Wiemy już, że chcemy spróbować swoich sił w modelarstwie – jaki jest następny krok?
W pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować, jakiego typu modele będziemy składać. Naturalnym w tym przypadku będzie wybór najpopularniejszych modeli z plastiku. Co dokładnie mają one jednak przedstawiać, to już zupełnie inna sprawa. Wielu modelarzy do hobby przyciągnęły bowiem w dużym stopniu inne zainteresowania.
Fani motoryzacji lubują się w modelach samochodów. Miłośnicy astronomii składają rakiety. Pasjonaci historii stawiają na modele pojazdów wojskowych z drugiej wojny światowej. Niespełnieni lotnicy konstruują ulubione samoloty, a fascynaci kolei budują kompleksowe makiety, po których podróżują niewielkie lokomotywy i wagony. To zresztą tylko niewielki wycinek potencjalnych rodzajów modeli, które możemy również podzielić ze względu na używane w nich materiały (o czym poniżej).
Jeżeli nie możemy wybrać jakiegoś tematu, poszukajmy na początek względnie taniego i prostego modelu, który przykuje nasz wzrok. Warto przejrzeć ofertę wielu specjalistycznych sklepów internetowych, oferujących szeroki wybór czasami bardzo niszowych konstrukcji.
Najpopularniejsze rodzaje modelarstwa:
Najczęściej uprawiany typ modelarstwa.
Opiera się on w głównej mierze o gotowe do składania konstrukcje, których części wycinamy z plastikowych ramek, a następnie składamy według dołączonej instrukcji. W zależności od stopnia skomplikowania, modele te wymagają użycia specjalistycznych narzędzi oraz kleju. W większości przypadków wykończenie będzie wiązać się też z ich pomalowaniem lub lakierowaniem. W sklepach znajdziemy ogromny wybór konstrukcji, które obejmują najróżniejsze typy maszyn i przedmiotów. Dostaniemy też bez problemu liczne zestawy dla początkujący z dołączonymi narzędziami i farbkami.
- Modelarstwo kartonowe i papierowe
Niegdyś bardzo popularny typ modelarstwa, w którym sklejamy konstrukcje wykonane w całości z papieru oraz grubego kartonu. Dziś przeżywa on swoją drugą młodość dzięki internetowi, który pozwala dzielić się pasjonatom łatwymi do wydrukowania szablonami nowych modeli. Są one w większości stworzone dzięki programom automatycznie zamieniającym trójwymiarowe obiekty w gotowe do składania wzory. Dobrze zbudowany, wykończony i zabezpieczony kartonowo-papierowy model nawet z bliska może przypominać konstrukcję wykonaną z plastiku. W sklepach znajdziemy tylko ograniczoną liczbę gotowych modeli papierowych.
Modelarze pracujący z drewnem, wykorzystują nieco inne narzędzia i umiejętności niż osoby stawiające na modele plastiku. Najczęściej gotowe zestawy modeli drewnianych zbudowane są z listewek oraz różnego rodzaju sklejek, i wymagają dodatkowego wykończenia. Ze względu na materiały, przeważanie będą większe niż konstrukcje z tworzyw sztucznych.
Kategoria ta w dużej mierze jest zdominowana przez modele statków, najczęściej klasycznych żaglowców. Nie brakuje jednak osób składających drewniane szybowce i samoloty, które często napędzane są własnymi silnikami spalinowymi.
Modele do składania – kompletowanie narzędzi