Data publikacji:

Jak zacząć przygodę z modelami do składania?

Modelarstwo to niezwykle satysfakcjonujące hobby, uczące cierpliwości, kreatywności, a także wyobraźni przestrzennej. Mimo tego, że współczesny świat oferuje nam nieskończoną liczbę źródeł rozrywki, budowanie modeli do składania cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród pasjonatów na całym świecie. Radzimy, jak do nich dołączyć.

modele do składania
Dla wielu osób z zewnątrz modelarstwo wydaje się kompletnie nieprzystępnym hobby dla wybranych. Nie jest to dziwne, bowiem prawie każdy oglądając zapierające dech modele, które olśniewają drobnymi detalami i szczegółami, zaczyna zastanawiać się, jakim cudem modelarzom udało się osiągnąć tego typu efekty. Zazwyczaj wątpimy też w nasze podstawowe umiejętności manualne, bojąc się wyzwania i wychodząc z założenia, że nawet gdybyśmy poświęcili całe życie, nie uda nam się zbudować dobrze wyglądającego modelu. Musimy jednak pamiętać, że każdy, nawet najbardziej doświadczony twórca, zaczynał jako kompletny amator.

Rozpoczęcie przygody z modelami do składania jest zresztą obecnie niezwykle proste dzięki internetowi. W razie najmniejszego problemu lub wątpliwości, w sieci znajdziemy odpowiedź na każde możliwe pytanie, plus ogrom różnego rodzaju poradników, często również w formie wideo przewodników.
Modelarstwo z pewnością nie jest zajęciem dla niecierpliwych, ale nawet osoby z krótkim temperamentem nauczą się dzięki niemu sumienności, organizacji, a także cierpliwości. Zajęcie to wzmocni równocześnie naszą wyobraźnię przestrzenną i kreatywność. Są przez to idealnym hobby dla dzieci, które podchodzą do budowy modeli ze znacznie mniejszą rezerwą i wątpliwościami, niż dorośli.

Zaznaczmy również, że modelarstwo nie jest zajęciem tylko dla samotników. Hobby może pomóc nam również poznać innych ludzi. W Polsce nie brakuje bowiem klubów, wystaw oraz konkursów modelarskich, organizowanych także w mniejszych miastach. Nawet, gdy mieszkamy na kompletnym odludziu, z innymi pasjonatami możemy kontaktować się lub wymieniać doświadczeniami oraz rozmawiać na licznych forach i profilach w sieciach społecznościowych.

Modele do składania – od czego zaczynamy?

Wiemy już, że chcemy spróbować swoich sił w modelarstwie – jaki jest następny krok? W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, jakiego typu modele będziemy składać. Naturalnym w tym przypadku będzie wybór najpopularniejszych modeli z plastiku. Co dokładnie mają one jednak przedstawiać, to już zupełnie inna sprawa. Wielu modelarzy do hobby przyciągnęły bowiem w dużym stopniu inne zainteresowania.

Fani motoryzacji lubują się w modelach samochodów. Miłośnicy astronomii składają rakiety. Pasjonaci historii stawiają na modele pojazdów wojskowych z drugiej wojny światowej. Niespełnieni lotnicy konstruują ulubione samoloty, a fascynaci kolei budują kompleksowe makiety, po których podróżują niewielkie lokomotywy i wagony. To zresztą tylko niewielki wycinek potencjalnych rodzajów modeli, które możemy również podzielić ze względu na używane w nich materiały (o czym poniżej).

Jeżeli nie możemy wybrać jakiegoś tematu, poszukajmy na początek względnie taniego i prostego modelu, który przykuje nasz wzrok. Warto przejrzeć ofertę wielu specjalistycznych sklepów internetowych, oferujących szeroki wybór czasami bardzo niszowych konstrukcji.

Najpopularniejsze rodzaje modelarstwa:

  • Modelarstwo plastikowe
Najczęściej uprawiany typ modelarstwa. Opiera się on w głównej mierze o gotowe do składania konstrukcje, których części wycinamy z plastikowych ramek, a następnie składamy według dołączonej instrukcji. W zależności od stopnia skomplikowania, modele te wymagają użycia specjalistycznych narzędzi oraz kleju. W większości przypadków wykończenie będzie wiązać się też z ich pomalowaniem lub lakierowaniem. W sklepach znajdziemy ogromny wybór konstrukcji, które obejmują najróżniejsze typy maszyn i przedmiotów. Dostaniemy też bez problemu liczne zestawy dla początkujący z dołączonymi narzędziami i farbkami.
  • Modelarstwo kartonowe i papierowe
Niegdyś bardzo popularny typ modelarstwa, w którym sklejamy konstrukcje wykonane w całości z papieru oraz grubego kartonu. Dziś przeżywa on swoją drugą młodość dzięki internetowi, który pozwala dzielić się pasjonatom łatwymi do wydrukowania szablonami nowych modeli. Są one w większości stworzone dzięki programom automatycznie zamieniającym trójwymiarowe obiekty w gotowe do składania wzory. Dobrze zbudowany, wykończony i zabezpieczony kartonowo-papierowy model nawet z bliska może przypominać konstrukcję wykonaną z plastiku. W sklepach znajdziemy tylko ograniczoną liczbę gotowych modeli papierowych.
  • Modelarstwo drewniane
Modelarze pracujący z drewnem, wykorzystują nieco inne narzędzia i umiejętności niż osoby stawiające na modele plastiku. Najczęściej gotowe zestawy modeli drewnianych zbudowane są z listewek oraz różnego rodzaju sklejek, i wymagają dodatkowego wykończenia. Ze względu na materiały, przeważanie będą większe niż konstrukcje z tworzyw sztucznych. Kategoria ta w dużej mierze jest zdominowana przez modele statków, najczęściej klasycznych żaglowców. Nie brakuje jednak osób składających drewniane szybowce i samoloty, które często napędzane są własnymi silnikami spalinowymi.

Modele do składania – kompletowanie narzędzi

Ponieważ składanie i wykańczanie modelu trwać może nawet tygodniami lub miesiącami, niezbędne jest przygotowanie dobrego miejsca do pracy, zapewniającego nam komfort, solidne oświetlenie oraz wentylację. Do podstawowych narzędzi modelarskich zaliczają się cążki, pilniki i papiery ścierne o różnej grubości, pilniki, nożyki, pędzelki, a także różnego rodzaju kleje (do plastiku, drewna itd.) oraz farby (sprawdź rodzaje farby modelarskich) wraz z pipetami i rozcieńczalnikami.