Data modyfikacji:

Rodzaje farb modelarskich i kiedy z nich korzystać

Modelarstwo to niezwykle satysfakcjonujące hobby, wymagające sporej dozy kreatywności oraz zdolności manualnych. Wszystkie one przydają się zwłaszcza podczas ostatecznego wykańczania modeli. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu jest oczywiście malowanie. Podpowiadamy, jakich rodzajów farb modelarskich używać.

Lista rodzajów farb modelarskich

farby modelarskie
Praca nad modelem potrafi sprawić ogromną frajdę, relaksuje, uczy cierpliwości oraz koncentracji. Po wielogodzinnym składaniu, sklejaniu i wykańczaniu wszystkich jego drobnych części przychodzi zawsze czas na pomalowanie naszego dzieła. To jedno z finalnych zadań, nadających modelowi ostateczny wygląd i kształt. Dobrze nałożone i dobrane farby potrafią ukryć niedoskonałości modelu i uwidocznić jego drobne detale. Podpowiadamy, z jakich rodzajów farb i dodatków możemy skorzystać w trakcie pracy.

Farby akrylowe

Najpopularniejsze farby modelarskie, dostępne w setkach różnych odcieni i braw (w tym przezroczystych i metalicznych). Największą zaletą akrylówek jest ich uniwersalność, łatwość mieszania, a także możliwość rozcieńczania ich w zwykłej wodzie. Są też mało toksyczne i w większości przypadków nie wydzielają silniej lub nieprzyjemnej woni.

Warto dodać, że niektórzy producenci, tacy jak Mr.Color, stosują specjalną formułę składu farb akrylowych, która do uzyskania optymalnych efektów wymagać będzie od nas użycia firmowych rozpuszczalników. Informacje o tym, czy farby wybranej przez nas marki potrzebują tego typu dodatku, znajdziemy w sklepach. Akrylówki nakładamy dowolną metodą, zarówno przy użyciu pędzli, jak i aerografu.

Farby emaliowe

Farby doceniane przez wielu modelarzy. Odznaczają się one zwiększoną trwałością, intensywnością i wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ich wadą jest jednak bardzo mocny i nieprzyjemny zapach, a także konieczność używania dedykowanych rozpuszczalników. Okażą się one niezbędne nie tylko podczas samego malowania, ale także w trakcie czyszczenia wszystkich narzędzi, takich jak dysze i igły aerografów, miseczki, pipety oraz pędzle. Warto zaznaczyć, że emalie nie mieszają się w żaden sposób z akrylówkami. Doświadczeni pasjonaci modelarstwa są jednak w stanie wykorzystać ten fakt, otrzymując ciekawe efekty.

Farby w spraju

Modelarze często sięgają również po różnego rodzaju farby w sprayu. Używają ich jednak zazwyczaj w przypadku większych modeli oraz wówczas, gdy nie mają dostępu do aerografu. Ze względu na rozrzut farby oraz jej duże pokrycie, spraye kompletnie nie przydadzą się do malowania niewielkich elementów konstrukcyjnych. Ze sprayów korzystamy zazwyczaj z pewnej odległości, w przeciwnym wypadku narażamy powierzchnię, z którą pracujemy, na powstanie mało estetycznych zacieków. Musimy więc przygotować odpowiednio dużo wolnego miejsca na malowanie, najlepiej na balkonie lub dworze.

W sklepach znajdziemy dość dobry wybór farb modelarskich w puszkach. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że w dużej mierze zostajemy skazani na kolory dostarczone przez producentów. Mieszanie farb w sprayu jest bowiem praktycznie niemożliwe. Zdarza się, że w poszukiwaniu rzadszego koloru, modelarze sięgają również po lakiery i farby samochodowe.

Podkłady

Podkłady są niezbędnym elementem gwarantującym dobre wykończenie modelu. Używamy ich przed właściwym malowaniem. Wyrównują one powierzchnię, uwidaczniają jej drobne niedoskonałości, równocześnie poprawiając przyleganie do niej farby, a także zapobiegając powstawaniu przebarwień. Podkłady najczęściej dostępne są w kolorze szarym, białym lub przezroczystym. Nakładamy je przy pomocy pędzelków lub aerografu. Możemy je też rozcieńczać wodą.

Farby i pigmenty do weatheringu

Weathering to anglojęzyczne określenie bardzo często używane w modelarstwie. W przypadku tego hobby opisuje ono szereg czynności nadających miniaturom bardziej realistyczną fakturę i wygląd. Polegają one na dodaniu do pokrytej farbą powierzchni symulacji różnego rodzaju naturalnych zanieczyszczeń (kurz, bród, błoto, plamy oleju, rdza itd.), a także uszkodzeń, przetarć i odprysków farby. Profesjonalnie zaaplikowany weathering może kompletnie odmienić nasz model, niesamowicie uatrakcyjniając go w oczach innych osób.

Metod aplikacji uszkodzeń i zabrudzeń jest niesamowicie dużo. Niektóre polegają wręcz na fizycznym niszczeniu lub topieniu elementów modelu. Mniej agresywne wymagają od modelarza np. drobiazgowej aplikacji każdej pojedynczej niedoskonałości i plamki. W tym przypadku na jego potrzeby odpowiadają producenci akcesoriów modelarskich, oferujący dedykowane do tego celu farby (washe), a także proszkowe pigmenty, nakładane za pomocą pędzelków, wacików, palca lub gąbek.

Lakiery

Lakiery służą do zabezpieczenia wykończonej i pomalowanej powierzchni modelu, ułatwiają jej odkurzanie i mycie, a także utrudniają ścieranie się farby. Lakiery są przezroczyste i aplikujemy je przy pomocy spraju, aerografu lub pędzli. Warto dodać, że oferują wykończenie matowe, półmatowe lub błyszczące, którego dobór będzie miał dość duży wpływ na ostateczny wygląd modelu. Dla przykładu, ubrudzony i przerdzewiały czołg z błyszczącym pancerzem będzie przypominał tanią zabawkę i prezentował się kompletnie nierealistycznie. Zniszczy to również wielogodzinną pracę nad weatheringiem.