Nosisz się z zamiarem wyjazdu na narty, ale polskie góry już Ci się znudziły. Podpowiemy Ci, gdzie warto wybrać się na narty za granicą. Zacznijmy od Czech, Słowacji, Słowenii i Niemiec.
Jeśli należysz do grona osób średniozaawansowanych lub zaczynasz przygodę z narciarstwem, możesz wybrać się do Harrachova. W zachodniej części Karkonoszy po czeskiej stronie znajdziesz 8 km tras zjazdowych. Dodatkową atrakcją są skocznie narciarskie, które dobrze kojarzą się Polakom z emocjami, których dostarczały skoki Adama Małysza w zawodach Pucharu Świata. U południowych sąsiadów warto także zajrzeć do Szpindlerowego Młyna, gdzie do dyspozycji narciarzy są dwie 8-kilometrowe trasy oraz m.in. 4 km tor saneczkowy. Zimowym szaleństwom można oddać się w Górach Izerskich, gdzie w ośrodku narciarskim Bedřichov czeka prawie 80 km tras. W Czechach warto odwiedzić także Małą Upę, Velké Karlovice, Nové Město na Moravě czy Kliny.
Na Słowacji na spragnionych narciarskich wyzwań czeka Chopok – Jasna Juh w Tatrach Niskich, jeden z największych ośrodków narciarskich w pobliżu Polski. Mieści się tu 45 km tras zjazdowych o różnych stopniach trudności oraz snow park i strefy freeride’owe. Warto zajrzeć do Ski Parku Ružomberok, gdzie istnieje 12 km tras, funkcjonuje 10 wyciągów oraz jedna gondola oraz blisko 4-kilometrowa nartostrada z Malinego Brda do Hrabova oraz Wielka Racza z 13 trasami zjazdowymi o długości 13 km i dwiema trasami biegowymi o długości 1,5 oraz 5 km. Na Słowacji można wybrać się jeszcze do Szczyrbskiego Plesa oraz Tatrzańskiej Łomnicy.
Z kolei Słowenia to przede wszystkim ośrodek Kranjska Gora – Planica z 13 km tras, z czego większość to trasy łatwe dla początkujących i średniozaawansowanych, oraz mamucią skocznią narciarską.
W Niemczech przede wszystkim narciarze powinni rozważyć wizytę w Oberstdorfie oraz Garmisch-Partenkirchen. Pierwsza bawarska miejscowość ze skocznią narciarską, na której rozgrywany jest Turniej Czterech Skoczni, oferuje ponad 80 tras oraz ponad 40 kolejek i wyciągów, liczne funparki, trasy z muldami oraz wiele atrakcji dla każdego narciarza. Garmisch-Partenkirchen dzieli się na obszar Hausberg-Alpspitz oraz ośrodek Zugspitzplatt pod szczytem lodowca Zugspitze, gdzie można skorzystać z ponad 50 km tras o różnym stopniu trudności lub, decydując się na specjalny karnet, z ponad 210 km tras i ponad 80 wyciągów na terenie Ga-Pa w Niemczech i Lermoos, Berwang oraz Mittenwald w Austrii.
Autor: Sylwia Stwora