Data publikacji:

Narty race czy allround? Jakie narty wybrać?

Wybór odpowiednich nart to nie lada wyzwanie! Zwłaszcza że na rynku znajdziesz wiele ich rodzajów. Wybrać narty race czy allround? A może allmountain lub freestyle? Jeśli chcesz poznać bliżej poszczególne rodzaje nart i dowiedzieć się, kiedy sprawdzą się narty race, a kiedy lepiej postawić na model allround, to koniecznie zajrzyj do naszego poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim również, jakie rodzaje nart powinni wybrać początkujący. Zapraszamy do lektury!
jakie narty race czy allround

Narty race czy allround. Jakie wybrać narty? Czym się różnią?

Zastanawiasz się, co będzie lepsze – narty race czy allround? Zanim podejmiesz decyzję, musisz dokładnie poznać oba te rodzaje i dowiedzieć się, do jakiej jazdy i poziomu zaawansowania sprawdzają się one najlepiej. Poniżej opisujemy oba te rodzaje. Sprawdź, który z nich będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni.

Rodzaje nart zjazdowych – narty race

Narty race możemy podzielić na dwa rodzaje – narty race slalomowe i gigantowe. Narty race slalomowe to narty krótkie i bardzo zwrotne – ich promień skrętu wynosi 11–13 metrów. Z kolei narty race gigantowe to narty długie, ale bardzo szybkie. Promień skrętu tych nart wynosi od 15 do 23 metrów.
Dla kogo narty race sprawdzą się najlepiej? To zdecydowanie narty dla profesjonalistów, czyli narciarzy, którzy jeżdżą już latami. Ponadto narty race są przeznaczone do jazdy ostrej i dość agresywnej. To narty bardzo szybkie, do dużych skrętów. Ich konstrukcja sprawia, że poradzą sobie nawet na bardzo oblodzonych i twardych stokach. Są idealne do jazdy na stokach o dużym kącie nachylenia. Z tymi nartami można startować nawet w zawodach niższej rangi. Ten rodzaj nart zdecydowanie wymaga dobrej techniki i dużej energii, którą należy włożyć w jazdę.
Nart race nie polecamy więc początkującym.

Rodzaje nart zjazdowych – narty allround

Narty allround to przeciwieństwo nart race. To narty idealne do nauki jazdy. Sprawdzą się więc dobrze nawet dla początkujących. Narty allround są uniwersalne i dobrze sprawdzą się do jazdy rekreacyjnej. Najlepiej zabierać je na dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Sprawdzą się przy różnych stopniach trudności tras, ale nadal przy jeździe typowo rekreacyjnej. Narty allround mają lekką konstrukcję. Ich promień skrętu wynosi zazwyczaj od 11 do 16 metrów.
Jeśli więc się zastanawiasz, czy wybrać narty race, czy allround, to przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie o swoje umiejętności. Jeździsz od lat, a twoja jazda jest szybka i dynamiczna? Postaw na narty race. Dopiero zaczynasz albo jesteś średnio zaawansowany i jeździsz głównie rekreacyjnie? Dla ciebie będą narty allround.
A jeśli jesteś ciekaw, jakie inne rodzaje nart można znaleźć na rynku, to zapraszamy do dalszej części poradnika.

Poznaj inne rodzaje nart zjazdowych – allmountain, free style, free ride, lady, narty skiturowe i telemark

Na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów nart zjazdowych. Poniżej opisujemy krótko kilka z nich.
 • Narty allmountain
 • Te narty najczęściej wybierają narciarze średnio zaawansowani, którzy oczekują czegoś więcej niż nart allround, ale nie chcą inwestować w narty typu race. Narty allmountain są nieco szersze, więc dobrze sprawdzają się na trasach i poza nimi. Dobrze spiszą się nawet w trudnych warunkach śniegowych. Promień skrętu takich nart wynosi około 15–20 metrów. Takie narty sprawdzą się nawet do jazdy na nierównej powierzchni.
 • Narty free style
 • To narty do różnego rodzaju ewolucji, np. na rampach w snowparku. Pięty i dzioby takich nart są podgięte do góry, co daje wiele możliwości najazdów, skoków i lądowania, a nawet ewolucji tyłem. Promień skrętu takich nart wynosi około 16 metrów.
 • Narty free ride
 • To narty stworzone do freestyle'u, czyli do wszelkich ewolucji na rampach, ale są bardziej uniwersalne niż narty freestyle i można też śmiało korzystać z nich na stoku. Świetnie sprawdzą się do jazdy po świeżym, głębokim śniegu. Promień skrętu takich nart wynosi zazwyczaj około 18 metrów. Narty free ride są też jednymi z najbardziej wytrzymałych. To jedne z najdroższych rodzajów nart dostępnych na rynku.
 • Narty lady
 • Czyli narty przeznaczone typowo dla pań. Są lżejsze i mają bardziej miękką konstrukcję. Dzięki temu jazda na takich nartach jest znacznie łatwiejsza i wymaga mniej siły. W dodatku narty lady charakteryzują się też często ozdobnymi nadrukami czy nietypowymi kolorami.
 • Narty skiturowe
 • Przeznaczone typowo do jazdy skiturowej. Na czym ona polega? Na takiej trasie nie ma wyciągów, więc aby zjechać z trasy, najpierw należy na nią wjechać. I w tym celu narty skiturowe sprawdzają się najlepiej. Pełnią dwie funkcje – nart biegowych i zjazdowych. Takie narty są dodatkowo wyposażone w foki, czyli taśmy z tworzywa sztucznego. Dzięki nim narty nie zsuwają się do tyłu w trakcie podejścia.
 • Narty telemark
 • Idealne do jazdy telemarkiem. Na czym polega taka jazda? Na przyklęknięciu podczas skrętu. Takie narty są bardzo wytrzymałe, lekkie i elastyczne. Promień ich skrętu wynosi od 15 do 20 metrów.

  Rodzaje nart dla początkujących – które wybrać?

  Dla początkujących świetnie sprawdzą się narty allround, o których pisaliśmy już wyżej. Ponadto bardzo dobrym wyborem będą też narty allmountain. Kupując narty dla początkujących należy zwracać dużą uwagę na promień ich skrętu – ten powinien być jak najszerszy. Ponadto narty dla początkujących muszą być elastyczne i dość szerokie, co zapewni lepszą przyczepność do podłoża.
  Autor: Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.