Data publikacji:

Kusza bloczkowa czy refleksyjna – co wybrać?

Strzelaniem z kuszy interesuje się coraz więcej osób, nawet mimo tego, że korzystanie z tej broni, w przeciwieństwie do łucznictwa, jest obwarowane dodatkowymi obostrzeniami. Kupując kuszę, najczęściej musimy wybierać pomiędzy modelami bloczkowymi a refleksyjnymi. W artykule przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy nimi
kusza bloczkowa czy refleksyjna

Kusza – podstawowe informacje

Kusza jest bronią miotającą, potrafiącą wystrzelić strzały (bełty) z ogromna szybkością i siłą, korzystając ze specjalnego mechanizmu wzmacniającego siłę i odległość pocisku. Broń składa się z krótkiego łuku (łęczyska) – jest on przymocowany do długiego korpusu trzymanego przez kusznika, w którym umieszczony jest mechanizm odpowiadający za zwolnienie cięciwy, zawierający też miejsce na jeden lub kilku bełtów. Grube i niezwykle sprężyste cięciwy naciąga się ręcznie za pomocą korbki lub lewarka. Pojedynczy strzał oddajemy, naciskając na spust. Kusze występują w wielu rozmiarach, począwszy od kilkunastu lub kilkudziesięciocentymetrowych modeli, a skończywszy na konstrukcjach montowanych na stałe na specjalnych stanowiskach strzeleckich.
Pierwsze źródła wskazujące na istnienie broni znajdziemy w chińskich kronikach z piątego wieku przed nasza erą. Z czasem kusze trafiły do stałego wyposażenia wielu armii operujących we wschodniej Azji. Najprawdopodobniej niezależnie od nich, różne rodzaje kusz opracowano również we wczesnym średniowieczu w Europie, podstawą ich konstrukcji były popularne łuki kompozytowe. Do czasu upowszechnienia się broni palnej w XVI i XVII wieku, były postrachem wielu pól bitew, skutecznie radząc sobie z nawet najbardziej mocnymi pancerzami.

Kto i gdzie obecnie korzysta się z kusz?

Obecnie kusze używane są głównie do celów sportowych, a także ze względu na niezwykle ciche działanie także w łowiectwie i myślistwie. Poza tym, broń znajduje się na wyposażeniu niektórych specjalistycznych jednostek wojskowych oraz ratowniczych. Wiele osób trenujących strzelanie z broni to także hobbyści biorący udział w rekonstrukcjach historycznych przybliżających publice wyposażenie oraz sposób walki średniowiecznej armii.
Nowoczesne kusze nie przypominają konstrukcji sprzed wieków i zamiast z drewna, są wykonywane z trwałych, lekkich i niezawodnych materiałów kompozytowych lub metalu, z których produkuje się również bełty. Nierzadko broń wyposażona jest też w optyczne, a nawet laserowe celowniki.

Czy kusza jest legalna?

W Polsce, a także w wielu innych krajów świata, posiadanie kuszy wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia, podobnego do tego, jakie uzyskuje się, kiedy chcemy strzelać z broni palnej. Aby uzyskać odpowiednie dokumenty, na podstawie artykułu 10 Ustawy o Broni i Amunicji, musimy w pierwszej kolejności uzyskać pozytywne orzeczenie lekarskie i przedstawić je wraz z odpowiednim wnioskiem w najbliższej Komendzie Wojewódzkiej Policji.
Pomocne w tym wypadku są również referencje przedstawiane np. przez koło łowieckie lub innej organizacji, która związana jest z naszym zainteresowaniem bronią (np. klub sportowy). Jeżeli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, będziemy musieli spotkać się w domu z policjantem dzielnicowym oraz przejść specjalny egzamin sprawdzający wiedzę na temat przepisów Ustawy o Broni i Amunicji, a także Kodeksu Karnego.

Rodzaje kusz

Wyróżniamy trzy podstawowe typy kusz, które różnią się pomiędzy sobą budową oraz przeznaczeniem.
  • Kusza pistoletowa – kompaktowa kusza, której korpus ze spustem przypomina do złudzenia klasyczny pistolet. Mimo niewielkich rozmiarów charakteryzuje się dużą mocą strzału, ale ma niewielki zasięg – do około. 20 metrów. Ze względu na łatwość obsługi bardzo chętnie jest używana w kusznictwie sportowym i rekreacyjnym.
  • Kusza refleksyjna – kusza o klasycznej budowie, charakteryzująca się dużym i elastycznym łęczyskiem, które przekazuje większą energię bełtowi, zwiększając maksymalny dystans i siłę strzału. Kusze tego typu są używane przez sportowców, a także hobbystów.
  • Kusza bloczkowa – kusza, w której na końcach wąskiego łęczyska znajduje się system bloczków, który odpowiada za napięcie z dużą siłą krótkiej cięciwy, a także wzmocnienie siły wystrzału. Broń tego typu posiada najbardziej skomplikowaną konstrukcję, ale jest też niezwykle wygodna w transporcie i obsłudze. Jest ona używana głównie w myślistwie oraz przez służby mundurowe.

Kusza bloczkowa czy refleksyjna – na którą się zdecydować?

Jeżeli zastanawiamy się, co będzie lepsze – kusza bloczkowa czy refleksyjna, musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach planujemy korzystać ze sprzętu, a także do czego będzie on wykorzystywany i jakim budżetem dysponujemy.
Ceny kusz refleksyjnych zaczynają się od około 500 złotych, w przypadku bardzo podstawowych mechanizmów, ale można również znaleźć modele za 2000 złotych, które stworzone są z myślą o profesjonalnym zastosowaniu. Najtańsze i najprostsze kusze bloczkowe to wydatek grubo ponad 1000 złotych. Za najbardziej kompleksowe egzemplarze zapłacimy nawet 6000 zł. Widać więc tutaj zdecydowaną różnicę.
Do największych zalet kusz bloczkowych należy ich kompaktowe budowa, łatwa w przenoszeniu oraz chowaniu, zwłaszcza jeżeli poruszamy się w terenie. Wymagają też mniejszej siły przy naciąganiu cięciwy i przygotowaniu strzału niż egzemplarze refleksyjne, a dzięki mechanizmowi łęczyska bełty osiągają ogromne prędkości – nawet ponad 120 m/s. W dobrych kuszach refleksyjnych wartość ta oscyluje w granicach 75–100 m/s. Z drugiej strony, ze względu na wspomniany już koszt zakup, modele refleksyjne są idealną propozycją dla większości początkujących kuszników.
Zdjęcie: Lobachad/Envato Elements