Data publikacji:

Jakie są najlepsze gumy na szczupaka?

Szczupaki to jedne z najczęściej spotykanych w Polsce ryb drapieżnych, które mogą osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary. W złapaniu ryby pomaga w dużym stopniu nie tylko doświadczenie wędkarza, ale także odpowiedni osprzęt, w tym dobrze dobrane przynęty. Z artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze gumy na szczupaka.
Gumy na szczupaka
Szczupaki są niezwykle popularnymi rybami łowionymi amatorsko i sportowo w dużej części Europy, w Azji oraz w Ameryce Północnej. Złapanie osobnika o imponujących rozmiarach i wadze jest marzeniem większości wędkarzy i powodem do dumy, a w razie osiągnięcia sukcesu również przyczynkiem do opowieści o swoich wyczynach w kręgu znajomych.
Szczupaki, podobnie jak inne ryby drapieżne, łowi się głównie przy wykorzystaniu metody spinningowej, która polega na nieustannym zarzucania oraz ściąganiu przynęty, która w dużej mierze decyduje o wyniku połowu. Wędkarze zazwyczaj sięgają po jej kilka podstawowych typów. W artykule skupiamy się na gumach na szczupaka.

Łowienie szczupaka a przynęty gumowe

Przynęty gumowe, a więc tzw. gumy, to najczęściej wybierany typ syntetycznej przynęty spinningowej. Jak sama nazwa wskazuje, są one wykonywane z silikonu lub gumy. Ze względu na niskie koszty produkcji, w sklepach znajdziemy niezwykle szeroki wybór ich kształtów i kolorów, a także rozmiarów.
Przynęty gumowe naśladują swoim wyglądem najczęściej różnego typy ryby, które są pożywieniem drapieżników. Producenci oferują w sprzedaży egzemplarze przystosowane do diety poszczególnych gatunków, wśród których nie brakuje modeli zaprojektowanych z myślą o szczupakach.
Gumy na szczupaka możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje – rippery i twistery. Te pierwsze to przynęty, których kształt oraz kolor ma za zadanie jak najlepiej odzwierciedlić wygląd zdobyczy drapieżnika. W przypadku modeli naśladujących ryby, wzbogacone są w szczegóły, takie jak wyraźnie zaznaczone płetwy oraz oczy. Ich wielkość waha się pomiędzy 3 a 20 cm długości.
W przypadku szczupaków sięgamy po największe, kilkunastocentymetrowe modele gum, które skutecznie zachęcają rybę do ataku. Początkujący wędkarze mogą mieć jednak problemy z właściwym poprowadzeniem tak dużych egzemplarzy, powinni więc oni z początku sięgnąć po nieco mniejsze gumki.
Twister to z kolei przynęta, która kusi rybę przede wszystkim swoim ruchomym ogonem. Jeżeli chodzi o kształt, są one dość wąskie i pozbawione płetw. Model zakończony jest długim i elastycznym ogonem (lub ogonami), który podczas jej prowadzenia wykonuje szybkie ruchy wokół swojej osi, przykuwając uwagę naszej potencjalnej zdobyczy.
Gumy są zazwyczaj również dość tanie, stanowią więc idealne rozwiązanie dla początkujących hobbystów. Niskim kosztem mogą oni skompletować duży zestaw przynęt, nie musząc się również specjalnie martwić, gdy któraś z nich ulegnie uszkodzeniu podczas walki z rybą.
Z drugiej strony należy jednak unikać kupna najtańszych gum na szczupaka, które bardzo często wykonane są z niskiej jakości materiałów. Bardzo szybko tracą one swoje elastyczne właściwości oraz kolory, co zniechęca ostrożną rybę do ataku na przynętę. Unikamy zbyt sztywnych lub pękających modeli.
Warto również pamiętać, że guma na szczupaka powinna mieć kolor odpowiadający środowisku, w jakim ją zarzucamy. Zbyt ciemna przynęta może pozostać kompletnie niezauważona np. w gęstej roślinności, w której często spotykamy te ryby.

Szczupak – podstawowe informacje

Występowanie szczupaka – głównie wody słodkie lub lekko słone. W naturze szczupaki łowimy w prawie całej Europie z wyjątkiem Bałkanów, Włoch oraz Hiszpanii i Portugalii. Występują one również w Ameryce Północnej oraz w środkowej Azji. W Polsce ryba spotykana jest w jeziorach i rzekach, a także na wybrzeżach Morza Bałtyckiego.
Wygląd szczupaka – ryba ma rozpoznawalną na pierwszy rzut oka wydłużoną i smukłą budowę ciała. Jej płetwa grzbietowa znajduje się tuż przy ogonie. Łuski szczupaka mają oliwkowy lub zielonkawy kolor, którego intensywność zależy w dużej mierze od diety i środowiska życia. Boki ryby oraz jej płetwy pokrywają widoczne jaśniejsze plamy, podczas gdy brzuch przyjmuje prawie białą barwę. Ryby są drapieżnikami, a ich szczęki wyposażone są w ostre kły. Szczupaki osiągają maksymalnie około 1,5 m długości, przy wadze od 10 do nawet 20 kg. Przeciętnie w Polsce łowi się jednak dorosłe osobniki o wielkości od 50 cm do 1 m i wadze około 5 kg.
Dieta i tryb życia szczupaka – poza okresem tarła, przypadającym najczęściej na marzec i kwiecień, szczupaki unikają kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku i żerują na ograniczonym terytorium. Chociaż są drapieżnikami aktywnie nie poszukują pożywienia, ale cierpliwie czekają ukryte w miejscu na przepływającą ofiarę. Żywią się najczęściej rybami, a czasami także małymi płazami, takimi jak żaby.