"To najnowsza dyscyplina wysokiego ryzyka, łącząca w sobie dreszczyk ekstremalnych sportów na świeżym powietrzy z satysfakcją posiadania dobrze wyprasowanej koszuli" - tak Extreme Ironing Bureau opisuje ekstremalne prasowanie. Na czym polega i co wywołuje ten dreszczyk?
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
W 1997 roku mieszkaniec Leicester (Wielka Brytania), Phil Shawn, wróciwszy do swego domu po ciężkim dniu w pracy, wpadł na pomysł połączenia swojej ulubionej wspinaczki z nudnym, rutynowym prasowaniem (podobno na pomysł wpadł w swoim ogródku). Dwa lata zajęło mu doskonalenie koncepcji i sztuki. W 1999 roku był już znany jako Steam. Wyruszył w międzynarodową trasę, aby popularyzować wynalezioną przez siebie dyscyplinę. Odwiedził m.in. Stany Zjednoczone, Fiji, Nową Zelandię. W tej ostatniej, wraz z turystami z Niemiec, założył grupę Extreme Ironing International ze specjalną sekcją niemiecką (German Extreme Ironing Section - GEIS).
Początkowo ekstremalne prasowanie (extreme ironing - EI) ograniczało się do wspinaczki. Z czasem tworzono nowe sekcje krajowe. Rozbudowywano zasięg: kolejne grupy adaptowały kolejne sporty, tworząc nowe odłamy i wariacje ekstremalnego prasowania. Pod sztandarem EI, w szranki z niesfornymi zagnieceniami stawały sekcje bungee, wodna (np. nurkowa, windsurfingowa), uliczna, rajdowa itd.
Miłośnicy ekstremalnego prasowanie zabierają swoją deskę i żelazko w odległe i trudno dostępne miejsca. Prasują w nietypowych, wręcz niebezpiecznych sytuacjach: jadąc z dużą prędkością na autostradzie, pływając pod lodem, skacząc ze spadochronem itd. Nie liczą się tytuły i medale (choć co jakiś czas rozgrywane są zawody w tej dyscyplinie). Ideą jest przełamywanie granic, dążenie do niemożliwego. Ważne, żeby poczuć dreszcz emocji.
Ekstremalni prasowacze, a w szczególności członkowie sekcji nurkujących, lubują się natomiast w biciu rekordów. Nurkujące EI słynie z prób osiągnięcia największej liczby osób prasujących pod wodą. Pierwsze podejście zakończyło się wynikiem 72 osób. W 2011 roku holenderska grupa pobiła wcześniejsze rezultaty, ustanawiając nowy rekord. Pod wodą jednocześnie prasowało 173 nurków! Bicie rekordu odbyło się z okazji 40-lecia istnienia klubu pływackiego.
Ekstremalne prasowanie zyskało największy posłuch po wyemitowaniu przez National Geographic dokumentu opowiadającego o zmaganiach drużyny brytyjskiej na Pierwszych Światowych Mistrzostwach w Ekstremalnym Prasowaniu w Niemczech, rozegranych w 2002 roku (produkcja Wag TV, brytyjska stacja Channel 4). Wątkiem pobocznym, który przewijał się w fabule, był motyw sporu Extreme Ironing Bureau z frakcją Urban Housework próbującą na wzór Shawna wypromować swoją wizję ekstremalnych prac domowych opartą na odkurzaniu.
Dyscyplina wciąż się rozwija, a za jej przykładem idą entuzjaści innych czynności, chcący odkrywać je na nowo. Przykładem jest ekstremalne odkurzanie czy ekstremalna gra na wiolonczeli!