Data publikacji:

Jaki kask na quada wybrać?

Jazda na quadzie może przynieść wiele radości i rozrywki, ponieważ tak sprzęt działa i porusza się nieco inaczej niż tradycyjne, jednośladowe motocykle. Jeżdżąc na quadzie, można pokonywać trasy, którymi przejazd inną maszyną jest niemożliwy. Jazda na quadzie to ciekawa rozrywka, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego pojazdu.
Kask na quada
Jak w przypadku każdej innej maszyny, tak i w przypadku quada niezbędne jest posiadanie obowiązkowego kasku ochronnego. Wybór takiego kasku może być trudny, szczególnie dla osób, które nie śledzą nowinek związanych z tematyką off-road. Osoby, które lubią jeździć quadem, często decydują się na pokonywanie trasy terenowej, dlatego wybierany kask powinien być dostosowany do możliwych warunków i przeszkód.

Rodzaje kasków

Jazda quadem to dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu, szczególnie dla osób, które lubią wyzwania i nie boją się ekstremalnych przygód. Oczywiste jest, że taka aktywność wymaga określonych umiejętności, w pełni sprawnego sprzętu oraz podstawowego wyposażenia.
Jednym z kluczowych elementów ekwipunku dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę na quadzie, jest odpowiedni kask. Wybór kasku, chociaż początkowo wydaje się prosty, w rzeczywistości może sprawiać niemały problem.
Producenci sprzętu i akcesoriów dla fanów jazdy na motocyklach i quadach oferują wiele modeli kasków, które mogą się od siebie znacząco różnić. Osoby, które nie śledzą na bieżąco nowinek ze świata mechanicznego, często nie wiedzą, jaki kask na quada wybrać.
Aby prawidłowo wybrać kask na quada, warto wiedzieć, na jakie aspekty i właściwości kasków należy zwrócić szczególną uwagę. Kaski na motocykle i quady można znaleźć na różnych półkach cenowych. W tym przypadku zazwyczaj cena idzie w parze z jakością, dlatego aby mieć pewność co do jakości wybranego kasku, warto przygotować się na wydanie większej sumy.
Każdy kask na quada wykorzystywany podczas jazdy powinien być zgodny z obowiązującymi wymogami technicznymi, a także musi być wygodny, ponieważ często spędza się w nim nawet kilka godzin. Kaski, aby były dopuszczone do użytku podczas jazdy, muszą posiadać ważne atesty pozwalające na ich swobodne użytkowanie.
Najlepsze kaski wyróżniają się świetną jakością oraz solidnym wykończeniem. Najlepsze kaski na quada, które znaleźć można obecnie w sklepach, zazwyczaj posiadają wygodne, anatomiczne zapięcie typu DD, które znacząco poprawia komfort użytkowania. Najlepsze kaski często wyposażone są w wiele dodatków i udogodnień, takich jak optymalny system wentylacji, wyjmowany deflektor na nos, a także możliwość przymocowania kamery.
Nieco tańsze kaski, które także zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy, dostać można już w cenie, która nie przekracza 1000 zł. Tańsze kaski są minimalnie cięższe od tych z najwyższej półki cenowej, jednak różnica ta nie wpływa znacząco na bezpieczeństwo i wygodę. W takich kaskach także można znaleźć rozbudowaną wentylację oraz inne udogodnienia.
Kaski najtańsze, których cena opiewa na kilkaset złotych, to dobre rozwiązanie dla osób, które będą jeździć na quadzie sporadycznie i nie chcą inwestować w ten sprzęt dużej sumy pieniędzy. Wybierając tani kask na quada, należy pamiętać, że pierwszą i najważniejszą zasadą powinno być bezpieczeństwo, dlatego przed zakupem kasku w podejrzanie niskiej cenie, warto sprawdzić, z jakich materiałów został stworzony, jaka jakość jego wykonania oraz sprawdzić posiadane certyfikaty i atesty.

Kaski na quady – gogle czy szyba?

Dostępne na rynku modele kasków na quada znaleźć można w dwóch wersjach – z wbudowaną ruchomą szybą lub z wyciętym miejscem na specjalne gogle. To, jaki rodzaj kasku wybrać, zależy głównie od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety, dlatego wybór jednego z nich powinien być decyzją indywidualną.
Kaski z szybką sprawdzą się dla tych użytkowników, którzy wybierają trasy pełne kurzu i wody. Ruchoma szybka z przodu kasku pozwala na dobrą ochronę twarzy przed kontaktem z tymi substancjami. Takie kaski świetnie nadają się także do jazdy w niskich temperaturach, ponieważ zapewniają stosunkowo dobrą ochronę przed zimnem.
Kaski z miejscem na gogle to także częsty wybór. Zwolennicy gogli cenią sobie to rozwiązanie za wyjątkową wygodę oraz mniejsze ryzyko zaparowania gogli. Gogle, które zakłada się na kask, mogą mieć nie tylko funkcję ochraniającą, ale także dekoracyjną, ponieważ wielu miłośników jazdy na quadzie decyduje się na gogle z wyróżniającym się lub spersonalizowanym paskiem.

Kask do quada – jaki dobrze wybrać?

Wybór kasku często budzi wiele obaw i wątpliwości, dlatego aby być zadowolonym ze swojej decyzji, warto wiedzieć, jak dobrze dobrać kask. Kask musi zapewniać bezpieczeństwo oraz komfort, dlatego pierwszym krokiem przy wyborze tego elementu powinno być dopasowanie odpowiedniej wielkości skorupy kasku. Kask musi być dopasowany do rozmiaru głowy, aby w trakcie jazdy nie przesuwał się i nie uciskał. Rozmiar kasku dobiera się na podstawie długości obwodu głowy mierzonego w jej najszerszym miejscu, czyli tuż nad uchem.
Kask na quada powinien zapewniać dobrą wentylację, co jest niezwykle ważne szczególnie w ciepłych miesiącach wiosny i lata. Wyściółka w kasku musi być przyjemna dla skóry oraz odpowiednio miękka.
Certyfikaty i atesty, które powinien posiadać dobry kask na quada, to te określające jego standard wykonania oraz poziom zapewnianego bezpieczeństwa. Kaski z atestem zostały przebadane przez specjalistów, dlatego tylko takie modele mogą zagwarantować bezpieczeństwo podczas nieszczęśliwego wypadku.

Polecane kaski na quady

Kaski na quady, które są obecnie najczęściej wybierane przez fanów jazdy na takiej maszynie, to:
Zdjęcie: Envatp/bernardbodo
Autor: Redakcja Ceneo