Data publikacji:

Jaki kask do crossa do 200 zł wybrać?

Jazda crossem należy do jednej z najchętniej uprawianych aktywności przez miłośników jednośladów. Jazda na crossie to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu, który dostarcza wielu emocji i adrenaliny. Jazda crossem, tak jak w przypadku innych jednośladów, wymaga odpowiedniego wyposażenia. Niezbędnym elementem, z którego należy korzystać podczas jazdy, jest kask motocyklowy do crossa.
Kask na crossa

Kask do crossa – dlaczego warto go mieć?

Kask to zazwyczaj jedyne i najlepsze zabezpieczenie głowy, z którego należy korzystać podczas jazdy na motocyklu, w tym także na crossie. Takim jednośladem często pokonuje się trudne trasy, bogate o wiele różnych utrudnień i problematycznych odcinków, dlatego kask jest koniecznością, aby przyjemna wyprawa nie zakończyła się tragicznie.
Podczas jazdy na motocyklu może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji i wypadków, dlatego posiadanie odpowiedniego i prawidłowo założonego kasku jest kluczowe dla kierowcy crossa. W czasie jazdy na motocyklu tego typu może dojść do upadku z dużej wysokości oraz przy dużych prędkościach, a trasy, które upatrzyli sobie fani off-roadu, często składają się z ostrych, wystających kamieni. Podczas upadku dobrze dobrany kask może całkowicie ochronić głowę, dlatego wybór właściwego modelu kasku jest kluczowy dla osób planujących jazdę crossem.
Kask na crossa powinien spełniać wszystkie podstawowe wymagania techniczne oraz mieć atest gwarantujący jego bezpieczeństwo. W krajach w Europie obowiązujące normy, które musi spełniać kask na crossa, to ECE 22-05. W Ameryce jeżdżący crossem powinni posiadać kaski oznaczone atestem DOT, który jest zdecydowanie bardziej rygorystyczny niż ten wymagany w Europie.

Kaski na crossa – jakie mają zadania

Jazda na crossie jest wymagająca zarówno dla kierowcy, który musi w pełni wykorzystać swoje umiejętności, jak i dla jego całego sprzętu oraz ekwipunku, w którym jedną z głównych ról odgrywa kask. Kask motocyklowy służy do ochrony głowy. Kask na crossa często narażony jest na uderzenia podczas przewrotki oraz w sytuacji, gdy kierowca spadnie z maszyny i uderzy głową o wystające kamienie lub gałęzie.
Kask na crossa musi posiadać specjalny daszek, który ochrania kierowcę przed oślepiającymi promieniami słońca oraz minimalizuje ryzyko zabrudzenia gogli motocyklowych.

Jak wybrać kask na crossa?

Wybór kasku na crossa może okazać się trudniejszy niż początkowo zakładano, dlatego aby być zadowolonym ze swojego wyboru, warto zastosować kilka podstawowych zasad.
Przede wszystkim, kask na crossa musi być odpowiednio dopasowany. Co więcej, nowy kask powinien sprawiać wrażenie lekko za ciasnego, którego boki gniotą policzki. Kask, który ściska policzki, ale nie powoduje przy tym bólu i nadmiernego dyskomfortu, to dobry wybór, ponieważ z czasem wyściółka kasku dostosuje się do kształtu twarzy użytkownika.
Kask na crossa musi być dobrze dopasowany pod względem rozmiaru, ponieważ korzystanie z za małego lub ze zbyt dużego kasku może być niebezpieczne. Zbyt mały kask może za bardzo uciskać głowę, co po czasie wywołuje ból i duży dyskomfort. Z kolei za duże kaski mogą przesuwać się po głowie, co może doprowadzić do groźnych sytuacji w czasie jazdy, kiedy przesunięty kask zasłoni oczy kierowcy.
Profesjonalne dobieranie kasku do crossa, na które często decydują się kierowcy takich maszyn, zakłada rozróżnienie kształtu głowy ze względu na rasę. Nie jest tajemnicą, że Europejczycy i Azjaci znacznie różnią się budową ciała, a w tym także kształtem i wielkością głowy. Producenci kasków motocyklowych, wykorzystując tę wiedzą, często wprowadzają na rynek różne modele kasków, które dedykowane są określonym użytkownikom.
Dobry kask na crossa powinien posiadać wygodne zapięcie w systemie DD. Kaski zapinane na zatrzask nie są polecane, a w przypadku zawodów sportowych z wykorzystaniem crossów są wręcz surowo zabraniane. Zapięcie DD uznane jest za najbezpieczniejsze, ponieważ minimalizuje ryzyko spadnięcia kasku z głowy, ale jednocześnie, w przypadku nagłych wypadków, można w prosty i szybki sposób je rozpiąć.
Wybierając kask na crossa, warto zwrócić uwagę także na komfort, jaki dany model może zapewnić. Często jazda na crossie trwa wiele godzin, dlatego wygodny kask jest strzałem w dziesiątkę. Dobre kaski posiadają wydajny system wentylacji, który jest niezbędny w ciepłe miesiące wiosny i lata. Kaski pozbawione wentylacji mogą doprowadzić do przegrzania głowy, a to z kolei do szybkiego pogorszenia samopoczucia.
Wybierając kask na crossa, warto zdecydować się na modele o możliwie najlepszej jakości. Za najlepsze kaski uznaje się te, do produkcji których wykorzystano kompozyty włókien szklanych, węglowych, aramidowych lub organicznych. Takie kaski mają odpowiednią sztywność, co przekłada się na zapewnienie dobrej ochrony przed perforacją.
Niektórzy producenci kasków na crossa decydują się na wykorzystanie innowacyjnego systemu, który podczas uderzenia pozwala na niewielki ruch warstwy wypełnienia EPS, co zwiększa amortyzację, a impuls powstały od uderzenia zostaje przekształcony w ruch.

Najpopularniejszy kask na crossa do 200 zł

Sport motocyklowy cieszy się coraz większą popularnością, dlatego coraz liczniejsza grupa miłośników jednośladów decyduje się na zakup crossa i skompletowanie całego wyposażenia. Jednym z najważniejszych elementów takiego zestawu jest właśnie odpowiedni kask ochronny, jednak wiele osób chce go kupić w cenie mniejszej niż 200 zł.
Osoby, które decydują się na rozpoczęcie swojej przygody z jazdą na crossie, często nie wiedzą, po który model kasku sięgnąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na wysokim poziomie oraz komfort podczas jazdy. Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na te modele kasków na crossa, których cena nie przekracza 200 zł, a które cieszą się obecnie największą popularnością:
Zdjęcie: Envato/ davidpereiras
Autor: Redakcja Ceneo