Data publikacji:

Jazda rowerem w deszczu – rób to bezpiecznie

Jazda na rowerze w deszczu: porady, techniki i przyjemności pedałowania w mokrych warunkach. Odkryj, jak odpowiednio przygotować się do jazdy w deszczu, jak utrzymać równowagę na mokrej nawierzchni i jak czerpać radość z wyjątkowego doświadczenia rowerowego w każdej pogodzie. Przekonaj się, że deszcz nie musi być przeszkodą, a jazda w mokrych warunkach może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
jazda na rowerze w deszczu

Nie taki zły deszcz, jak go malują

Można odnieść wrażenie, że wiele osób demonizuje uprawianie sportu podczas deszczowej pogody. Wszystko jest tak naprawdę kwestią odpowiedniego przygotowania. Jeśli mowa o ciepłych, wiosennych deszczach, kilka gadżetów sprawi, że w ogóle nie odczujesz niedogodności związanych z aktywnością podczas nieprzyjemnej aury. Wiedzą to miłośnicy jazdy na rowerze, których nic nie powstrzyma przed tym, aby spędzić kolejne chwile na ukochanym jednośladzie.
Jak jeździć w deszczu bezpiecznie i przyjemnie? Przydadzą ci się gadżety i patenty dedykowane jeździe w trudnych warunkach pogodowych. Sprawdź 9 porad, które sprawią, że przejażdżka w deszczu nie popsuje ci humoru.

Sprawdź prognozę pogody

To oczywistość, jednak niewiele osób o niej pamięta. Zanim wybierzesz się na dłuższą przejażdżkę sprawdź, czy zapowiada się dziś na ulewę. Jeśli tak – będziesz przygotowany na to, by zabrać ze sobą odpowiednie gadżety i właściwie się ubrać.

Przygotuj rower

Należy pamiętać, że rower to pojazd – tak, jak każdy inny, wymaga regularnego przeglądu technicznego. Gwarancją bezpieczeństwa podczas deszczowej pogody będą przede wszystkim odpowiednie opony. Powinny cechować się dobrą przyczepnością, krótką drogą hamowania – słowem – być nowe i w dobrym stanie. Jeśli dawno ich nie wymieniałeś, najwyższa pora o tym pomyśleć. Sprawdź również stan błotników – z pewnością nie chcesz być ochlapany wodą wymieszaną z błotem.

Właściwe oświetlenie rowerowe

Deszcz zwykle równa się szarudze, podczas której kierowcy samochodów włączają tzw. światła krótkie. Ty również powinieneś być właściwie oświetlony – w niepogodę, podczas jazdy na rowerze uruchamiaj zarówno przednie, jak i tylne oświetlenie.

Sprawdź hamulce

Regularna kontrola hamulców rowerowych powinna obowiązywać cię przez cały rok. Jeśli twój rower ma hamulce tarczowe, najprawdopodobniej działają skutecznie i zatrzymają jednoślad nawet na śliskiej powierzchni. Należy regularnie sprawdzać grubość klocków hamulcowych. Pamiętaj również, że nawet przy najlepszych hamulcach, droga hamowania w trakcie deszczu wydłuży się.

Ubierz się odpowiednio

Nikt nie lubi moknąć – w trakcie jazdy rowerem podczas deszczowej aury, niezbędna okaże się rowerowa kurtka przeciwdeszczowa. Zadbaj również o długie spodnie i odpowiednie obuwie, które sprawi, że stopy nie będą ześlizgiwać się z pedałów. Warto założyć również rękawiczki rowerowe, które zapobiegną ześlizgiwaniu się dłoni z mokrej kierownicy.

Peleryna rowerowa

Ubrania przeciwdeszczowe to za mało? Z pomocą spieszy peleryna rowerowa. Chroni przed zamoknięciem nie tylko tułów, ale i nogi. Nie będziesz wyglądać w niej bardzo stylowo, lecz umówmy się: jest bardzo praktyczna, a na dodatek tania.

Wodoodporna ochrona telefonu

W trakcie deszczu, musisz pamiętać o należytej ochronie urządzeń elektronicznych. Telefon, nawigacja czy odtwarzacz muzyki powinny być ukryte tak, by nie mieć styczności z wilgocią. Jeśli masz kurtkę przeciwdeszczową, możesz ukryć swoje urządzenie w kieszeni. Gorzej, jeśli jego rozmiar na to nie pozwala. W takiej sytuacji, warto sięgnąć po wodoodporne etui, w którym schowasz wszystko to, co nie powinno zamoknąć.

Pokrowiec na rower

Musisz zostawić rower na zewnątrz? Z pewnością wiesz, że kontakt z wilgocią mu nie służy. Zakryj go wodoodpornym pokrowcem. Gdy wrócisz, twój rower będzie suchy i gotowy do podróży.

Duża, wodoodporna sakwa

Nie wszystkie rzeczy możesz schować do małego etui. Większe przedmioty ochronisz przed deszczem w wodoodpornej sakwie rowerowej, montowanej przy ramie.

Pokrowiec na siodełko

Siodełka, choć zwykle wykonane są z materiałów dobrze znoszących wilgoć, nie powinny być na nią narażane. Jeśli chcesz ochronić je przed deszczem, nałóż specjalny pokrowiec.

Jazda w rowerem w deszczu – jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo?

Zdarza się, że ulewa jest na tyle silna, że uniemożliwia bezpieczne dotarcie do domu rowerem. W takiej sytuacji pamiętaj, że:Warto mieć ze sobą parę złotych na bilet tramwajowy.W czasie deszczu, masz prawo skorzystać z przepisu, który pozwala rowerzystom na jazdę po chodniku. Skorzystaj z niego, jeśli droga, którą musiałbyś przebyć ulicą jest trudno przejezdna lub czujesz, że jazda nią w tak złych warunkach nie jest najbezpieczniejszym wyjściem.Jeśli jeździsz po parku, zwracaj szczególną uwagę na korzenie i nierówności, które w trakcie ulewy stają się gorzej widoczne.Deszcz sprawia, że z pola widzenia znikają wszelkie ubytki w drogach. Jedź na tyle powoli, aby w razie kontaktu z dziurą nie ryzykować upadkiem. Podobna zasada dotyczy przeszkód takich, jak krawężniki, szyny tramwajowe.Gdy szaleje burza, zdecydowanie lepiej będzie schronić się w kawiarni i przeczekać najgorsze. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować – zwłaszcza, jeśli zamierzasz przebyć trasę w zadrzewionej okolicy.Na śliskiej nawierzchni, nie wykonuj gwałtownych manewrów. Zachowaj szczególną ostrożność przy wyprzedzaniu i skręcaniu. Jeśli zabraknie ostrożności, przed upadkiem nie ochronią cię nawet najlepsze opony.
Zdjęcie: Envato Elements