Data publikacji:

Narty zjazdowe – charakterystyka

Zaczynając przygodę z nartami nie wystarczy wiedzieć, że dzielą się one na biegowe, do skoków i zjazdowe. Te ostatnie dzielą się jeszcze na slalomowe, gigantowe, race’owe, all round, all mountain, freeride’owe i freestyle’owe. Z nami dowiesz się, czym różnią się poszczególne narty zjazdowe, dzięki czemu będziesz mógł dobrać je odpowiednio do swoich umiejętności i potrzeb.

Narty gigantowe to deski dla profesjonalistów uprawiających Slalom Gigant. Ponieważ służą do pokonywania trasy zjazdowej długimi oraz szerokimi łukami przy jak największej prędkości są długie i szybkie w prowadzeniu oraz wykonywaniu manewrów. Mają od 65-68 mm szerokości, a ich zakres promienia skrętu wynosi od 15-21 metrów. Dopasowuje się je do wzrostu narciarza.

Narty slalomowe charakteryzuje krótka i dość zwrotna konstrukcja pozwalająca na łatwe manewrowanie nimi w czasie zjazdu ciętymi i krótkimi skrętami po przygotowanym stoku. Ich szerokość mieści się w przedziale 65-67 mm. Dodatkowo dzielą się na wersję Race i Slalom, z czego zakres promienia skrętu w pierwszym przypadku mieści się w przedziale 13-16 m, a w drugim wynosi od 9 do 12 m.

Model allround jest świetny dla średniozaawansowanych narciarzy i osób lubiących jeździć po zróżnicowanych trasach. Te deski mają od 65 do 70 mm szerokości i od 150-170 cm długości. Są łatwe w prowadzeniu. Promień skrętu w ich przypadku wynosi 11-13 m.

Narty allmountain są najbardziej uniwersalne i dobre na początki przygody z nartami. Można w nich jeździć w każdych warunkach i na różnych trasach. Mają od 75 do 85 mm szerokości , a ich promień skrętu zamyka się w przedziale 15-20 m.

Dla osób, które preferują jazdę poza wyznaczonymi trasami i lubią dużą prędkość przeznaczone są narty freeride’owe o szerokości powyżej 80 mm i promieniu skrętu powyżej 18 m. Z kolei tym, którzy chcą wykonywać różne akrobacje i skoki na stoku oraz jeździć nie tylko w przód, ale i w tył dedykowane są modele freestyle o szerokości 70-80 mm. Ich promień skrętu jest większy niż 16 m. Sprawdzą się też na niewyznaczonych trasach.

Autor: Sylwia Stwora