Data publikacji:

Jakie raki do biegania wybrać?

Raki są popularnym przyrządem stosowanym podczas zimowych, pieszych wycieczek w góry. Zapobiegają ślizganiu się po oblodzonych ścieżkach, dbając o bezpieczeństwo podróżnika. Nie każdy wie, że raki można zakładać także podczas biegania zimową porą, a jednak są bardzo przydatnym wyposażeniem, zapobiegającym upadkom na nieodśnieżonych trasach biegowych. Jak biegać w rakach? Jakie raki do biegania wybrać? Przedstawiamy raki zakładane na buty, które odmienią twoje bieganie.
jakie raki do biegania

Czym są raki biegowe?

Raki biegowe, a w zasadzie raczki, służą oczywiście do biegania. Są dodatkiem zakładanym na klasyczne buty do biegania, które zapobiegają ślizganiu się na oblodzonych lub zaśnieżonych trasach. Raki przystosowane do biegania powinny być jak najlżejsze, aby nie stwarzały dodatkowego ciężaru, które muszą unieść nogi biegacza wystarczająco obciążone przez jednostajny bieg. Raki do biegania występują w formie nakładek antypoślizgowych z małymi kolcami, które dodatkowo przystosowane są do ruchu wykonywanego podczas biegu. Chodzi tu dokładnie o rozmieszczenie i wielkość kolców, gdyż podczas biegania kontakt stopy z podłożem jest bardzo krótki, dlatego nie wymaga długich, solidnych kolców, rozmieszczonych na całej podeszwie. Wystarczą małe kolce rozmieszczone jedynie w miejscach odbicia stopy od ziemi, czyli głównie na pięcie i w okolicach środka śródstopia.

Jak wybrać odpowiednie raki do biegania?

Wybór raczków na buty do biegania jest nie lada wyzwaniem dla osób początkujących, które nie miały jeszcze styczności z takim sprzętem. Jak zatem wybrać te odpowiednie raki biegowe? Oto najważniejsze cechy, na które musisz zwrócić uwagę przy ich zakupie:
  • Waga- jak zostało wspomniane już powyżej, im lżejsze raczki do biegania, tym lepsze. Producenci nowoczesnych sprzętów tworzą coraz to nowe innowacje, które wpływają na zmniejszenie wagi raków, w celu zapewnienia biegaczom lekkości i dynamiczności biegu. Dlatego podczas wyboru swoich raków należy sprawdzić czy ich waga nam odpowiada.
  • Rozmiar- raki tworzone są zazwyczaj w rozmiarze od S do XL. Odpowiedni wybór rozmiaru jest w tym przypadku kluczowy, gdyż za małe raki za bardzo ścisną but i będą zbyt naprężone, co może prowadzić do ich szybszego zużycia i braku komfortu podczas biegania. Z kolei dużo za duże raki mogą po prostu zsuwać się z podeszwy, bądź rozpinać, co mogłoby doprowadzić do upadku.
  • Budowa- większość raków wykonana jest ze stali nierdzewnej, którą bo bokach łączy gumowa obręcz, utrzymująca je na bucie. Jednak podeszwa raków może przybierać różne rodzaje. Pierwszym z nich są raki, które od spodu połączone są systemem łańcuszków i właśnie na nich rozmieszczone są kolce. Drugim rodzajem, podobnym do poprzedniego są raczki, które na spodzie podeszwy mają stalowe linki. Z kolei trzeci rodzaj raków na buty do biegania jest zupełnie inny, gdyż ma postać nakładki antypoślizgowej na podeszwę, która ma albo małe kolce albo metalowe i gumowe wypustki, zapobiegające ślizganiu się na ludzie i śniegu.
  • Rozmiar ząbków- raki biegowe mogą być wyposażone w małe, bądź duże ząbki. Pierwsze z nich sprawdzą się do biegania w mieście, po zaśnieżonych/oblodzonych chodnikach i trasach biegowych, jednak bardziej ekstremalne będą wymagały zaopatrzenia się w bardziej solidne raki z dużymi zębami, przypominającymi pinezkę.
Wybór odpowiednich raków jest indywidualny. Należy dostosować je zgodnie z rozmiarem swoich budów oraz wedle swoich preferencji, czyli do jakich celów są potrzebne i w jakich miejscach zamierza się biegać.

Jakie raczki na buty do biegania wybrać?

W sklepach stacjonarnych, jak i internetowych dostępnych jest wiele modeli raczków do biegania. Zatem, której firmy raki wybrać? Oto nasze propozycje:
  • Raczki biegowe Grivel RAN- zapewnią stabilne i bezpieczne bieganie nawet na trudnym terenie. Przystosowane są do biegania w śniegu, błocie, czy na lodzie, dlatego idealnie sprawdzą się zwłaszcza zimą. Skonstruowane są z silikonowej obwódki otaczającej buta i łańcuchów z dwunastoma zębami znajdującymi się na podeszwie.
  • Nakładki antypoślizgowe spring yard sportgrip runsafe- dany model nakładek antypoślizgowych przeznaczony jest głównie dla biegaczy. Wykonane są z trwałego kauczuku, który pod spodem posiada sześć kołków wpływających na lepszą przyczepność do powierzchni i maksymalnie eliminują możliwe poślizgnięcia się na oblodzonych lub zaśnieżonych drogach.
  • Raczki biegowe Black Diamond Distance Spike Traction Device- dane raczki zostały wyposażone w 14 kolców o długości 8 milimetrów, co wpływa na ich świetną przyczepność do podłoża. Dodatkowo posiadają osłonę na palce wykonaną z materiału softshell, co chroni obuwie przed śniegiem i wilgocią.

Zimowe buty do biegania

Alternatywą raczków nakładanych na buty do biegania są po prostu zimowe buty do biegania. Posiadając takie buty, gdy zaczyna się zima, należy schować do szafy letni model, a wyjąć zimowy. Tak samo jak w przypadku opon samochodowych. W zależność os sezonu używamy odpowiedni ich rodzaj. Zimowe buty do biegania różnią się od tych klasycznych tym, że posiada zazwyczaj podeszwę z wypustkami, które zapewniają lepszą przyczepność i stanowią warstwę antypoślizgową. Dodatkowo posiadają nieco grubszą warstwę podeszwy, wykonaną z miękkiego, sprężystego materiału, który lepiej zabezpiecza stopę, izolując ją od podłoża.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka