Data publikacji:

Jaki rower elektryczny wybrać?

Rowery elektryczne podbijają rynek i stają się coraz popularniejsze. Elektryczne wspomaganie dla wielu użytkowników jest znakomitym wsparciem i otwarcie zupełnie nowych możliwości podczas jazdy. Zastanawiasz się, jaki rower elektryczny wybrać? Sprawdź nasze porady!  
jaki rower elektryczny

Dlaczego warto zainwestować w rower elektryczny?  

Rowery z elektrycznym wspomaganiem stają się prawdziwym hitem na rynku. Wbudowany silnik gwarantuje wspomaganie, które jest bardzo dużym wsparciem dla rowerzysty. Tego typu jednoślad to znakomity wybór dla osób, którym kondycja nie pozwala na pokonywanie trudnych górskich podjazdów czy pokonywanie dłuższych dystansów. Elektryczne wspomaganie dobrze sprawdza się u osób, które dojeżdżają rowerem do pracy. Dzięki niemu nie musisz martwić się, że dojedziesz na miejsce spocony i zmęczony. Rowery elektryczne są niezwykle wszechstronne, dlatego znajdą zastosowanie w wielu sytuacjach.  

Ile kosztuje rower elektryczny?  

Rowery elektryczne nie należą do najtańszych. Za podstawowy model trzeba zapłacić około 6 tysięcy złotych. W przypadku najlepszych modeli trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 15-20 tysięcy złotych. Ceny nie są niskie, jednak taka inwestycja bardzo szybko się zwróci. Na rowerze elektrycznym będziesz mógł odkrywać miejsca, które na klasycznych dwóch kółkach nie byłyby możliwe.  

Rodzaje rowerów elektrycznych  

Rowery elektryczne występują w kilku wersjach, dlatego warto określić swój styl i typ jazdy. W ten sposób będzie ci dużo łatwiej wybrać model, który spełni twoje oczekiwania.  

Rowery elektryczne miejskie  

Rowery elektryczne miejskie są dedykowane jeździe po asfaltowych ścieżkach rowerowych. Wbudowany silnik elektryczny znajduje się w ramie, natomiast baterie schowane są w bagażniku. W ten sposób wymiary takiego sprzętu nie są znacznie większe niż w przypadku klasycznego roweru miejskiego. To idealny wybór dla osób, które chcą dojechać do pracy szybko i bez konieczności stania w korku.  

Rowery elektryczne trekkingowe/crossowe   

Rowery trekkingowe i crossowe swoją charakterystyką nawiązują do rowerów miejskich, jednak największą różnicą jest zastosowanie widelca amortyzowanego, który pomaga w pokonywaniu nierówności. Bateria i komponenty silnika znajdują się w ramie, choć zdarzają się modele z baterią umieszczoną na bagażniku. Głównym założeniem takiego roweru jest zapewnienie maksymalnego komfortu na nieutwardzonych ścieżkach. To bardzo uniwersalny sprzęt, który może być wykorzystywany również do jazdy po mieście.  

Rowery elektryczne górskie  

Wybór elektrycznych rowerów górskich jest bardzo szeroki, zaczynając od prostych modeli do podróżowanie po lesie, po zaawansowane modele, które pozwolą na jazdę po trudnych, technicznych ścieżkach. Wbudowany w ramę silnik jest na tyle mocny, że spokojnie poradzi sobie ze wspomaganiem podjazdu pod górę.  

Rowery elektryczne szosowe  

Rowery szosowe służą do jazdy po drogach asfaltowych, a dzięki swojej aerodynamicznej charakterystyce są idealne do pokonywania długich dystansów. Elektryczne modele ze wspomaganiem charakteryzują się niższą wagą. Jeśli chcesz z łatwością jeździć w długie trasy, to elektryczny rower szosowy jest dla ciebie najlepszym wyborem!  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektrycznego?  

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj silnika, jaki jest montowany w danym rowerze. Najpopularniejsze są jednostki umieszczane w dolnej części ramy. Taka konstrukcja charakteryzuje się małą awaryjnością, a także dobrymi parametrami. W tańszych modelach znajdziemy silniki montowane w piastach. To dobry kompromis pomiędzy niską ceną a lekkim wspomaganiem. Efektywność wspomagania nie jest tak dobra, jak w standardowych silnikach, dlatego takie rozwiązanie niezbyt dobrze sprawdza się w rowerach górskich i szosowych. Moc silników w rowerach elektrycznych maksymalnie wynosi 250 W.  
Drugim istotnym elementem jest pojemność baterii, która jednocześnie przekłada się na zasięg. Najczęściej montowane są akumulatory o pojemności około 450 Wh. Im większy ładunek, tym dłużej rower będzie mógł być wspomagany. Zasięg w rowerach elektrycznych sięga od 50 km nawet do 100 km. Po rozładowaniu baterii nadal można korzystać z roweru.  
Przy wyborze roweru elektrycznego zwróć uwagę na zastosowane w nim komponenty. Najlepiej wybierać modele z aluminiowymi komponentami. Istotne są również koła, które muszą charakteryzować się wytrzymałością. Najlepiej postawić na dwukomorowe lub trzykomorowe obręcze.  
Ponadto spójrz na napęd, jaki jest montowany w rowerze elektrycznym. Istotna jest liczba przełożeń. Z tyłu może być ich od siedmiu nawet do jedenastu. Wszystko jest uzależnione od konkretnego rodzaju roweru. W miejskich i trekkingowych jednośladach około ośmiu przełożeń jest wystarczające. Liczba przełożeń w liczbie dziesięć lub jedenaście jest idealna do rowerów górskich lub szosowych. Z przodu zwykle montowane są trzy zębatki dla rowerów miejskich i trekkingowych. W rowerach szosowych stosowane są dwie zębatki, natomiast w rowerach górskich coraz popularniejsza jest jedna zębatka.  
Rowery elektryczne są nieco cięższe od standardowych, dlatego mocne hamulce są absolutnie podstawą. Najlepiej sprawdzają się hamulce tarczowe, które w trudnych warunkach nadal gwarantują wysoką siłę hamowania.  

Polecane rowery elektryczne  

Kross Trans Hybrid 2.0  

Xiaomi Mi Smart Electric Folding Bike  

Cube Stereo Hybrid 140 HPC SL  

Ghost Hybride ASX Base