Data publikacji:

Na komary i kleszcze – co stosować? Jaki środek jest skuteczny na komary i kleszcze?

Komary i kleszcze to prawdziwa zmora letniego wypoczynku. Małe stworzenia utrudniają relaks, a dodatkowo zagrażają naszemu zdrowiu. Nic dziwnego, że tuż przed sezonem zaczyna się poszukiwanie najlepszego środka na komary i kleszcze, który je odstraszy i pozwoli zapomnieć o kłopocie. Dobre zabezpieczenie jest konieczne podczas pobytu w lesie, nad jeziorem, a nawet w ogrodzie lub na działce. Co wybrać na kleszcze dla dzieci i dorosłych? Czy domowe sposoby również działają?
co na komary i kleszcze

Co na komary i kleszcze? Po pierwsze profilaktyka

Bez dobrego środka na komary i kleszcze latem byłoby trudno korzystać z uroków natury. Jednak zwalczanie i odstraszanie szkodników to jedno, warto zadbać również o profilaktykę. Żadna substancja nie jest całkowicie skuteczna, a najmocniejsze z nich nie mogą być nadużywane. Problem pojawia się również, kiedy ochrony potrzebuje kobieta w ciąży lub małe dziecko.
Zanim sięgniesz po spray na komary i kleszcze, zadbaj o następujące rzeczy:
  • Używaj moskitier w mieszkaniu i przy wózku niemowlęcym, żeby chronić się przed wlatującymi owadami.
  • Podczas przebywania w lesie, w którym jest dużo komarów, możesz używać kapelusza ze specjalną siatką na twarz.
  • Zakładaj do lasu długie spodnie, bluzki z długim rękawem, pełne buty i ochronę na głowę.
  • Po spacerze lub pobycie w ogrodzie dokładnie sprawdź ciało dziecka i swoje w poszukiwaniu kleszczy.
  • Nie używaj intensywnie pachnących mydeł i perfum.
  • Jeśli to możliwe, unikaj przebywania w lesie w godzinach największej aktywności kleszczy, czyli od 8:00 do 11:00 oraz od 16:00 do zmroku.
  • Przed pójściem spać sprawdź dokładnie, czy w pokoju nie ukrył się komar.
Niektórzy stosują w ogrodzie oprysk na komary i kleszcze, jednak specjaliści odradzają takie rozwiązanie, jest bowiem szkodliwe dla roślinności oraz innych owadów i pajęczaków.

Środek na komary i kleszcze – na co zwrócić uwagę?

W sklepach znajdziesz mnóstwo preparatów w różnych cenach i formach. Czym kierować się przy wyborze środka na kleszcze i komary? Zwróć uwagę na to, czy może być używany przez osobę, którą chcesz chronić, na przykład od jakiego wieku można go stosować. Przeczytaj dokładnie etykietę, żeby sprawdzić, czy działa na kleszcze, komary, czy też na owady, jak i pajęczaki. Kiedy przeanalizujesz skład, będziesz wiedział, jakie dokładnie substancje zostały zastosowane. Znaczenie ma również forma, w jakiej występuje konkretny preparat – niektórzy wolą spray, inni natomiast żel lub sztyft. Pomyśl, co będzie najwygodniejsze dla ciebie poza domem.

Co na komary i kleszcze? Syntetyczne repelenty

Najbardziej skuteczne są syntetyczne repelenty, których wadą jest pewne ryzyko wiążące się z ich używaniem. Stosując je, zawsze trzeba trzymać się zaleceń mówiących o tym, przez kogo mogą być używane, jak często, w jaki dokładnie sposób mają być nanoszone i jakie środki ostrożności trzeba podjąć.
Jakie repelenty na kleszcze i komary są używane w gotowych środkach?
  • DEET – najmocniejszy środek na komary i kleszcze. Działa najdłużej. Nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i odradzany jest dzieciom poniżej 12. roku życia, nie powinieneś go również rozpylać w pomieszczeniach zamkniętych. Skuteczność i czas działania zależy od stężenia DEET w produkcie, jednak im jest ono wyższe, tym większe środki ostrożności powinieneś zastosować.
  • Ikadryna – bezpieczniejsza niż DEET, bezzapachowa, może być używana bezpośrednio na skórę i nie wywołuje reakcji alergicznej. Jest dobrą odpowiedzią na pytanie, co na kleszcze dla dzieci powyżej 3. roku życia. Nie można jej łączyć z DEET, ponieważ tworzą niebezpieczną mieszankę.
  • IR3535 – wykazuje najniższą skuteczność w porównaniu z wymienionymi wcześniej substancjami, jednak odstrasza całą gamę owadów i pajęczaków. Jest bezpieczna dla dzieci od ukończenia 1. roku życia, nie powoduje alergii i nie ma zapachu.

Spray na kleszcze dla dorosłych

Jeśli szukasz uniwersalnego sprayu na komary i kleszcze dla całej rodziny, powinieneś dostosować się do najmłodszego dziecka. Wysoce skuteczne preparaty mogą być stosowane już od 3. roku życia. Jeśli jednak chcesz kupić dla najmłodszych osobny, delikatny spray lub żel, dla siebie możesz wybrać najmocniejszy środek na komary i kleszcze dla dorosłych. Intensywne środki są polecane szczególnie leśnikom, turystom, grzybiarzom czy wędkarzom.
Jaki spray na kleszcze jest najmocniejszy? Taki, który w składzie będzie zawierał nawet 50% DEET. Takie preparaty są przeznaczone do zadań specjalnych. Przeciętna dorosła osoba może też bezpiecznie stosować środki na komary i kleszcze zawierające 20–30% DEET.

Co na komary i kleszcze dla dzieci?

Dzieci poniżej 12. roku życia nie powinny używać środków z DEET. U rocznych dzieci można wprowadzić pierwsze preparaty na komary i kleszcze z IR3535, a od 3. roku życia z ikadryną. Dla niemowląt są dostępne łagodne środki zawierające olejki eteryczne oraz opaski, jednak mogą one uczulać. U maluchów kluczowa jest profilaktyka, na przykład moskitiera na wózku. Można również spryskiwać ich otoczenie, jednak tak, by nie wdychały chemicznych substancji.

Naturalne sposoby na komary i kleszcze

Wielbiciele naturalnych rozwiązań cenią olejki eteryczne, które odstraszają owady i pajęczaki. Mają one jednak również wady – są bardzo ulotne, szczególnie podczas ciepłych dni, mogą również uczulać. Olejki, które działają odstraszająco na komary i kleszcze, to między innymi eukaliptusowy, cytronelowy, lawendowy, paczuli, miętowy i bazyliowy. Preparat na ich bazie można wykonać samodzielnie lub kupić gotową mieszankę.
Ciekawym rozwiązaniem jest opaska na komary i kleszcze, która jest nasączona olejkami eterycznymi, na przykład lawendowym lub cytronelowym. Można ją nosić na nadgarstku lub zawiesić na wózku. Skuteczność takiego rozwiązania jest niska, a dodatkowo istnieje niewielka szansa, że odstraszysz w ten sposób kleszcze. Może być zatem stosowana jedynie wspomagająco.
Zdjęcie: Envato/Vailery
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym