Data publikacji:

Jaki prysznic turystyczny kupić?

Każdy miłośnik turystyki górskiej czy biwakowania docenia możliwość wzięcia odświeżającej kąpieli. Dobrym, a zarazem tanim sposobem na poranną czy wieczorną toaletę w górach, lesie lub na polu kempingowym jest prysznic turystyczny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu tego sprzętu.
Prysznic turystyczny
Prysznic turystyczny to praktyczne rozwiązanie w czasie wyjazdu pod namiot, camping czy na górską wędrówkę, które umożliwia umycie rąk, a także całego ciała, a nawet naczyń w przypadku braku dostępu do bieżącej wody. Wybierając prysznic turystyczny, zwróć uwagę na jego pojemność. Najpopularniejsze są modele 20-litrowe, ale bez problemu kupisz także wersje o mniejszej pojemności.

Jak działa prysznic turystyczny?

Prysznic turystyczny zwykle składa się z zaledwie kilku elementów. To zbiornik na wodę w postaci worka lub dużego pojemnika oraz wąż z końcówką zapewniającą rozproszony strumień. Większość pryszniców kempingowych wyposażonych jest również w haczyki, które umożliwiają ich zamontowanie.
Mechanizm działania prysznica turystycznego jest bardzo prosty. Wystarczy napełnić go odpowiednią ilością wody, wystawić na słońce i kontrolować wzrost temperatury wewnątrz urządzenia. Stąd też istotną kwestią przed zakupem jest sprawdzenie czasu, jaki prysznic potrzebuje do nagrzania wody. Przykładowo, osiągnięcie temperatury 27 stopni Celsjusza może wymagać pozostawienia prysznica na słońcu przez godzinę, a gdy wolisz kąpać się w 37 stopniach Celsjusza, po napełnieniu przenośnego worka wodą będziesz musiał odczekać 2 godziny. Abyś mógł kontrolować wysokość temperatury, prysznic powinien posiadać termometr.

Prysznic kampingowy – zastosowanie

Prysznic turystyczny to urządzenie, które przyda się wszystkim miłośnikom biwakowania. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody. Ponadto, warto zabrać go ze sobą na dłuższą górską wędrówkę, a nawet wycieczkę rowerową.
Zalety pryszniców turystycznych docenią również działkowicze: urządzenie można zawiesić nawet na drzewie, a następnie używać go do mycia rąk lub naczyń. Może nadać się nawet do podlewania roślin.

Jaki prysznic turystyczny wybrać?

Zainwestuj w model posiadający uniwersalne uchwyty lub sznurek z pałąkiem do zawieszenia np. na drzewie. Ważne jest, aby posiadał pompkę z wyłącznikiem on/off do swobodnego regulowania wielkości strumienia wody, a także końcówkę w postaci sitka prysznicowego oraz zawór.
Kupując prysznic turystyczny, upewnij się również, że jego otwór jest na tyle szeroki, że nie będziesz miał problemów z napełnieniem go wodą. Niezbędny jest też szczelny korek uniemożliwiający wylewanie się wody.
Poniżej tłumaczymy, czym cechują się poszczególne rodzaje pryszniców turystycznych.

Zwykły prysznic turystyczny

To zestaw złożony z gumowego, wytrzymałego worka oraz wężyka. Jego stosowanie jest bardzo proste: przez zawór do zbiornika należy wlać wodę. Następnie prysznic jest już gotowy do użycia. Wystarczy odkręcić niewielki kranik.

Prysznic turystyczny solarny

To prysznic, w którym zbiornik na wodę wykonany jest z tworzywa w ciemnym kolorze, przyciągającym promienie słoneczne. Woda w prysznicu solarnym nagrzewa się w ciągu kilku godzin pod warunkiem, że jest umiejscowiony w słonecznym miejscu.

Prysznic turystyczny na prąd

Na rynku znajdziesz również prysznice, które można podłączać do wtyczek samochodowych. Wyposażone są w pompę, która gwarantuje wyższe ciśnienie wody. Można wykorzystać go nie tylko do kąpieli, ale także do mycia samochodu czy szybkiego podlewania kwiatów w ogrodzie.

Cechy dobrego prysznica turystycznego

Jeśli zależy ci na wygodnym sprzęcie do przenoszenia, sięgnij po prysznic turystyczny posiadający wzmacnianą rączkę i o niewielkiej wadze oraz gabarytach. Po złożeniu nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca i spokojnie zmieścić się w plecaku.

Turystyczna kabina prysznicowa

Jeśli zależy ci na prywatności, wraz z prysznicem turystycznym warto zakupić przenośną kabinę. To nic innego, jak specyficzny rodzaj namiotu, w którym możesz zainstalować prysznic turystyczny i spokojnie zadbać o higienę osobistą. Turystyczne kabiny nie zajmują wiele miejsca – są bardzo lekkie i mieszczą się do niewielkiego pokrowca.

Prysznice turystyczne – ranking

Zastanawiasz się, jaki prysznic solarny wybrać? Poniżej znajdziesz najchętniej wybierane produkty z tej kategorii.
Najprostszy prysznic turystyczny kupisz już za około 30 złotych. Modele zasilane prądem to koszt około 70–80 złotych.

Higiena w terenie – to ci się przyda

Prysznic turystyczny to nie jedyny gadżet, który może znacznie uprzyjemnić wypoczynek w polowych warunkach.
Każdy biwakowicz powinien mieć na podorędziu kilka ręczników szybkoschnących z mikrofibry, które błyskawicznie tracą wilgoć nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Ręczniki szybkoschnące są znacznie bardziej kompaktowe niż bawełniane.
A co z potrzebami fizjologicznymi? I ten dylemat został już rozwiązany: w sklepach ze sprzętem turystycznym znajdziesz nawet przenośne toalety. To kolejne urządzenie, które sprawdzi się z dala od cywilizacji.
Nie zapomnij również o praktycznym przyborniku, który pomieści wszystkie akcesoria kosmetyczne.

Prysznic turystyczny – na biwak i nie tylko

Prysznic turystyczny pozwoli ci zadbać o higienę na biwaku czy podczas górskiej wędrówki. To urządzenie znajdzie swoje zastosowanie także w niejednym ogródku lub na działce.
Zdjęcie: Evanto Elments