenie się od gryzienia posłania może zająć twojemu psu nieco czasu. Ważna jest tu twoja właściwa reakcja. Co robić i czego unikać, jeśli psiak pozostaje nieposłuszny?
 • Nie krzycz na psa i nie karć go – stres, który w nim wywołasz, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Pod żadnym pozorem nie karz psa fizycznie!
 • Gdy zauważysz, że pies gryzie posłanie, odwróć jego uwagę – przywołaj go do siebie lub klaśnij w dłonie, a następnie wyraź niezadowolenie stanowczym tonem (lecz nie krzykiem).
 • Gdy zyskasz uwagę psa, odwróć ją, wręczając mu zabawkę do gryzienia.

Wytrzymałe legowisko dla psa – podsumowanie

Trwałe legowisko dla psa powinno być obszyte grubym materiałem, najlepiej wykonanym z płótna lub poliestru. U psów, które lubią gryźć domowe przedmioty, delikatne i designerskie posłania po prostu się nie sprawdzą. Nie zapomnij jednak o pracy u podstaw: zapewniaj swojemu zwierzakowi rozrywki, które odwrócą jego uwagę od gryzienia posłania.
Zdjęcie: IciakPhotos/Envato Elements