Data publikacji:

Jaka szczotka dla psa z krótką sierścią jest najlepsza?

Systematyczna pielęgnacja sierści kojarzy się przede wszystkim z psami długowłosymi, jednak również krótkowłose zwierzaki wymagają regularnego czesania. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku włosów człowieka, sierść nieustannie się odnawia, a martwe włosy należy usuwać. Ponadto dwa razy do roku psy linieją i w tym okresie czesanie powinno być jeszcze częstsze. Jaka szczotka dla psa z krótką sierścią będzie najodpowiedniejsza? Musi być skuteczna i komfortowa dla zwierzaka, a także dopasowana do typu jego sierści. Sprawdź, jakie modele sprawdzą się najlepiej w przypadku twojego psa.
jaka szczotka dla psa z krótką sierścią

Szczotka dla psa z krótką sierścią – dlaczego jest niezbędna?

Psy krótkowłose wymagają mniej intensywnej pielęgnacji niż zwierzaki o długiej sierści. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie regularnie dbać. Wiedząc, jaka szczotka dla psa z krótką sierścią będzie najlepsza, będziesz mógł czesać swojego pupila, nie sprawiając mu bólu, a jednocześnie skutecznie pozbędziesz się martwych włosów. Usuwanie niepotrzebnej sierści jest istotne dla psa, ale też dla człowieka. Jeśli je zaniedbasz, przez cały rok, a szczególnie w okresie linienia, zwierzę będzie zostawiać włosy na kanapie, dywanie i twoich ubraniach.
Czesanie może być dla psa prawdziwą przyjemnością – relaksuje, odpręża i wzmacnia więź z opiekunem. Sprzyja też pięknemu wyglądowi sierści, poprawiając mikrokrążenie i pobudzając cebulki włosowe. Dzięki temu prostemu zabiegowi sierść staje się gęstsza, zdrowsza i błyszcząca. Przy okazji szczotkowania opiekun może też zauważyć ewentualne problemy skórne i błyskawicznie zareagować, co znacznie ułatwia i przyspiesza konieczną kurację.

Jaka szczotka dla psa z krótką sierścią? Sprawdź sierść pupila

Żeby wiedzieć, jaka szczotka dla konkretnego psa z krótką sierścią będzie najlepsza, trzeba wiedzieć, jakie dokładnie są jego potrzeby. Zwierzaki różnią się nie tylko wyglądem i wielkością, ale też budową sierści. Z punktu widzenia pielęgnacji najbardziej istotna jest informacja o obfitości podszerstka.

Czym czesać psa z krótką sierścią? Szczotka z naturalnego włosia

Wyposażona w naturalne włosie szczotka będzie dobra dla każdego psa z krótką sierścią, bez względu na rasę i rodzaj podszerstka. Pozwala ona na wyczesanie wypadających włosów oraz wygładzenie sierści, która przylega do skóry. Taka szczotka jest wystarczająco delikatna, a jednocześnie jej włosie jest odpowiednio sztywne i gęste, żeby spełniło swoje zadanie. Dla psa czesanie takim narzędziem będzie źródłem przyjemności, dlatego chętnie podda się niezbędnym zabiegom.

Pudlówka – niezastąpiona szczotka dla psa z krótką sierścią

Jaka szczotka będzie dobra dla psa z krótką sierścią o gęstym podszerstku? W przypadku ras obdarzonych sierścią tego typu konieczne jest używanie pudlówki, czyli szczotki wyposażonej w charakterystyczne metalowe zęby o zagiętym kształcie.

Furminator – innowacyjna szczotka do podszerstka

Ciekawą opcją, uwielbianą przez psy i ich opiekunów, jest furminator, szczotka ze specjalną głowicą do podszerstka. Oryginalny przyrząd ma przemyślaną konstrukcję i wyprofilowany kształt dostosowany do ciała zwierzaka. Wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu łatwiej utrzymać go w czystości.
Jeśli zastanawiasz się, jaka szczotka dla psa z krótką sierścią pomoże ci wyczesywać wyjątkowo gęsty podszerstek, właśnie furminator poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu. Ważne jest jedynie, żeby wybrać model dostosowany do długości sierści i rozmiarów pupila, dzięki temu szczotkowanie będzie skuteczne. Może też sprawić mu wiele przyjemności.

Jaka szczotka dla psa z krótką sierścią ze skąpym podszerstkiem?

Psy, które nie mają podszerstka lub jest on rzadki, wymagają przede wszystkim zbierania od czasu do czasu martwych włosów oraz masażu. Do tego zadania idealnie sprawdza się wygodna i delikatna szczotka gumowa. Niektórzy wolą natomiast specjalne gumowe rękawice, w których czesanie zamienia się w prawdziwą pieszczotę.

Wielkość szczotki dla psa

Jaka powinna być wielkość szczotki dla psa z krótką sierścią? W sklepach dostępne są różne rozmiary szczotek, dla swojego pupila wybierz taką, która będzie dostosowana do jego gabarytów. Czesanie niewielkiego zwierzaka dużym narzędziem nie będzie ani komfortowe, ani skuteczne. Z kolei większe psy potrzebują szczotek dostosowanych do swoich rozmiarów.

Co do wyczesywania insektów dla psów z krótką sierścią?

W życiu psa zdarzają się różne sytuacje, a świadomy opiekun stara się przewidzieć je wszystkie. Kiedy podejmiesz już decyzję, jaka szczotka dla psa z krótką sierścią będzie najlepsza dla twojego zwierzaka, pamiętaj też o przygotowaniu się na ewentualność pojawienia się w sierści insektów, zwłaszcza pcheł. Należy wówczas użyć specjalnych środków oraz bardzo dokładnie wyczesywać uprzykrzające życie owady. Do tego celu sprawdzi się najlepiej specjalny grzebień z gęsto rozstawionymi zębami.

Jak często czesać psa krótkowłosego?

Masz już ulubione grzebienie i szczotki dla psów, pozostaje pytanie – jak często po nie sięgać. W przypadku zwierzaków krótkowłosych zazwyczaj wystarczy czesanie raz lub dwa razy w tygodniu, nie mają one bowiem tendencji do powstawania kołtunów. Wyjątkiem są okresy linienia wtedy powinieneś to robić nawet codziennie. Dzięki temu twój pies poczuje się lepiej, a ty unikniesz sierści w każdym zakątku domu.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym