Data modyfikacji:

Kung fu – co to jest? Jak się przygotować na trening kung fu?

Określenie kung fu odnosi się do ogółu chińskich sztuk walki. Jest wiele szkół kung fu, jednak łączy je jedno – na treningach kluczowe są skupienie, wytrwałość i regularność. Odnajdą się podczas nich osoby, które lubią wyzwania i cenią doskonalenie się. Jak każda aktywność fizyczna, treningi kung fu bardzo dobrze wpływają na stan ciała i umysłu, wzmacniając wewnętrzną i zewnętrzną równowagę, a także ucząc opanowania, zwinności i wytrzymałości.
Kung fu – co to jest?

Kung fu – na czym polega?

Określanie chińskich sztuk walki jako kung fu jest uproszczeniem, które na dobre zakorzeniło się w świadomości ludzi, prawdopodobnie przez wpływ kultury popularnej. W języku chińskim kung fu oznacza osiągnięcie wysokiego poziomu jakiejś umiejętności, natomiast zbiorcze określenie chińskich sztuk walki to wushu.
Kung fu jako sztuka walki jest bardzo stare. Powstało jako odpowiedź na konieczność walki o jedzenie i bronienia się przed dzikimi zwierzętami. Wykorzystywane było także przy walkach między obozami i plemionami. Ćwiczenia, które stanowią obecnie podstawę kung fu, bazowano na działaniu ówczesnych rodzajów broni, wiedzy anatomicznej, ruchach zwierząt i tańcu.
Szkół i stylów kung fu jest bardzo wiele. Nie ma żadnych konkretnych wytycznych, wedle których można by je wszystkie posegregować. Obecnie dzieli się je na dynamiczne i szybkie style północne, obfitujące w podskoki, obroty, mocne uderzenia i kopnięcia, oraz nieco spokojniejsze style południowe, bogate w ruchy rękoma, mocną postawę, równowagę i osłonę centralnych części ciała.
Wyróżnić można trzy szkoły kung fu, z których wywodzą się istniejące i liczące się style: Shaolin – opierająca się w dużej mierze na użyciu siły i skutecznym ataku, obfitująca w skoki i pady, Wudangu – bazująca na zwinności i wytrzymałości na ciosy, ruchy tutaj są płynne i pełne delikatności, oraz z Emei, która jest ich połączeniem, wiążącym zwinność, skuteczność ataku i odporność. Cechą, która charakteryzuje chińskie sztuki walki, jest ogromna ilość technik angażujących broń białą i wykorzystujących kopnięcia, dźwignie, rzuty i podcięcia.

Mistrz Shaolin – kto to?

Klasztor Shaolin jest najsłynniejszą buddyjską świątynią. Obecnie znajdujący się tam mnisi uznawani są za symbol opanowania, cierpliwości, niezwykłej siły i fenomenalnej sprawności fizycznej. Żyją, pielęgnując cechy takie jak szacunek, pokora, wdzięczność, sumienność, posłuszeństwo i równość. Przechodzą wieloletnie szkolenie, doskonalące ich ciało i ducha.
Ich ćwiczenia i umiejętności są niezwykle imponujące. Należą do nich: rozbijanie grubych i twardych przedmiotów dłonią lub głową, aktywność z ogromnym obciążeniem czy oddawanie bardzo dużej liczby ciosów w zwyczajną kartkę papieru.
Mistrz Shaolin to osoba, która osiągnęła najwyższy poziom umiejętności i rozwoju. Według legendy droga wiodąca do klasztoru najeżona była pułapkami. Były próbą, z której nie każdy wychodził żywy. Próba kończyła się uniesieniem silnie rozgrzanej metalowej urny, na której bokach wyryte były podobizny smoków. Wizerunki wypalały ślady na ciele mnicha, dając ostateczny dowód na osiągnięcie przez niego tytułu mistrza.

Jaki jest odpowiedni strój do kung fu?

Strój do kung fu składa się ze spodni, bluzy i przepasającej ją szarfy. Oba elementy ubrania są wykonane z przewiewnego materiału, długie, o luźnym i swobodnym kroju, niekrępujące ruchów. Zważając na dynamikę treningów i rodzaj ruchów, strój musi spełniać te wymagania.
Na pierwszy trening wystarczy założyć wygodne i oddychające sportowe ubranie, które nie będzie utrudniało poruszania się. W tej roli sprawdzi się nawet zwykły dres czy odzież na siłownię. Nie warto inwestować w strój przed pierwszym treningiem i ostateczną decyzją o regularnym uczęszczaniu.

Jak wygląda trening kung fu?

Podczas zajęć uczestnicy dobierani są w pary z osobami o podobnym poziomie sprawności. Na początku trener zapoznaje je z podstawami technicznymi – prawidłową postawą i jej utrzymywaniem, wyprowadzaniem ciosów i kopnięć, robieniem zwrotów czy wykroków. W dalszej kolejności wprowadzane są elementy samoobrony, jak duszenie, dźwignie i obrona przed atakami, które można napotkać np. na ulicy. Pod koniec często wprowadza się ćwiczenia izometryczne, wzmacniające całe ciało i jego wytrzymałość. Kung fu uczy przede wszystkim równowagi, opanowania i wytrzymałości, tak fizycznej, jak i psychicznej.
Najważniejszym elementem treningów jest odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony instruktor, który zaprezentuje przybieranie poprawnej postawy i nauczy adeptów prawidłowej techniki.

Jak się przygotować na trening kung fu?

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że nie warto na własną rękę próbować uczyć się ruchów i manewrów żadnej ze sztuk walki. Łatwo w ten sposób utrwalić sobie złe nawyki, których wykorzenienie będzie później problematyczne. Jedyną gwarancją przyswojenia prawidłowych technik jest trening pod okiem wykwalifikowanej osoby.
Warto natomiast przygotować się fizycznie, rozciągając się, ćwicząc na siłowni czy biegając. Takie działanie znacząco poprawi kondycję oraz sprawność i ułatwi treningi.
Jeżeli chodzi o przygotowanie psychiczne – warto pozbyć się obaw i lęków związanych z brakiem predyspozycji czy umiejętności. Trening służy właśnie temu, by te umiejętności nabyć pod okiem odpowiedniej osoby. Grupy dobierane są tak, by każdy uczestnik był na podobnym poziomie zaawansowania.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!