Data publikacji:

Jakie monety bulionowe kupować? 

Jeżeli kiedykolwiek interesowaliście się perspektywami inwestycyjnym, poszukując na przykład bezpiecznej i długoterminowej lokaty kapitału, z pewnością natknęliście się na termin „moneta bulionowa”. Dla laików pojęcie to pozostaje jednak kompletną tajemnicą. Z powodu globalnej sytuacji ekonomicznej, w ostatnim czasie w mediach o bulionie mówi się coraz więcej, warto więc przedstawić najważniejsze informacje na jego temat. 
American gold coins.

Czym jest moneta bulionowa?

Monety bulionowe, zwane również inwestycyjnymi, są kupowane przez osoby poszukujące stabilnej i długoterminowej lokacji kapitału. Są one wykorzystywane do tego celu, bowiem wybija się je ze stopów metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro i platyna, jak również palladu. Popyt na nie utrzymuje się na stałym poziomie, co odzwierciedlają światowe ceny tych materiałów, które są niezwykle odporne na drastyczne wahania wartości. W dłuższej perspektywie czasu gwarantują one prawie zawsze zysk swoim właścicielom. 
O wartości monety bulionowej decyduje procentowa zawartość metalu szlachetnego w stopie, z jakiego została wykonana. Jest ona podawana w klasycznych uncjach trojańskich (t. oz), używanych w jubilerstwie. Jedna uncja trojańska to odpowiednik 31,1 g. Pojedyncze monety bulionowe mają zazwyczaj ułamkową wartość pojedynczej uncji, np. 1/4, 1/20 itd. 
Monty bulionowe są bite przez mennice wielu krajów świata, każda z nich ma inną nazwę oraz projekt, a także skład. Dla przykładu, polskie monety bulionowe są wykonywane ze złota w czterech różnych seriach, są one wspólnie określane mianem Bielika, od znajdującego się na nich wizerunku orła. Monety bulionowe są wypuszczane do sprzedaży najczęściej w regularnych odstępach czasu, najstarsze wciąż kontynuowane wzory produkowane są od kilkudziesięciu lat.

Czym różni się moneta bulionowa od kolekcjonerskiej?

Z reguły monety bulionowe nie mają wartości kolekcjonerskiej, ponieważ nie są bite w ograniczonych seriach, ale w odpowiedzi na rynkowy popyt oraz możliwości przerobowe mennicy. Trafiają one głównie do sejfów dużych przedsiębiorstw lub prywatnych inwestorów. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że zazwyczaj pozbawione są jakichkolwiek nominałów, są one zastąpione informacją o wadze cennego metalu wyrażonej w uncjach, który znajduje się w stopie monety. 
W specyficznych sytuacjach, gdy seria lub rocznik konkretnego bulionu miał ograniczony nakład, moneta zyskać dodatkową wartość kolekcjonerską.

Jakie monety bulionowe warto kupować?

Specjaliści radzą inwestować przede wszystkim w złote monety bulionowe, biorąc pod uwagę wieloletnie trendy, metal ten jest bowiem najbezpieczniejszą lokatą kapitału. Poza polskimi Bielikami inwestorzy z kraju sięgają po inne sławne monety. Najpopularniejsze to południowoafrykański Krugerrand, najstarszy wybijany do dziś bulion, Złoty Orzeł i Amerykański Bizon (Gold Eagle/American Bison) z USA, Liść Klonowy (Maple Leaf) z Kanady. Cieszący się powodzeniem srebrny bulion reprezentuje np. moneta Filharmonicy Wiedeńscy (Philharmoniker) z Austrii. 

Gdzie kupować monety bulionowe?

Polskie Bieliki można kupić w kasach Narodowego Banku Polskiego, a także u autoryzowanych dealerów specjalizujących się w sprzedaży numizmatów i złota inwestycyjnego. Z uwagi na wysoką wartość bulionu oraz duże prawdopodobieństwo oszustwa unikamy jak ognia nabywania monet od przypadkowych sprzedawców w internecie lub za pośrednictwem niesprawdzonych pośredników.