Data modyfikacji:

Jakie pędzle do akwareli wybrać? Jakie do innych farb?

Aby malowanie było dla nas prawdziwą przyjemnością, musimy wiedzieć, jakiego pędzla użyć, by uzyskać upragniony efekt. W jaki zestaw powinien wyposażyć się początkujący akwarelista i akwarelistka? Czym różnią się od siebie dane typy pędzli? Do czego ich używać? Sprawdźmy.
Sprawdź również: Malowanie po numerach
jakie farby do akwareli wybrać

Początek przygody z akwarelami: jakie pędzle do akwareli?

Dla osób zaczynających swoją przygodę z malarstwem i chcących zapoznać się z możliwościami, jakie dają farby akwarelowe „startowy” zestaw pędzli może składać się już z pięciu sztuk. Oto, jakie pędzle do akwareli powinny wejść w jego skład: 
  • pędzel do detali w rozmiarze 0 lub 1;
  • pędzel Rigger, który ułatwia malowanie podłużnych przedmiotów dzięki swojej chłonności na wodę;
  • pędzel typu „rozczapierzonego”, czyli, innymi słowy, stary, zużyty pędzel o rozbitym włosiu. Z jego pomocą łatwo jest malować na przykład roślinność;
  • dwa pędzle okrągłe rozmiarów 6 i 8 dobrej jakości.    
  • Tak przedstawia się konieczne minimum, ale też standardowy zestaw na początek.
    Pędzle do farb akwarelowych mają najczęściej okrągły kształt, który pozwala im wchłonąć i zatrzymać dużą ilość wody w czasie cieniowania i nakładania warstw koloru. Pędzle do wykonywania detali mają natomiast kształt ostro zakończony, w formie charakterystycznego szpica.
    Osoby początkujące, które nie są do końca pewne, czy chcą zająć się malowaniem na dłużej, mogą sięgnąć po pędzle syntetyczne. Są one tanie i łatwo dostępne. Ich wadą jest jednak to, że najczęściej w parze z niską ceną idzie krótka żywotność. Włosie traci kształt i rozchodzi się na boki. Jeżeli już złapiemy bakcyla malarstwa, wtedy powinniśmy rozejrzeć się za pędzlami wyższej jakości. Prawdopodobnie będą to pędzle naturalne.

    Czego potrzebujemy chcąc malować akwarelami?

    Jeśli mniej więcej wiemy już jakie pędzle do akwareli powinniśmy mieć, możemy zacząć przymiarki do pierwszego obrazu. Jakość i piękno naszej pracy będą składać się z sumy talentu, jakim dysponujemy, i jakości zakupionych narzędzi. Papier, na którym będziemy malować, powinien być wytrzymały i dobrze chłonąć wodę, przy czym równocześnie nie rozmiękać. Dobrze sprawdzają się papiery o wyraźnej fakturze i dość wysokiej gramaturze od 150 do 300 gram.
    Same farby wodne również różnią się między sobą jakością. Najtańsze z nich to akwarele szkolne, które możemy kupić w sklepie papierniczym, a nawet na dziale szkolnym supermarketu. Ich jakość jest jednak zbyt niska, by mogły mieć zastosowanie w naszych próbach artystycznego wyrazu.
    Akwarele Fine Quality, czyli studenckie, są od nich jakościowo o wiele lepsze i świetnie nadają się dla początkujących, a nawet zaawansowanych malarzy. Oferują dobrą konsystencję i trwałe, wyraźne kolory.
    Najdroższe i najlepsze są farby w półki Artist Quality, czyli profesjonalne. Choć dają najlepsze efekty wizualne, to początkujący artysta może wstrzymać się z ich zakupem, aż odrobinę podszlifuje swój warsztat.
    W skład standardowego zestawu kolorystycznego farb akwarelowych wchodzą następujące kolory: Lemon Yellow, Cadmium Yellow, Cadmium Orange, Ultramarine Blue, Cobalt Blue, Cerulean Blue, Cadmium Red, Alizarin Crimson, Raw Sienna, Burnt Sienna, Burnt Umber, Payne's Gray.

    Rodzaje pędzli artystycznych

    Już znamy pędzle do akwareli. Jakie jeszcze rodzaje pędzli znajdziemy na rynku? Do jakich farb się nadają, jak ich nie pomylić?
    Włosie pędzli do akwareli przypomina w dotyku pędzelki stosowane do makijażu. W tych naturalnych stosuje się włosie zwierząt, syntetyczne mają najczęściej włosie nylonowe. Dobrej jakości pędzle do akwareli muszą mieć wysoką chłonność wody, a także powinny długo tę wodę utrzymywać. Przykładem dobrej jakości okrągłego, naturalnego pędzla do farb wodnych z włosiem kozim jest Talens Van Gogh Brush, a pędzla do detali Talens Rembrandt, w którego produkcji wykorzystuje się włosie soboli. 
    Pędzle do akwareli posiadają sztywniejsze włosie, które pomaga utrzymać cięższe od akwareli farby. Tutaj także znajdziemy pędzle z włosiem nylonowym, a także z naturalnym włosiem wołowym, wiewiórczym czy sobolowym.
    Pędzle do farb olejnych to najczęściej pędzle szczecinowe. Ten materiał zapewnia im trwałość i długą żywotność. Po każdym użyciu są czyszczone w terpentynie.
    Przy wyborze odpowiednich pędzli liczy się również ich rozmiar. Przy malowaniu większych powierzchni o wiele wyższy komfort i lepsze efekty zapewni nam pędzel w dużym rozmiarze. Dobrym pomysłem może być zakup danego typu pędzla od razu w dwóch rozmiarach i ewentualnie późniejsze uzupełnienie zestawu o kolejne wielkości.

    Jak czyścić i przechowywać pędzle?

    Zadbany pędzel będzie nam służyć o wiele dłużej. Zachowa przy okazji również swoją jakość, a dzięki temu dłużej będziemy zadowoleni z efektów jego zastosowania. Rzadsza wymiana pędzli na nowe dobrze wpłynie też na stan naszego portfela. Dbałość o te narzędzia pracy artystycznej sprowadza się w głównej mierze do odpowiedniego czyszczenia. 
  • Czyszczenie pędzli po farbach akwarelowych: w tym zabiegu stosujemy po prostu zimną lub ciepłą wodę. Jeżeli jednak jakieś fragmenty farby czy innych zabrudzeń są bardziej oporne, możemy użyć zwykłego płynu do mycia naczyń.
  • Czyszczenie pędzli po farbach akrylowych: osad z farb akrylowych należy usunąć specjalną mieszaniną wody i octu. Gorącą wodę z octem mieszamy w proporcjach pół na pół (na przykład 100 ml wody i 100 ml octu) i pozostawiamy pędzle w tym płynie na około pół godziny. Później dokładnie płuczemy pędzie czystą wodą, myjemy w szarym mydle i ponownie w samej wodzie.
  • Czyszczenie pędzli po farbach olejnych: po zakończeniu pracy z tego rodzaju farbami pędzle myjemy w terpentynie. Najlepiej zrobić to od razu, ale terpentyna doprowadzi do porządku również zaschnięte pędzle, których włosie stwardniało od farby.
  • Autor: Redakcja Ceneo