Data modyfikacji:

Jakie ryby biorą w lipcu? Kalendarz wędkarza

Lato zachęca wędkarzy do częstszych wypraw na ryby. Sprzyja im nie tylko pogoda umożliwiająca nocowanie pod namiotem, ale i duża aktywność wielu rodzimych gatunków. Wędkarze mogą również wykorzystać urlop, by udać się nad jeziora i spędzić na łowieniu kilka dni. Przed wyjazdem na ryby wędkarz powinien jednak sprawdzić, jakie ryby biorą w lipcu. Dzięki temu uniknie rozczarowania i zabierze ze sobą odpowiednie przynęty. Jak wygląda kalendarz brań ryb na lipiec? 
jakie ryby biorą w lipcu

Dlaczego powinno się śledzić kalendarz brań ryb? 

Odpowiedź na pytanie, jakie ryby biorą w lipcu, jest istotna nie tylko dla wędkarzy, którym zależy na złapaniu jak największego okazu. Kalendarz jest równie istotny dla osób, wybierających się nad stawy i jeziora, w których żyją gatunki objęte okresem ochronnym. Przestrzeganie okresów ochronnych jest obowiązkiem każdego wędkarza bez względu na to, gdzie łowi. 
Śledzenie kalendarza brań ryb ułatwia przygotowanie torby na wyjazd. Wędkarz upewni się w nim, jakie rodzaje zanęty zapakować i jakie wędki wziąć ze sobą. W lipcu większość ryb jest w Polsce bardzo aktywna, co ułatwia łowienie wielu okazów. Wędkarze mają okazję złapać leszcze, liny, karasie i karpie. W części akwenów uda im się również złowić amura. 
Dzięki kalendarzowi brań można również lepiej zaplanować wyjazdy na ryby w różne części Polski. Kalendarz ułatwi znalezienie odpowiedniego kierunku na wędkarski wypad i dobór ekwipunku, który jest potrzebny do złowienia określonego okazu. Bez kalendarza brań takie przygotowania są znacznie trudniejsze i nie zawsze kończą się pomyślnym połowem. 

Jakie ryby biorą w lipcu?  

Gatunki, które można złapać w lipcu, tworzą długą listę. W zależności od regionu kraju i gatunków zamieszkujących stawy wędkarze mogą spróbować swoich sił w łowieniu powszechnie występujących ryb i rzadszych gatunków. Najłatwiejsze jest złowienie leszczy, linów i karasi. W stawach na wędkarzy czekają również karpie, w tym kilkukilogramowe okazy, które są wyjątkowo smaczne. Dla amatorów ryb drapieżnych lipiec jest doskonałym czasem na łowienie amurów. 
Kalendarz brań ryb na lipiec uwzględnia również sumy. To właśnie ten gatunek jest jednym z najbardziej cenionych przez wędkarzy. Udaje się go złapać jedynie niewielkiemu gronu wędkarzy. Początkujący powinni pamiętać, że lipcowa wyprawa na sumy wymaga solidnego sprzętu. Ryba jest silna i ruchliwa, dlatego bez mocnej wędki nie uda się jej wyciągnąć na brzeg. Kalendarz wędkarki na lipiec jako najlepszą porę na połów suma wskazuje wieczory i noce. 

Kiedy obowiązują okresy ochronne ryb w lipcu? 

Okresy ochronne w lipcu obowiązują okresy ochronne dla kilku gatunków ryb. Do 15 lipca zabronione jest łowienie węgorzy i brzany karpackiej ze względu na okres rozrodczy. Zakaz łowienia łososi i troci wędrownej przez cały rok obowiązuje na całej długości Wisły i jej dopływów. Ponadto zakazane jest łowienie obu gatunków powyżej zapory we Włocławku. W tym przypadku przepisy obowiązują od czwartku do niedzieli. Pozostałe gatunki ryb żyjących w stawach, jeziorach, rzekach i morzu można poławiać bez żadnych ograniczeń. Wędkarze mają więc duży wybór, jeśli chodzi o wyjazdy na ryby w lipcu i gatunki, które można poławiać zgodnie z przepisami. 
Jeśli chodzi o okresy ochronne ryb poza granicami Polski, powinno się sprawdzić kalendarz wędkarski dla danego kraju. W Czechach, Niemczech i innych sąsiednich państwach z reguły obowiązują podobne zasady ze względu na występowanie tych samych gatunków ryb. Wędkarze powinni jednak zawsze upewnić się, że nie łamią prawa. W przeciwnym razie narażą się na srogie mandaty, których wysokość może przekraczać kilkaset euro. 

Turystyka wędkarska w lipcu 

Lipiec jest miesiącem wakacyjnym, dlatego wędkarze mogą wziąć udział w wielu wyprawach na ryby w każdej części kraju. Turystyka wędkarska rozwija się nie tylko nad morzem, choć to właśnie nad Bałtykiem cieszy się największym zainteresowaniem. Miłośnicy łowienia ryb mogą dzięki temu spróbować swoich sił w połowach z pokładu statku wypływającego daleko od brzegu. Równie dobrze mogą wybrać się na mazurskie jeziora, by tam odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i złowić gatunki żyjące w krystalicznie czystych wodach. 
Lipcowe wyjazdy na ryby przynoszą najlepsze rezultaty w postaci dużych połowów, jeśli wędkarz decyduje się na pobyt nad wodą w godzinach porannych lub wieczornych. Część gatunków (np. sum) można złapać w nocy, ze względu na to, że są to ryby cieniolubne. Sumy dodatkowo preferują ciepłe wody, dlatego gorące, letnie noce są najlepszym czasem na ich połów. Wędkarz powinien uzbroić się jednak w cierpliwość, gdyż nocne łowienie wymaga sporej odporności na zmęczenie. 

O której godzinie łowić ryby w lipcu? 

Kalendarz brań ryb w lipcu uwzględnia zmiany zachowania ryb związane z upałami. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza ograniczają aktywność wszystkich gatunków słodkowodnych i żyjących w Bałtyku. Ryby chowają się przed upałem i żerują, dopiero gdy słońce znajdzie się poza zenitem. Aktywność ryb powinno się brać pod uwagę nie tylko ze względu na szansę złowienia dużego okazu. Sami wędkarze powinni unikać zbyt długiego przebywania w pełnym słońcu. Ekspozycja na promienie słoneczne w godzinach południowych podnosi ryzyko wystąpienia udaru cieplnego oraz poparzeń słonecznych. Aby ich uniknąć, warto udać się na sjestę i wrócić nad wodę z wędką dopiero po godzinie 16. 
Ciepłe wieczory w lipcu sprzyjają długim pobytom nad jeziorami, stawami i rzekami, dlatego warto wykorzystać dobrą pogodę na połowy do późnych godzin nocnych. Na takie wypady można wybrać się spontanicznie, gdyż wystarczy spędzić kilka godzin nad wodą, by złowić wiele okazów. 
Zdjęcie: Envato/Shaiith
Autor: Redakcja Ceneo