Data publikacji:

Łupież u kota – co oznacza? Co stosować na łupież u kota?

Jakie są przyczyny łupieżu u kota? Czy każdy starszy kot ma łupież? Poznaj najczęstsze przyczyny łupieżu u kota. Dowiedz się, jak walczyć z łupieżem u zwierząt. 
łupież u kota

Co na łupież dla kota?

Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Łupież u kota może wynikać z wielu różnych przyczyn. Stąd pierwszym krokiem jest próba ustalenia przyczyny łupieżu. Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Wcześniej postaraj się przeanalizować ostatnie kilka miesięcy. Specjalista najprawdopodobniej zada ci kilka pytań:

Łupież u kota – przyczyny

Niezbilansowana dieta u kota może być przyczyną problemów ze skórą u kota, w tym z wystąpieniem łupieżu. Upewnij się, że twój mruczek dostaje karmę premium, która zaspokaja jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Możesz też spróbować wzbogacać dietę czworonoga za pomocą kwasów omega-3, które znajdziesz np. w oleju z łososia. Przeanalizuj skład karmy z lekarzem weterynarii lub specjalistą od żywienia kotów, by upewnić się, że karma, którą je twój pupil, jest odpowiednia dla jego potrzeb.
Koty otyłe i z nadwagą mają trudności w pielęgnacji swojej sierści. Po prostu nie są w stanie dostatecznie oczyścić niektórych partii ciała, np. ogona czy dolnej części brzucha. Może to skutkować pojawieniem się łupieżu. Sierść w tych miejscach jest zazwyczaj szorstka i matowa.
Używasz zwykłego szamponu do kąpieli kota? To duży błąd. Zwykłe produkty dla ludzi nie nadają się do pielęgnacji skóry i sierści czworonogów. Mogą one podrażniać skórę i nasilać problem z łupieżem.
Objawy alergii u kota mogą objawiać się łupieżem i obniżeniem jakości okrywy włosowej u pupila. Mruczek może być uczulony na roztocza zawarte w kurzu, ślinę pcheł, detergenty lub na jeden ze składników jego karmy.
W przypadku inwazji ektopasożytów, czyli pasożytów, które bytują na lub w skórze kota, może dojść do znacznego pogorszenia stanu skóry z wystąpieniem łupieżu.
Łupież może pojawić się zarówno w przypadku inwazji pcheł, wszy i wszołów, jak i roztoczy, nużeńca czy świerzbu skórnego lub usznego. Poprawę jakości skóry i sierści przynosi leczenie przeciwpasożytnicze. 
Niestety, łupież u kota może też wynikać z grzybicy skóry. Zakażenia grzybicze występują przede wszystkim u kotów młodych i starych, których układ immunologiczny jest osłabiony. Co ważne, grzybica jest zoonozą. Oznacza to, że zarodniki grzybów mogą przenosić się z ludzi na koty lub z kotów na ludzi i inne zwierzęta.
Remont mieszkania, pojawienie się w domu nowego członka rodziny, utrata ukochanego opiekuna czy zmiana miejsca zamieszkania może powodować u kota silny stres. Łupież u kotów też może być objawem stresu. Sierść mruczka powinna ulec znacznej poprawie, jeśli uda się wyeliminować czynnik stresogenny. Niestety, nie zawsze jest to łatwe.
Odwodniony kot jest słabszy, przez co nie ma tyle energii na regularną pielęgnację swojej skóry i sierści. Co więcej, odwodniona skóra o wiele łatwiej się łuszczy, co objawia się łupieżem u kota. Do odwodnienia dochodzi nie tylko w przypadku, gdy pupil pije za mało. Prowadzą do tego także przewlekłe wymioty oraz biegunka.
Wszystkie choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu mruczka, co może objawiać się między innymi pogorszeniem stanu sierści i nadmiernym łuszczeniem się skóry.
Objawem niewydolności nerek i nadczynności tarczycy u kota może być też pogorszenie wyglądu sierści mruczka i wystąpienie łupieżu. Dochodzi do tego zazwyczaj wtórnie. Kotek poświęca mniej czasu na pielęgnację sierści lub wręcz przeciwnie – nadmiernie wylizuje się.

Łupież zimą u kota – co oznacza?

Przyczyną może być niska wilgotność powietrza w domu spowodowana pracą grzejników. Warto wówczas korzystać z nawilżaczy powietrza. 

Łupież latem u kota – co oznacza?

Zbyt duża dawka promieni słonecznych może być przyczyną łupieżu u kota. Suche powietrze i upał na zewnątrz oraz w mieszkaniu zdecydowanie sprzyjają nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Inną przyczyną może być także odwodnienie kotka, które jest spowodowane przyjmowaniem zbyt małej ilości wody.

Domowe sposoby na łupież u kota

Jeśli lekarz weterynarii wykluczył u kota problemy zdrowotne i nie udało mu się ustalić przyczyny łupieżu u kota, warto rozpocząć leczenie symptomatyczne, które opiera się głównie na odpowiedniej pielęgnacji skóry i sierści mruczka.
Możesz spróbować użyć łagodnych szamponów do pielęgnacji skóry i sierści kotów, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i łagodzącym podrażnienia. Unikaj produktów, które mogą podrażnić skórę kotka. Dobrym wyborem będą na pewno hipoalergiczne szampony dla kotów, które mają działanie łagodzące.
Sierść czworonoga warto regularnie wyczesywać za pomocą szczotki do pielęgnacji sierści kota, która nie będzie podrażniać jego skóry. Szczotkowanie jest bardzo ważne szczególnie po kąpieli mruczka.
Zadbaj też o dobre nawilżenie pomieszczeń w domu. Zbyt suche powietrze może negatywnie wpływać na skórę i sierść, przyczyniając się do zaostrzenia objawów.
Wypróbuj oleje dla kotów, które możesz podawać mu raz dziennie. Zwróć uwagę, by dany produkt był przeznaczony do spożycia przez koty i był dobrym źródłem kwasów omega-3.
Zdjęcie: Envato Elements