Data publikacji:

Jaki rower enduro do 6000 zł wybrać?

Kolarstwo górskie i jazda po nierównych terach ma różne oblicza, dlatego też w zależności od stylów jazdy, wymagane jest posiadanie różnych udogodnień w rowerze. Rowery enduro są jednym z rodzajów górskich jednośladów, które dedykowane są górskim, ekstremalnym przejazdom, jeździe po wymagającym terenie, jak i torom przeszkód z różnorodnymi zjazdami i podjazdami. Czym zatem charakteryzują się rowery enduro? Jaki rower enduro do 6000 zł wybrać? Radzimy, jak dokonać odpowiedniego zakupu roweru enduro.
jaki rower enduro do 6000 zł

Czym jest jazda na rowerze enduro?

Enduro jest dyscypliną sportu, podczas której zawodnicy pokonują ekstremalne trasy z wieloma podjazdami, zjazdami, a nawet wyskokami. Kiedyś traktowana była jako mało popularne odgałęzienie stylu downhill, jednak obecnie enduro zyskało popularność na całym świecie i traktowane jest jako osobna subkultura. Tak naprawdę jest rozszerzeniem stylu downhill, który charakteryzuje się licznymi zjazdami, a w eduro oprócz wszelakich zjazdów, jest mnóstwo podjazdów i innego typu trudnych, ekstremalnych przejazdów po wymagającym podłożu.
Rowery enduro są jednym z wielu rodzajów rowerów górskich, jednak niech ta nazwa nikogo nie zmyli, gdyż rowery mtb są stosunkowo uniwersalne. Dedykowane są głównie przejazdom górskim, jednak wskazane są także do jazdy po leśnych, piaszczystych, kamienistych terenach. Model enduro posiada dodatkowo elementy takie jak np. duże koła i pełną amortyzację, co sprawia, że są idealne do wszelakich ekstremalnych podróży.

Czym charakteryzują się rowery enduro?

Rowery enduro zostały odpowiednio przystosowane do przemieszczania się po trudnym terenie. Co sprawia, że są dedykowane kolarstwu górskiemu i nierównym powierzchniom? Między innymi w rowerach enduro kąt główki ramy został zmniejszony z 70 stopni do 65, wydłużono górną rurę ramy oraz skrócono mostek. Dane elementy zostały zmienione, aby uzyskać agresywną, aerodynamiczną pozycję ciała, która umożliwi osiąganie większych prędkości. Charakterystycznym elementem są także obszerne koła, które mają zazwyczaj 29”. Dzięki nim rower jest bardziej stabilny, zwiększają one przyczepność do podłoża oraz ułatwiają pokonywanie przeszkód i nierówności spotykanych na trasie. Ważnym elementem jest również pełna amortyzacja, która zniweluje wyboje, a także „lądowanie” po ewentualnych wyskokach. W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas szybkiej jazdy na rowerze enduro, niezbędne będą solidne hamulce tarczowe, umożliwiające szybką reakcję na przeszkodę spotkaną na drodze. Równie ważna jest odpowiednia ilość przełożeń w przerzutkach, która ułatwi zwłaszcza podjazdy pod strome pagórki/góry. Charakterystyczną funkcją znajdującą się w rowerach enduro jest obniżona, regulowana sztyca, która umożliwi zmianę ustawienia siodełka przed podjazdami bez konieczności schodzenia z roweru. Mimo wszystkich aspektów zawartch w rowerze powinien on mieć stosunkowo małą masę. Przyjmuje się, że rower enduro powinien mieć około 12-17 kg, gdyż większa waga zdecydowanie utrudni podjazd pod strome zbocza oraz rozpędzenie się i osiąganie dużych prędkości. Uwzględnienie w rowerze enduro wszystkich powyższych elementów pozwoli stworzyć idealny jednoślad nadający się do szybkiej, ekstremalnej jazdy po torach wyścigowych, po górach, lasach oraz błotnistych, piaszczystych terenach.

Jak dobrać odpowiedni rower enduro?

Decydując się na zakup roweru enduro warto skupić się na dobraniu wielkości roweru do wzrostu użytkownika, gdyż źle dobrany rozmiar roweru/ramy może być przyczyną wielu kontuzji i urazów. Zbyt duża rama, bądź zbyt długa (kierownica za bardzo oddalona od siodełka) wpłynie na nadmiernie położoną pozycję rowerzysty, sprawi, że będzie się niewygodnie jechało podczas wielogodzinnych podróży na rowerze, oraz utrudni skręcanie i prawidłowe pedałowanie. Z kolei zbyt mała rama i zbyt krótka (kierownica za blisko ustawiona względem siodełka) usztywni pozycję rowerzysty i będzie powodować nacisk na poszczególne nerwy, a tym samym bóle pleców, karku, a nawet drętwienie dłoni.
W celu dobrania idealnej ramy najlepiej osobiście wypróbować dany rower, gdyż każdy ma inne parametry- wzrost, długość tułowia, nóg oraz rąk. Przyjmuje się, że odpowiedni rower powinno się w pierwszej kolejności sprawdzić do długości nóg, gdyż stopy powinny leżeć płasko na pedałach, a kolana nie za bardzo poza linię bioder. Dla amatorów wystarczające będą gotowe propozycje rowerów, jednak dla profesjonalistów spędzających długie godziny na jednośladzie wymagany będzie personalizowany rower o odpowiednich wielkościach i długościach.

Jaki rower enduro do 6000 zł wybrać?

 Kupując swój pierwszy rower enduro, ilość dostępnych modeli może wprawić w zakłopotanie. Nasuwają się pytania: jaki rower kupić? Jakie powinien posiadać elementy? Jakiej firmy rowery enduro są najlepsze? Aby nieco ułatwić wybór, przedstawiamy nasz wybór rowerów enduro do 6000 zł:
  • Indiana X Enduro 7.7 (3299 zł)- dany rower posiada lekką, aluminiową, 19- calową ramę oraz 30 biegów w przerzutce, co znacznie ułatwi podjazd pod wszelkiego rodzaju strome góry. Wyposażony jest w solidne hamulce i 27.5- calowe koła, które gwarantują przyczepność na trudnych terenach. Mimo wszystkich swoich udogodnień, dany rower enduro jest lekki, gdyż waży jedynie 15.2 kg.
  • Giant Fathom 29 (5380 zł)- rower enduro wykonany jest z lekkiego i sztywnego stopu aluminium, posiada 29” koła oraz przednią amortyzację. Dodatkowo dany jednoślad posiada szeroki zakres biegów z precyzyjnie zmieniającym aparatem, regulowaną sztycę, a także hydrauliczne hamulce tarczowe.
  • Kona Big Honzo 27.5” (5489 zł)- wykonany jest z aluminium. Posiada hydrauliczne przednie i tylne hamulce, 27.5” koła oraz 31,6 mm sztycę. Wyposażony jest także w 130 mm skok zawieszenia, a przy tym waży jedynie 15.5 kg.
  • Zdjęcie: Envato Elements