Data publikacji:

Jaki kajak na rzekę wybrać?

Kajak turystyczny – to pierwszy rodzaj kajaka, który przychodzi na myśl, jeśli chcesz spędzić nieco czasu na wodzie w wakacyjnym okresie. Czy jest to jednak odpowiedni rodzaj kajaka na rzekę? A jeśli tak, to czy na każdą? Jaki kajak na rzekę wybrać? 

Wypożyczanie kajaka versus posiadanie własnego 

Wiadomo – trzeba mieć go gdzie przechować w czasie, kiedy nie przemierza akwenów wodnych. Trzeba go czyścić, konserwować i przewozić na miejsce wodowania oraz z powrotem. Takie wady ma posiadanie własnego kajaka. No… może nie wady, tylko niedogodności.  
Jaka jest niewątpliwa zaleta posiadania własnego kajaka? Taka, że dopasowujesz go do swoich potrzeb, należycie szanujesz i nie musisz dzwonić do żadnej wypożyczalni sprzętu wodnego, by rezerwować kajak z wyprzedzeniem. 
Oczywiście – jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem kajakiem po rzekach i jeziorach, pierwsze kroki skieruj do wypożyczalni. Może się tak zdarzyć, że ten typ spędzania wolnego czasu nie będzie ci się podobał, więc nie ma sensu wydawać złotówek na pierwszy kajak, gdy jeszcze nie wiesz, czy zechcesz w niego wsiąść kolejny raz.  
Wiele osób, gdy nabierze więcej doświadczenia kajakarskiego oraz ma w planach kontynuację kajakarskiej frajdy, kupuje swój kajak.  

Jaki kajak na rzekę warto kupić? 

Na rzekach nizinnych oraz na jeziorach najlepiej sprawdzi się kajak turystyczny. Jeśli zatem na ten moment nie idziesz w stronę kajakarstwa górskiego, to kajak turystyczny na rzekę jest najlepszą opcją.  
Kajak turystyczny zazwyczaj wykonany jest z polietylenu – dlatego jest wytrzymały i tani oraz niezawodny do użytkowania na rzekach o niskim i umiarkowanym stopniu trudności.  
Jeśli wybierzesz kajak z otwartym kokpitem, to będziesz miał wokół siebie dużą przestrzeń na ustawienie bagażu, który… może się zmoczyć przy intensywnym (albo nieumiejętnym) wiosłowaniu oraz podczas opadów deszczu albo gdy zaskoczy cię gwałtowna burza, a nie będziesz miał się gdzie zatrzymać, by przeczekać ją na sucho.  
Zamknięty kokpit w kajaku turystycznym niesie ze sobą mniejsze ryzyko przemoczenia ekwipunku oraz kajakarza. Musisz jednak wiedzieć, że ten typ kajaka równa się temu, że na spływ wyruszasz z mniejszą ilością bagażu.  

Kanadyjka, czyli alternatywa dla kajaka na rzekę 

Kanu, czyli kanadyjka, jest mniej popularna w Polsce niż kajak. Kanu jest duże i nieporęczne. Jeśli więc wybierasz się na samotną wyprawę albo spodziewasz się wielu przenosek na drodze rzecznej, to kanu swoim ciężarem przysporzy ci wielu kłopotów. Jednak jeśli wybierasz się na dłuższy spływ spokojną trasą, masz dużo bagażu do wzięcia oraz ruchliwe dzieci na pokładzie, to kanu jest opcją idealną. Jest bowiem dużo bardziej stabilne i pojemne niż kajak turystyczny.  

Po spływie schowaj kajak do szafy 

Kajak na rzeki to spory i ciężki sprzęt, wyjątkowo mało ustawny w domowej szafie. Jeśli więc nie dysponujesz garażem albo krytą wiatą, by zimować tam tradycyjny kajak turystyczny, zainwestuj w kajak pneumatyczny.  
Dmuchany kajak, dzięki idącej wprzód technologii, to obecnie wyborowy konkurent sztywnych kajaków. Taki kajak zapakujesz do plecaka, przewieziesz nad rzekę, spłyniesz nim wszędzie, gdzie chcesz, a po spływie – wysuszysz i schowasz do szafy. Kajak można przygotować do transportu już kilkanaście minut po zakończeniu spływu. Aby zrobić to sprawnie i nie czekać aż wyschnie sam, warto mieć w bagażu gąbkę lub ścierki do wycierania kajaka z wody.  
Kajaki pneumatyczne są bardzo wytrzymałe i nie zatoną, ponieważ składają się z kilku warstw. Mają zazwyczaj kilka komór powietrznych i w razie przebicia tracą tylko część powietrza. Wciąż pozostanie go jednak na tyle dużo, że spokojnie dopłyniesz do brzegu i zabezpieczysz bagaż oraz siebie. 

Kajaki dmuchane są ciężkie 

Ważą od 10 kilogramów w górę. Nawet do 25 kilogramów. Kajaki pneumatyczne są też bardzo stabilne. Posiadanie takiej łodzi daje coś, co jest w podróżach niesłychanie pożądane – swobodę i mobilność.  
Dobry kajak pneumatyczny ulega przebiciu wyłącznie w takich sytuacjach, w jakich doszłoby do uszkodzenia kajaka polietylenowego. Przy założeniu, że nie wpływasz rozpędzony na wystające skały i korzenie, bezpiecznie (i z całym kajakiem) kończysz dzień udanego pływania kajakiem.  
Kajak na rzekę górską 
Wartka rzeka to więcej frajdy i więcej kombinowania mięśniami rąk i tułowia, aby kajak bezinwazyjnie wylawirował między wystającymi z wody skałami. Standardowy kajak rekreacyjny jest na to za długi. Tam, gdzie wszystko dzieje się dynamicznie, wybierz kajak o długości do trzech metrów. Taki kajak na rzeki jest zwrotny. Pozwoli ci to sprawniej pokonywać trudne zakręty. 
Jeśli jesteś początkującym kajakarzem, warto, byś wybrał łatwe w prowadzeniu i w miarę stabilne sprzęty, czyli kajaki rekreacyjne na rzekę nizinną i jeziora, a gdy nabierzesz doświadczenia – nie ma żadnych przeciwskazań, byś przesiadł się na specjalistyczny kajak górski.  
Pamiętaj – im trudniejsze spływy zamierzasz pokonywać, tym większa powinna być wytrzymałość kajaka. 
Kajak na rzekę jednoosobowy czy dwuosobowy? 
W zasadzie znaczenie ma tylko to, ile osób ma zamiar płynąć w kajaku oraz ile ekwipunku zamierzają do niego włożyć. Kajak jednoosobowy – pływa w nim jedna osoba. Kajak dwuosobowy – dwie osoby. Występują też kajaki wieloosobowe, ale te są zazwyczaj droższe oraz mniej sterowne. Jeśli udajesz się więc na spływ z rodziną lub przyjaciółmi i tworzycie grupę, to dobierzcie się w pary i zasiądźcie w kajakach turystycznych dwuosobowych. Będzie to wygodniejsze dla wszystkich uczestników spływu.  
Autor: Redakcja Ceneo